Ensikertalaisena reppureissaamaan - Etelä-Amerikkaan?

lauraw-

Ensi syksynä tarkoitus olisi viettää lukion jälkeen välivuosi reissaillen, ja Etelä-Amerikka kovasti kiehtoisi. Kuitenkin olen kovasti kokemuksia kuullut, että voi olla etenkin naisille vaarallinen maanosa. Tyttökaverini kanssa olisimme matkaan lähdössä kahdestaan. Onko maa "liian hankala" ensikertalaisille, vai saako siitä silloinkin yhtä paljon irti kuin muistakin maanosista?

Toinen pohdinnankohde on raha. Töitä on tehty jo ja säästöihin laitettu rahaa, mutta kuinka paljon realistisesti pitäisi varata lentoineen päivineen rahaa n. 9-11 kuukauden reissuun, jolla tavoitteena olisi kyllä elää mahdollisimman halvalla. Onko Etelä-Amerikasta mahdollista saada töitä joilla voisi esimerkiksi pyrkiä pystyä kattaaan asumisen ja syömisen, ainakin välillä, ja minkätyylistä työtä siellä voisi saada, vai onko ihan mahdoton ajatus?

Onko ylipäätää Etelä-Amerikkaan vielä edes rantautunut kunnolla reppureissaus, kun tuntuu että kaikki suuntaavat tällä hetkellä Aasiaan? :o Kaikki vinkit ja lisätieto on tervetullutta joka vähänkään liittyy aiheeseen! :)

7

2531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terve menoa

      Etelä-Amerikka ei ole vaarallinen matkailijoille. Tähän tietysti joku kaivaa jostain lehtijutun että joku turisti oli tapettu ja toinen raiskattu. Kyllä varmaan sellaista sattuu sielläkin, mutta ota huomioon että matkailijoita siellä käy satoja miljoonia, tai ainakin kymmeniä miljoonia. Jollekin aina käy huonosti ihan missä vaan.
      Myöskään paikalliset väkivaltarikostilastot eivät koske matkailijoita, niissä on kyse paikallisten keskinäisistä väkivaltaisuuksita. Jos matkailija pysyy erossa huumeista, viinasta ja prostituutiosta ei ongelmia pitäisi tulla. Taskuvarkaan uhriksi turisti todennäköisesti joutuu, sillähän on aina enemmän rahaa mukanaan kuin paikallisilla.

      Yleensä siellä selvitymisessä, ihan kuten täälläkin, auttaa elämänkokemus, mitä tosin nuorilla on usein vähänlaisesti. Kuitenkin sanoisin että nuori järkevä matkailija on siellä ihan yhtä hyvässä turvassa kuin Suomessa elävä nuori.

      Matkustelu useimmissa Etelä-Amerikan maissa on helppoa myös infrastruktuurin puolesta - liikennettä löytyy ja majoituspaikkoja.

      Matkaa ei voi rahoittaa työskentelemällä paikan päällä. Työluvan saanti on kiven alla ja paikalliset palkat ovat todella pieniä ellet ole jonkun alan huippuosaaja. Ja miksi kehittyneen teollisuusmaan asukkaalle edes tulee mieleen mennä kehitysmaahan töihin lomailunsa rahoittaakseen? Parempi jättää ne työt sikäläisille työttömille.

      Monilla seuduilla valtaosa matkailijoista on "reppureissaajia", näin etenkin Andien maissa (Peru, Bolivia, Ecuador ja miksei kolumbiakin), ja yleensä ns. massaturismikohteiden eli rantakohteiden ulkopuolella muissakin maissa. Sopii itsenäiseen matkailuun hyvin silä liikenneyhteydet ovat hyvät (siis pääset paikasta toiseen, vaikka kyyti ei välttämättä ole luksusta) ja edullisia majapaikkoja löytyy hyvin.

      Rahaa tarvitsee n. 1000 € /kk/henkilö tai enemmän. rahalla pitää siis kattaa asuminen, mikä tarkoittaa liikkeellä ollessa hotelleja tai hostalleja, matkustelu, ruoka... eihän tuhat euroa tee kuin vähän päälle 30€/päivä eli tiukkaa tekee ellei ala tosissaan köyhäilemään.

      Edullisimmat maat ovat Bolivia ja Peru, kalleimmasta päästä Brasilia, Chile ja Argentiina.

      • sfdkughrsfhgz

        Ai rahaa ainakin 1000 €/kk?!? Sillähän elää Euroopassakin opiskelijana ihan hyvin (itse asun Saksassa ja saan 800 €/kk), ja olettaisin lattareissa kuitenkin olevan halvempaa...


      • missäs asut?
        sfdkughrsfhgz kirjoitti:

        Ai rahaa ainakin 1000 €/kk?!? Sillähän elää Euroopassakin opiskelijana ihan hyvin (itse asun Saksassa ja saan 800 €/kk), ja olettaisin lattareissa kuitenkin olevan halvempaa...

        Jaa meinaat asua Euroopassa hotellissa, matkustella pitkin poikin, katsella nähtävyyksiä ja syödäkin 1000 eurolla kuussa? Se on siis n. 30 € päivässä. Ei sillä saa Euroopassa hotellia edes.

        Kyllä minä Etelä-Amerikassa olen asunut halvallakin, pienessä viidakkokaupungissa hostellihuone 2€/pv pitkäaikaisella sopimuksella, tuttavien palmunlehtikattoisessa majassa keskellä viidakkoa viikkotolkulla useaan otteeseen ilmaiseksi...mutta liikkeellä ollessa kuluu rahaa.


    • kilo persikoita 0,20

      "Rahaa tarvitsee n. 1000 € /kk/henkilö tai enemmän. rahalla pitää siis kattaa asuminen, mikä tarkoittaa liikkeellä ollessa hotelleja tai hostalleja, matkustelu, ruoka... eihän tuhat euroa tee kuin vähän päälle 30€/päivä eli tiukkaa tekee ellei ala tosissaan köyhäilemään."

      Kyllä useimmissa Etelä-Amerikan maissa pärjää 10-15 eurolla per päivä. Joissain köyhimmissä maissa saattaa pärjätä vähemmälläkin. Monissa E-A maissa tavallinen köyhä kansa pistää ruokaa 2 e/pv, eli hintataso on niissä sen mukanen.
      Luonnollisesti näissä köyhimmissä maissa myös halvat hotellit on mitä on, mutta seikkalemaanhan ja kokemaan aitoa elämää te kai lähdette .

      • Paulistano

        Ainakin Brasiliassa, Argentiinassa ja Chilessä hinnat ovat nousseet aika kovaan tahtiin viime vuosina. Niissä joutuu jo tuolla tonnilla kuussakin kitsastelemaan aika paljon, jos tarkoitus on vähän liikkuakin ympäriinsä. Köyhemmissä maissa voi vielä pärjätä pikkubudjetillakin.


      • halvalla joo

        Älä usko niitä jotka väittävät Etelä-Amerikassa pärjättävän 10-15 eurolla päivä. Se koskee tietysti sellaista joka on löytänyt tosi halvan majapaikan ja valmistaa itse ruokansa, eikä matkusta, eikä huvittele.

        Usko siellä alvariinsa ravaavaa, varaa halvempiin maihin kuten Peruun, Boliviaan ja ehkä Ecuadoriin se 30 €/päivä. Kolumbiaan varaa 40-50 €/päivä. Brasiliassa laske kulusi ihan sen mukaan kuin olisit Suomessa. Näin siis jos et halua köyhäillä. Vuoden reissu on pitkä. Haluatko elää sen kituuttaen? Mitä sillä opit?

        Noista mainitsemistani hinnoista voit tinkiä jos voit nukkua jaetuissa huoneissa ja syöt vain halvinta tai valmistat itse ruokasi. Ruokaa voi halvalla valmistaa itse vain jos asuu samassa paikassa pitempään.

        Jos haluat viettää aikaa siellä halvalla on se tietysti mahdollista. Ystävystymällä paikallisten kanssa voit saada jopa mahdollisuuden viettää aikaa siellä ilmaiseksi, kunhan maksat ruokasi. Esimerkiksi jollain maatilalla viidakossa rahaa ei kulu nimeksikään ja ruokaa rittää, hedelmiä, kanoja, kalaa, yucaa, banaaneja. Kyllä sillä elää, ruoka on perusruokaa ja terveellistä. Joku naapureista aina tekee viinaakin.


    • beebii

      Hyviä vinkkejä - Lonely Planet - Lonely Planet: First Time in South America

      Kannattaa etsii uusin painos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      24
      4392
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      15
      4138
    3. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      229
      3789
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      27
      3058
    5. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      52
      2771
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2766
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2718
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2397
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2361
    10. K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi

      Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju
      Maailman menoa
      100
      1910
    Aihe