Sopisiko?

BanzzQu

Hei! Sopiiko fretti minulle ja elämäntyyliini? (HUOM olen 5 luokkalainen!!) Itselläni on jo kyllä hamsteri mutta ajattelin suostutella vanhempani frettiin. Herään kuudelta aamulla ja tulen kotiin noin klo 16.30,mutta jos saisin fretin niin ehkä pääsisin kotiin aikaisemmin. Olisi mukavaa jos joku auttaisi sillä olen jo etsinyt netistä tietoa niistä. Vastatkaa pian kiitos!! :)

12

235

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JokuJostainTÄH

      No siiis.... en ny ihan ymmärtäny tota juttuu, miten niin pääsisit aikasemmin kotiin? Siis menisit sie vaa niiku opelle sanoo, että "Miulla on fretti kotona ja miu pittää lähtee aikasemmin"? Miusta tuntuu, että sellanen ei onnistu.

      Frettii kannattaa harkita pitkään ja se ei todellakaan ole kuin hamsteri.
      Luin jostain myös, että fretti ei sovellu 0-10v lasten kanssa.

      Itse olen harkinnut frettii pitkään, mutta luultavasti haaveeniUNELMANI kaatuu siihen, että kämppääni ei voi tuoda lemmikkejä. :(

    • BanzzQu

      No siis se kotiin pääsy tarkoitti että pääsen KOULUN jälkeen kotiin enkä kesken tunnin ja sitäpaitsi olen vastuullinen lemmikin omistaja1

    • Sedä

      Aikataulu tuskin on se suurin syy jota fretin kanssa tulee miettiä. Sinänsä ei ole merkitystä monelta tulet kotiin kun sitä ei kuitenkaan tarvitse säännöllisesti käyttää ulkona kuten vaikka koiraa. Häkkieläinhän se kuitenkaan ei ole, vaan tarvitset sille oman huoneen tai frettiturvallisen asunnon. Enemmän huolestuttaisi nuori ikäsi, fretti ei kuitenkaan ole mikään ihan helppo otus vaan vanhempiesi täytyisi olla myös täysillä mukana ja suostua moniin kuluihin ja elämään fretin varsin jännittävän hajun kanssa. Heidän täytyy huolehtia fretistä myös jos siihen kyllästyt, ja loppupeleissä huolehtia että se koulutetaan kunnolla. Hamsteri ei myöskään fretin kanssa ole mikään paras yhdistelmä. Se stressaa fretinhajua, fretti stressaa hamsterinhajua, ja hamsterin häkin on oltava todella luoksepääsemättömässä paikassa, ja siitä on siitä huolimatta huolehdittava kunnolla. Huomaathan että koulu tuosta vaan vaikeutuu, päivät pitenee, ja myöhemmin saattaa alkaa kiinnostamaan jokin muukin kuin se lemmikki. Tiedän että tällainen kommentti ärsyttää, koska itsestäni tuli murrosiässä vaan vastuullisempi ja aloin oikeastaan edes kiinnostumaan eläimistä. Tutustu paljon fretteihin ja käy messuilla ja vastaavilla juttelemassa kasvattajien kanssa. Puhu vanhemmillesi mutta älä suutu jos he eivät suostu, fretti kun ei ole lemmikki helpoimmasta päästä.

    • BanzzQu

      Kiitos vastauksista!

      • pallero-poika

        hei muuten minulla itselläni on Uros puolinen fretti nimeltään pallero :DD se tulee nimimerkiinkin xDD

        Olen itse 6 lk lainen ja olen tyttö vaikka tuossa lukee poika se kylläkin viittaa palleroon :DD mut so...

        Asun turusa (melkein) eli jos kiinnostaa ja asut lähistöllä voit tulla tutustuu Fretti elämään


    • millie.m

      Hmmm.... en suosittele ottamaan hamsteria ja frettiä yhtäaikaa, koska fretti on saalistaja ja hamsteri saalis. Hamsterisi kuolisi pelkkään fretin hajun tuottamaan stressiin hyvin nopeasti. Jos nyt ensin eläåt elämää hamsterin kanssa ja sitten sen kuoltua pohdit uudestaan oletko sinä ja perheesi valmis ottamaan fretin. Fretti ei nimittäin ole yhden perheen jäsenene lemmikki vaan koko perheen lemmikki.

    • Fretti vai kani

      AUTTAKAA..... En tiedä kannattaako miettiä kania vai frettiä. Mun huone on melko pieni mutta talomme on frettiturvallinen ja suuri....Tai ainakin luulisin XD. Meillä on myös koira pahentaako se asiaa? Tiedättekö hyviä frettikauppoja yms? Nyt kynä tassuun ja äkkiä vastailemaan!

      • Sedä

        Jos vaihtoehdot on fretti ja kani, niin kannattaa googletella ja miettiä vielä aaaika pitkään mitä haluaa, koska eroavat eläiminä aika pitkältiyhtä paljon kuin yö ja päivä ;) Kaikki riippuu ihan sitä mitä lemmikiltäsi haluat. Sekä kanit että fretit kannattaa ostaa kasvattajalta, ei kaupasta.


    • A

      Käypä lukemassa vs-frettien, tampereen seudun ja pk-frettien foorumeita :) Rekisteröityminen on ilmaista ja sieltä saat todella paljon tietoa freteistä! Kysellä saa ja pitääkin, foorumeilla on paljon näätä-ihmisiä ja kasvattajatkin vastailevat kysymyksiin.

    • B

      Riippuu koirasta, että tuleeko fretin kanssa toimeen. Metsästyskoiran kanssa sanoisin iso eiei. Mutta älä ainakaan ota kania ja frettiä samaan aikaan. Ennenkin on päätyny pupuja fretin ruoaksi; jopa "ammattilaisten" valvonnassa (esim. yöllä fretti päässyt omasta häkistään eri huoneessa häkissä olleen kanin kimppuun). Jos aiot pelkästään huoneessasi lemmikkiä pitää, niin ota kani tai pari. Fretin olisi hyvä kuitenkin olla perheen päivittäisessä elämässä mukana ja saada seurata touhua koko talossa/asunnossa kuten koiran tai kissan.

      • Sedä

        Myös kanin, varsinkin yksittäisen, olisi hyvä saada olla vapaana koko asunnossa. Uteliaita, seurallisia ja kissaan tai koiraan verrattavia nekin.


    • Kukahan?

      Miten sun pikkuveli? Kun fretin pitäisi olla vapaana...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45281
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      176
      10821
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      2850
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1485
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1470
    Aihe