Mitä mieltä olette uudistuneesta Ykkösrastista ja sen palveluista? Esim: Ravintolamaailma?
Uudistunut Ykkösrasti Kuopio
30
1514
Vastaukset
- Pilveen män
Katsotaan sitten kun koko hommeli on valmis. Liian paljon vielä keskentekoista kokonaisuutta sotkemassa.
- siistein kauppa
Lidli olisi tervetullut ykkösrastin kulmille tai johonkin keskustaan.
Sitä odotellessa...- yäk
juu lidl ois parempi. peeässälle en kanna senttiäkään!!
- Kannatetaan!
Siihen saisikin Lidl tulla, kun keskustan suunnalla ei ole yhtään. Toinen Petosella ja toinen Inkilänmäellä, eli suomeksi kumpikin hevonkuusessa, jos et omista autoa.
- naukkisjee
Hieno paikka, hyvällä paikalla ja näköjään tosi monipuolinen kauppakeskus tulossa. Oli paikkaa kampaamolle sun muille, mukavia uusia tuulia :)
- ....................
Niin parhaat paikat annetaan PeeÄssälle... PeeÄssän ja kaupungin päättäjät ovat kuin paita ja peppu.
http://www.s-kanava.fi/web/peeassa/hallintoneuvosto
- öghh.-öhg
Ykkösrasti taitaa olla suunnilleen samalla etäisyydellä torista kuin Sisustajantien Lidl.
- Kannatetaan!
Niinpä muuten onkin. Mutta Särkiniemessä, Haapaniemellä ja Niiralan eteläosissa olisi varmasti potentiaalisia autottomia, jotka ovat iät ja ajat käyneet Ykkösrastin S-marketissa tai Prismassa. Olisi vielä ihan kohtuullinen matka ja bussipysäkki vieressä, toisin kuin esim. Petosen Lidliä ajatellen. Inkilänmäen Lidliinkin tosin pääsee bussilla, jos vaihtaa vitoseen torilla.
- öqghhg
Onhan siihen Kuopion liikennteen tontille jo suunnitelmat olemassa, mutta rakentaminen on lykkäyyntynyt. Ties mitä siihen tulee. Liikenteellisesti se on hyvä paikka, mutta onko muut investoinnit syöneet halukkuuden rakentaa kilpailua. S-kauppojen kaavoitusedun näkee kun katsoo Prisman, Ykkösrastin, Saaristokaupungin ja Petosen S-markettien sijainnit. Välimatkaa vilkasliikenteisillä seuduilla ei ole todellakaan paljoa.
- vmdgkjio
Sen tontin on Kesko varannut Citymarketille. Rakentaminen alkaa parin vuoden sisällä.
Lidliä kaipaisin Maljalahteen vaikka siellä Valintatalo onkin jo. Sekä jäähallin lähettyville. Siellä ei nimittäin ole kauppaa kun vasta torilla lähin. Ympärillä kuitenkin Pohjois-Niiralan kerrostaloalue ja luoteis keskustan alue. Eikä yhtään kauppaa siellä. - njp££
Eikös siinä Kuopion liikenteen tontilla suunnitelmat ole muuttuneet jo moneen kertaan. Ihan aluksi siihen piti tulla Citymarket ja sitten yksityisesti rakennettu kauppakeskus, joten onko Citymarket uudestaan sitten suunnitelmana?
- zedyhrth
Päätöksiä siitä mitä tontille rakennetaan piti tulla Keskolta jo tänä keväänä, mutta mitään ei ole kuulunut. Toivottavasti nyt jotain rakentavat. Taisi olla edellinen lama joka pisti sen Citymarket projektin hyllylle.
- oiuj78906
Eipä vois vähemäpää kiinnostaa , kauppaa ja ravintolaa ihan kuin ei olisi jo tarpeeksi .. Ihan Peestä , mitä tuollakin tekee .. Kuka siellä edes käy , kuka tarvii tollasia palveluja keskellä kaupunkia.
- gba
Niin. mitäpä mieltä?
- vakiokävijä
Mikäs tuolla on aamukahvilla käydessä. Avajaisten aikoihin testattiin joku pasta-ateria, mutta se ainakin oli suoraan mikrosta :( Itse kaupasta en erityisesti pidä, liian iso ihan perusruoan hakemiseen.
- 678yvubilbihkj
ykkösrastilta pyysin kerran -88 tai 89 mitsu lancerin koeajoon ja mersujakin tuli ihailtua kyseisellä paikalla olleessa rakennuksessa. Monesti tankkasin rakennuksen päädyssä olleelta essolta.
Puretun rakennuksen tilalle tulleessa kaupassa ei ole tullut vielä käytyä. - Ykköspaikka
Uudistunut ruokakauppa on tosi hyvä. On mistä valita, eikä ole ruuhkia. Jossain megamarketissa kiertäessä menee aikaa kolme kertaa enemmän ja kassalla saa jonottaa. Ykkösrastissa ei tällaisia ongelmia ole.
Samassa rakennuksessa on erillinen pieni herkkupuoti, josta saa mm. luomulihaa ja riistaa, on kalatiski ja vähän erikoisempia leikkeleitä ja juustoja. Lisäksi myymälässä on paljon pientuottajien erikoisuuksia. - niimpaniin
"Avajaisten aikoihin testattiin joku pasta-ateria, mutta se ainakin oli suoraan mikrosa" haha voin kyllä kertoa että ne ei todellakaan ole mistään mikrosta. Se vain on se tosiasia että raaka-aineet ovat einestä, koska kyseessä on ketjupaikka ja ruokien on oltava täysin samanlaisia joka paikassa. Sama koskee kaikkia peeässän ruokapaikkoja eikä vain rosso expressiä.
- outoa peliä
Naurettavaa kyykyttämistä Peeässältä.
Peeässän nimikkomerkin Rainbow-tuotteet joutuu polvillaan konttaamalla ottamaan hyllyistä tai jakkaralle nousemalla. Ne on hyllytetty niin hankalasti joko ala- tai ylähyllylle.
K-kaupassa taas Pirkkan tuotteet ovat reilusti esillä. - oksu=foodrecall
ei niitä rainbow tuotteita kannata ostaakaan, niistähän on ollut paljon takaisinkutsukampanjoita lehdissä.
- sfkjfskd
oksu=foodrecall kirjoitti:
ei niitä rainbow tuotteita kannata ostaakaan, niistähän on ollut paljon takaisinkutsukampanjoita lehdissä.
oli miten oli, mutta s-marketin voitot jäävät suomeen, litin voitot menee saksaan.
no onhan täällä suomessa mania
- Kiiitos ;)
Erittäin hyvä kauppa. Parkkipaikkoja riittävästi ja kaupan puolella väljää liikkua myös. Prismassa ei tarvitse enää käydäkään.
- hyvät katteet!
samanlainen hehtaarihallihan tuo on kuin prismakin. kilometritolkulla joutuu ramppaamaan, että saa tavarat kerättyä. ainoana erona hinnat, jotka ovat, s-ryhmän periaatteen mukaisesti, s-marketissa 10-15 % korkeammat kuin prismassa.
- joojee44
Ykkösrastilla asioi nopeasti. Sieltä löytää kaikkea eikä prismaan tarvitse mennä.Ei juurikaan ruuhkia. Plussaa myös ystävällinen palvelu niin kaupan kuin ravintolamaailman puolella :)
- Aika on rahaa
Juurikin näin. Ja vähän korkeammat hinnatkaan ei haittaa, kun syntyy ajan säästöä :)
- Hintakartellikauppa
Aika on rahaa kirjoitti:
Juurikin näin. Ja vähän korkeammat hinnatkaan ei haittaa, kun syntyy ajan säästöä :)
No vielä enemmän säästää sekä aikaa että rahaa, kun ajaa tuostakin ohi, ja asioi sitten Lidlissä!
- vaan kun ei riitä!
Hintakartellikauppa kirjoitti:
No vielä enemmän säästää sekä aikaa että rahaa, kun ajaa tuostakin ohi, ja asioi sitten Lidlissä!
Kiitos ei. Sen kerran kun olen Lidlissä asioinut, olen saanut milloin homeista lasagnea, milloin homeista kahvileipää. Ja päiväystä ollut molemmissa rutkasti eteenpäin! Että mieluummin laadukasta kotimaista kiitos. Ja Lidlin valikoimat ovat niin suppeat, ettei ainoastaan siellä asioimalla lapsiperhettä ruokita. Tilanne olisi eri, mikäli ravinnoksi riittäisi makeiset/virvokkeet...
- pösiiii
vaan kun ei riitä! kirjoitti:
Kiitos ei. Sen kerran kun olen Lidlissä asioinut, olen saanut milloin homeista lasagnea, milloin homeista kahvileipää. Ja päiväystä ollut molemmissa rutkasti eteenpäin! Että mieluummin laadukasta kotimaista kiitos. Ja Lidlin valikoimat ovat niin suppeat, ettei ainoastaan siellä asioimalla lapsiperhettä ruokita. Tilanne olisi eri, mikäli ravinnoksi riittäisi makeiset/virvokkeet...
"mieluummin laadukasta kotimaista"...!
tuo kertoo ettet ole lidlissä käynytkään!
mutta rahoita sinä osuuskaupan korruptiota...
- Tuplarattaat
Kävin. Mukavan väljät käytävät lastenrattaidenkin kanssa liikkua.
- Anonyymi
Ei mitään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi5610033Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit126785Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j736085Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?565991Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset64201Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464140Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2793197Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k472847Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?442388- 611497