Elikkäs tätä ainaista vertailua. Asun tällä hetkellä Ylivieskassa, mut en oli täältä kotoisin. Luullakseni saan päättää lähdenkö synnyttämään Kokkolaan vaiko Oulaskankaalle. Kokemuksia otetaan siis lämpimästi vastaan. :D
Kokkola vaiko Oulaskangas??
Babuuh
12690
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jos mie saisin valita niin menisin Oulaskankaalle! Kokkolassa taitaa olla tällä hetkellä jotain remontteja menossa. ja onhan Oulaskangas paljon pienmpi paikka joten kotoisampi. Itse en ole synnyttänyt kummassakaan mutta siskoni ovat Oulaskankaalla kuten äitinikin.Hyvä paikka!
Ehdottomasti Oulaskankaalle, mun mielipiteeni! Yhtään Kokkolaa väheksymättä, vaikka negatiivista oon sieltä kuullukkin. Mutta Oulainen on ainakin lämminhenkinen ja mukava, pieni paikka. Itse olen kahdesti siellä synnyttänyt, toinen sektiovauva ja toinen norm. synnytys. Eli Oulaskangas ehdottomasti! :)
Minkälaiset valmiudet siellä on saada kivunlievitystä esim epid., spinaali?
Itse olen synnyttänyt Kokkolassa eikä ole kyllä mitään pahaa sanottavaa. Remontteja on tällä hetkellä äitipolilla ym. mutta synnäri toimii ihan normaaliin tapaan. Muualta ei kokemuksia sitten olekaan, mutta itse ainakin ihan hyvillä mielin menossa toista kertaa synnyttämään.
Ite oon synnyttäny kerran oulaskankaalla ja en aio paikkaa vaihtaa, ku niin hyvät kokemukset jäi. Vaikka olinkin raskausmyrkytyksen vuoksi riskisynnyttäjä, kaikki meni hienosti. Sain epiduraalin heti (sitä suositeltiinkin tosi korkean verenpaineen vuoksi) alussa. Anestesia lääkäriä odoteltiin salissa noin 15-30min. Olen kyllä kuullut Kokkolastakin hyvää (ja huonoakin), mutta itse en mene sinne siitä syystä, että matka on yksinkertaisesti liian pitkä. Ensimmäisen synnytyksen avautumisvaihe kesti n. 2,5 tuntia, joten 40km lisämatkaa voi meidän kohdalla olla ratkaisevassa asemassa, että keretäänkö nyt pikkukakkosen kanssa sairaalaan. :) Voihan se olla, että toinen synnytys olisi pidempi, mutta ei oteta riskejä. :D
Tosi hyvä maku ainakin meidän perheelle kuitenkin esikoisen kohdalla Oulaskankaasta jäi. :)
kokkolassa on remontti ! Kestää vielä jonkin aikaa ja on myös synnärillä ainakin osasto on jossain muualla ja keskola synnytys synnytyssaleista en ole varma missä ovat äiti pkl on jossain hevon kuusessa :) t , kokkolainen,
2 alatiesynnytystä ja 1 sektio Oulaisissa ja pois en vaihda ku pakosta :)
Ihana synnäri, itselläni on sieltä ollut pelkkiä hyviä kokemuksia, kätilöt ovat olleet ihania, osastolla on kuunneltu yms. :) Ja huoneet parantuneet roimasti sitten esikoisen saannin jälkeen :)
OULASKANGAS TÄYSIN PASKA PAIKKA!!! Minulle ihan sama, vaikka lakkáuttaisivat koko sairaalan. Jos menet sinne huomaat kyllä hyvin pian mistä puhun. Joo voihan niitä harvoja Tyytyväisiä asiakkaita olla, nekin Oulaistelaisia, joille parempaa kohtelua annetaan. muille tiuskitaan, auvotaan päätä, vähätellään, jätetään kipulääkkeet antamatta yms.
En kyllä ole Oulaisista ja hyvän kohtelun silti sain.. Varmana joka paikassa on sellasia työntekijöitä, jotka ei oo niitä kaikkein mukavimpia. Oma asenne ratkaisee paljon. Ja esim. tuosta lääkkeiden annosta, nii multa ainaki joka välissä kysyttiin, että haluanko lääkettä, ei tarvinnu ite ees pyytää, ei ees epiduraalia, ku kaikkea tarjottiin ja esiteltiin ennen ku ehin mitään pyytääkään. Toisaalta, joillakin varmasti tekee se, ku on kipeä, nii odottaminen tuntuu pitkältä, vaikka se oliski suhteellisen lyhyt aika.. Ja meille ei tosiaankaan kukaan ollu ilkeä tai mitään, vaikka ensimmäinen lapsi oli kyseessä ja apua jouduttiin vauvan hoidossa kyseleen melko paljon. :) Aina saatiin apua ja käytös oli asiallista.
Tyttäremme syntyi sektiolla toukokuussa 2010 ja sektiohaava tulehtui vk.syntymän jälkeen ylilääkäri m...o!paska paikka!
Jos Oulaskankaalla on jatkuva leikkauspäivystys sectiota varten, niin sitten itse valitsin pienemmän sairaalan, mutta jos leikkaustiimi on kotipäivystyksenä töissä eli kotiin soitetaan jos tulee sectio, niin sellaiseen paikkaan en menisi. Hätäsectioon ei sellaisessa paikassa silloin pystytä.
Mie synnytin kokkolassa ihan sen takia kun vauvalla oli "golf pallo" sydämessä. oulaskankaalla jos tarvii synnytyksen jälkeen jotain leikkausta tms. niin pitää viedä ouluun. kokkolassa se hoituu paikan päällä. olihan tuonne pitempi matka mutta ensisynnyttäjänä ei aina ole niin kiire. toki kerettiin olla vain muutama tunti kun vauva syntyi, ihan terveenä syntyikin. ei ole mitään moitittavaa kokkolasta, hyvinhän tuollakin syntyi ja sai hyvää palvelua.