"Riittävän hyvä"

Tuollaiset kirjoittelut omasta itsestä hengellisellä palstalla ovat ilman pilkkakirjoituksiakin törkeyden huippu. Sama ukko pilkkaa julkisesti Jumalaa, tallaa Jeesuksen veren maahan, pilkkaa Jeesuksen omia, halveksii Jumalan sanaa ja vääntelee sanaa kuinka itselle sopii.

Sanoo paskan lykättyään, "keskustelen lestadiolaisuudesta".

Kaikkia se leipä elättää!

Nyt olisi tärkeätä poistaa kaikki tämän tapaiset "keskustelijat" ja keskittyä otsikon mukaiseen rakentavaan keskusteluun.
664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olitko ,sitä mieltä että örvelö ja su on sama , kun kirjoituksesta
saa sen käsityksen, jos noin on antaa sittern vaan mennä.

Äänestä

Sinun tapaiset keskustelija noilla teksteillä ovat siis oikeutettuja.

Me olemme kaikki riittävän hyviä keskustelemaan tällä palstalla juuriLESTADIOLAISUUDESTA niin ikävää kuin se onkin todeta lestadiolaisuuden lahkolaisuuden huipuksi. Missä ei ole muilla mielipiteillä mitään sanomista.

Lisäksi ei pidä sanoa väärää todistusta lähimmäisestään. Syyttämällä häntä Jumalan pilkasta. Mieluimmin syyttäisin sellaisia. Jotka Jeesuksen nimimerkin alla kertoo syövänsä hänen mädännyttä raatoaan.

Tuomiot ja laputuksiin käskemiset ovat jokapäiväisiä lahkolaisten huulilla.
Kun oma pesä haisee synnille insesteineen, lapsien hakkaamisineen ja kokouksissaan haukutaa sivulliset pystyyn helvettiin.Luulu, että saa tehdä syntiä kun se heti pyydetään anteeksi turhanpäiväiseltä maallikkosaarnamieheltä tai joltain krakalaulaiselta "vanhemmalta"

Teillä syytökset ja tuomiot ensimmäisenä, lähimäiset aidan ulkopuolelta helvettiin ajettava.Kaikkia tuo Jumalakin sietää ja elättää.

Nyt sinulla on sitten tilaisuus aloittaa RAKENTAVA KESKUSTELU.
Jos et osaa, kysy teutalta.

Äänestä

Kuinka monta murhaa olet saanut tilattua kirkollisveron ja lähetystyö rikollisuuden tukijana kun noin ylpeilet????

herranne antama tieto palvelijoistaan:
Uskon tunnustus: http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html

'Meillä ei ole järkeä. Meillä ei ole ymmärrystä. Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia. Olemme syntisiä (mielenvikaisia ja/tai rikollisia ja/tai alempiarvoisia).'

Äänestä

"Kuinka monta murhaa olet saanut tilattua kirkollisveron ja lähetystyö rikollisuuden tukijana kun noin ylpeilet????"

Eipä ole juuri tullut tilailtua. En ole koskaan kuulunut kirkkoon (vaikka kävinkin vanhempien painostuksesta luterilaisten rippikoulun).

Uskontunnustus ei ole minun juttuni. Silloin tosin uskoinkin siihen mitä siinä sanottiin, nykyään se on enemmän viitteellistä. Ihmisten muotoilemaa koko juttu.

"'Meillä ei ole järkeä."

Mitä höpötystä tuo on? Ainakin minulla on järkeä, enhän tässä muuten toimittaisi kaikenlaisia askareita.

"Meillä ei ole ymmärrystä."

Samaa hupsutusta. Tuolla näennäisnöyryydellä luullaan olevan kovinkin hyviä kristittyjä.

"Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia."

Mitä ihmettä? Ei Suomen laki nyt niin vaikea voi olla.

"Olemme syntisiä (mielenvikaisia ja/tai rikollisia ja/tai alempiarvoisia)."

Jollain on todella omituinen käsitys mielenvikaisuudesta.

Äänestä

sun juttus on taas perC:stä!

Ellet ole katekismusta lukenut niinkuin luterialaisuuden lestadiolaiset lukee niin miksi yleensä vaivaudut v---- tuilemaan sellaisille jotka sinulle ei ole kirjoittanut tai vastanuut sinun juttuihin!!!

SIIS KAIKKI KÄSITYKSES JA OMITUISEEDES OVAT SINUSTA!!!
LUE SEURAAVAN KERRAN SILMILLE EIKÄ PERÄPÄÄN REIJÄLLÄ MITÄ KIRJOITIN SILLÄ LAITOIN SINUN VARALTA OSOITTEENKIN:
Uskon tunnustus: http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html

Äänestä
  • Mitenkäs sinä nyt noin rumasti? Olet yhtä viehättävä ja puoleensavetävä kuin "Jeesus pelastaa" -nimimerkkikin. Toki olen katekismuksen lukenut - olinhan rippikoulussa. Sinä rikot tässä 8. käskyä.

    Minä puolestani vihtuilen ihan kenelle minä haluan sekä missä ja milloin minä haluan. Sinulta kaikkein viimeeksi - no, toiseksi viimeiseksi - kysyn siihen lupaa. Sitäpaitsi, sinäkin vihtuilet ihan kenelle sattuu kysymättä keneltäkään siihen lupaa. Miksen minä saisi?

    Mutta kirkollisveroa en maksa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tällaset pois sivult kirjoitti:

Tuollaiset kirjoittelut omasta itsestä hengellisellä palstalla ovat ilman pilkkakirjoituksiakin törkeyden huippu. Sama ukko pilkkaa julkisesti Jumalaa, tallaa Jeesuksen veren maahan, pilkkaa Jeesuksen omia, halveksii Jumalan sanaa ja vääntelee sanaa kuinka itselle sopii.

Sanoo paskan lykättyään, "keskustelen lestadiolaisuudesta".

Kaikkia se leipä elättää!

Nyt olisi tärkeätä poistaa kaikki tämän tapaiset "keskustelijat" ja keskittyä otsikon mukaiseen rakentavaan keskusteluun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu