TAMK tietojenkäsittely, opetuksen taso?

Onko tamk:n tietojenkäsittelyn puolella hyvä opetuksen taso? Esimerkkejä?
72745
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

TAMK:n taso on varmasti samanlainen kuin muiden ammattikorkeakoulujen, eli ei kovin korkea. Tietojenkäsittelyn tradenomit joutuvat useasti tänä päivänä huonosti palkattuihin ja yksikertaisiin hommiin esim mikrotuki, helpdesk ja testaus. Ohjelmistopuolen dippainssit ja muu yliopistoväki vie kaikki parhaat paikat, suhteilla tietysti voi tradenomikin saada jotain. Esimerkiksi tradenomin koulutuksella ja puolen vuoden pakollisella työharjoittelulla on turha yrittää hakea mitään ohjelmointihommia.

Äänestä
  • Kaveri taisi kysyä opetuksen tasosta. Johtuuko tradenomien huono menestys työmarkkinoilla huonosta opetuksesta vai mistä?

    Äänestä

  • Jeppe kirjoitti:

    Kaveri taisi kysyä opetuksen tasosta. Johtuuko tradenomien huono menestys työmarkkinoilla huonosta opetuksesta vai mistä?

    Opetus ei AMK:ssa varsinaisesti ole huonoa, mutta esimerkiksi yliopistossa samat asiat opiskellaan paljon perusteellisemmin ja syvällisemmin. AMK:ssa asioita opiskellaan liian pintapuolisesti ja liian käytännön painotteisesti, teoriat jäävät taka-alalle. AMK:ssa opintoviikkojen suorittaminen ei vaadi kovinkaan paljoa työtä, kun taas yliopistossa töitä saa kuulemma tehdä varsin rutkasti. Tästä käytännön painotteisuudesta johtuen tradenomit joutuvat useasti alemman tason "käytännön" hommiin.

    Äänestä

  • Huippuosaaja kirjoitti:

    Opetus ei AMK:ssa varsinaisesti ole huonoa, mutta esimerkiksi yliopistossa samat asiat opiskellaan paljon perusteellisemmin ja syvällisemmin. AMK:ssa asioita opiskellaan liian pintapuolisesti ja liian käytännön painotteisesti, teoriat jäävät taka-alalle. AMK:ssa opintoviikkojen suorittaminen ei vaadi kovinkaan paljoa työtä, kun taas yliopistossa töitä saa kuulemma tehdä varsin rutkasti. Tästä käytännön painotteisuudesta johtuen tradenomit joutuvat useasti alemman tason "käytännön" hommiin.

    Eli mitään et aiheesta tiennyt tai ainakaan halunnut vastata. Päätitpä vain tulla mesoamaan tyyliin: "Minä ainakin menen yliopistoon heti ku käyn yläasteen loppuun ja lukion ensin!"

    Ei ole pakko vastata, jos ei osaa.

    Äänestä

TAMK on maan paras ammattikorkeakoulu. Samalla tavalla kuin Michael Jackson on "The King of all PopKings!" Eli kaikki AMKt väittävät olevansa maan parhaita, mutta TAMK menee kaikkien edelle. Myös siksi että olen itse sieltä valmistunut, myös sinne on vaikein päästä, valmistumisajat ovat maan nopeimmat ja sijoittuminen työelämään tehokkainta.

Tietojenkäsittelyssä toimitaan mm.Cisco Academyn opein, toisin kuin monessakaan yliopistossa. Em. rähjännyt huippuosaaja on yksi monista jotka eivät ole päässeet TAMKiin vaan joutuneet yliopistoon. Tiedän tasan kymmenen ihmistä jotka ovat päässeet Vaasaan, Kuopioon tai Ouluun kauppakorkeaan mutta ei TAMK liiketalouteen. Nyt he itkevät kesäjobin puutetta pikkukaupungin opiskelijabiksissa, tamperelaisten viedessä paikat nenän edestä.

Suoritin multimedia- ja tietoturva kurssit tietojenkäsittelyn yksikössä ja väitän tason olevan parempi kuin yliopiston avoimilla vastaavilla kursseilla joissa kurssikavereitani oli mukana. Helpommin sain fyssan labrat läpi kuin em. kurssien harjoitukset. Multimediassa yliopistossa riitti 10s intron luominen nettisivuille. TAMKissa jouduin tekemään viisiosaisen demon omalle materiaalitekniikan esitelmääni. Tietoturvassa yliopistossa riitti tutustuminen tietoturvaan yrityksessä. TAMKissa teimme turvallisuusohjelman demoyritykselle.

Muuta kokemusta ei tikosta ole, tunnen porukkaa ja kaikki ovat hyvin työllistyneitä. Paremmin kuin ohjelmistopuolen inssit, joissa on paljon työttömyyttä tänäpäivänä.

Eli tervemenoa vain TAMKiin. Älä kyllästy TAMK-leikkeisiin tiistaisin (inside vitsi)

Äänestä
  • "Tietojenkäsittelyssä toimitaan mm.Cisco Academyn opein, toisin kuin monessakaan yliopistossa." Noi ei varmasti, Tietojenkäsittelyä yliopistossa lukevista ei todellakaan tule mitään sihteerin apulaisia toimiston tukitehtäviin.

    Äänestä

Kyllä mielestäni taso on ihan ok. Useimmat opettajat osaavat asiansa erittäin hyvin, mutta on joukkoon eksynyt myös vähemmän taitavia. Tai ehkä tämä on vain minun mielipiteeni...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Dragon kirjoitti:

Onko tamk:n tietojenkäsittelyn puolella hyvä opetuksen taso? Esimerkkejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu