Nyt olisi laitettava laminaattia kun 99v vanha lautalattia ei ole kelpoinen kunnostettavaksi. Päällä on ollut 2 muovimattoa tähän asti.
Mietin että kun muovimatto on hyvin asettunut ja lattia on tasainen, voinen lienee jättää ne alle ja jättää siten alusmuovit laittamatta?
Toinen mitä mietin, että miten puoliympyrän muotoinen erkkeri tehdään?
Laminaatin muotoon leikkaus ja alusmuovi
8
504
Vastaukset 8
Niin siis kerrostaloasunnosta kyse.
- wsssdfg
Ensiksi kysyt taloyhtiöltä luvan laminaatin laittoon ja toiseksi voit jättää ne matot sinne, mutta laita kuitenkin askelääneneriste lisäksi.
Puoliympyrä on vaan tehtävä niin, että sahailet laudat seinien mukaisesti muotoon. Ei sitä muuten voi tehdä. Vähän mittailua ja piirtelyä lautaan ja sahaus.
Tarkista pohjien suoruus jos aloitat lattiaa tekemään. Huomautuksena muitten viesteihin, 100 vuotias lautalattia ja muovimatto kuulostaa vaaralliselta yhdistelmältä. Kunhan tiedät mitä teet, ei hätää...
- jhfkhhh
Ja minkäslaista vaaraa tässä nyt epäillään?
Turhia pelotteluja jos ei perustella mitenkään.
- ./.
Hä...siis jos ne muovimatot on olleet siellä lattiassa jo ilmeisesti vuosia,niin ei kai sillä enää ole väliä,mitä siihen päälle laittaa.
Miks ei ole kunnostus kelponen? Muovimatot hiiteen. Hioo ja maalaa tai lakkaa niin se on siinä. Tulee varmasti parempi kun mistään laminaatista. En ole vielä missään nähnyt enkä keneltäkään kuullut hiljaisesta laminaattilattiasta. Se on sama vaikka löis villasukkia sinne alle. Kopisee varmasti. Se ei sinänsä ole mikään vika vaan laminaatin ominaisuus.
Sen takia tuossa aiemmin joku kehotti kysymään taloyhtiöltä. Niitä on jossain kielletty laittamasta juuri kopinan vuoksi.
Se lautalattiahan tavallaan kuuluu asunnon persoonaan. Monet näkee paljonkin vaivaa että saavat kaikkien viritysten alta alkuperäisen lattian näkyviin.
Ajatteles asiaa siltä kantilta että se on lattia missä kävellään ei taulu seinällä. Tottakai siihen tulee elämisen jälkiä mitä muuta vois odottaa 100 vuotta vanhalta lattialta.- alkuperäinen esiin
Laudatu voi myös kääntää toisin päin.
- ei laminaatille
Huhhuh, jos on noin vanha asunto, onko laminaatti sen arvoista? Ei todellakaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135865En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44637Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 56502
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34468Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119452Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22427
