Nyt olisi laitettava laminaattia kun 99v vanha lautalattia ei ole kelpoinen kunnostettavaksi. Päällä on ollut 2 muovimattoa tähän asti.
Mietin että kun muovimatto on hyvin asettunut ja lattia on tasainen, voinen lienee jättää ne alle ja jättää siten alusmuovit laittamatta?
Toinen mitä mietin, että miten puoliympyrän muotoinen erkkeri tehdään?
Laminaatin muotoon leikkaus ja alusmuovi
8
407
Vastaukset
Niin siis kerrostaloasunnosta kyse.
- wsssdfg
Ensiksi kysyt taloyhtiöltä luvan laminaatin laittoon ja toiseksi voit jättää ne matot sinne, mutta laita kuitenkin askelääneneriste lisäksi.
Puoliympyrä on vaan tehtävä niin, että sahailet laudat seinien mukaisesti muotoon. Ei sitä muuten voi tehdä. Vähän mittailua ja piirtelyä lautaan ja sahaus.
Tarkista pohjien suoruus jos aloitat lattiaa tekemään. Huomautuksena muitten viesteihin, 100 vuotias lautalattia ja muovimatto kuulostaa vaaralliselta yhdistelmältä. Kunhan tiedät mitä teet, ei hätää...
- jhfkhhh
Ja minkäslaista vaaraa tässä nyt epäillään?
Turhia pelotteluja jos ei perustella mitenkään.
- ./.
Hä...siis jos ne muovimatot on olleet siellä lattiassa jo ilmeisesti vuosia,niin ei kai sillä enää ole väliä,mitä siihen päälle laittaa.
Miks ei ole kunnostus kelponen? Muovimatot hiiteen. Hioo ja maalaa tai lakkaa niin se on siinä. Tulee varmasti parempi kun mistään laminaatista. En ole vielä missään nähnyt enkä keneltäkään kuullut hiljaisesta laminaattilattiasta. Se on sama vaikka löis villasukkia sinne alle. Kopisee varmasti. Se ei sinänsä ole mikään vika vaan laminaatin ominaisuus.
Sen takia tuossa aiemmin joku kehotti kysymään taloyhtiöltä. Niitä on jossain kielletty laittamasta juuri kopinan vuoksi.
Se lautalattiahan tavallaan kuuluu asunnon persoonaan. Monet näkee paljonkin vaivaa että saavat kaikkien viritysten alta alkuperäisen lattian näkyviin.
Ajatteles asiaa siltä kantilta että se on lattia missä kävellään ei taulu seinällä. Tottakai siihen tulee elämisen jälkiä mitä muuta vois odottaa 100 vuotta vanhalta lattialta.- alkuperäinen esiin
Laudatu voi myös kääntää toisin päin.
- ei laminaatille
Huhhuh, jos on noin vanha asunto, onko laminaatti sen arvoista? Ei todellakaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä402997- 702467
- 1742324
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?332008- 181416
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411366Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?221363- 131249
- 101244
- 221221