Olen viidennellä viikolla raskaana. Raskaus on ensimmäiseni ja toivottu mutta jotenkin en uskalla vielä iloita siitä sillä se on niin alussa. Milloin uskaltaa huokaista helpotuksesta että tämä on todellakin todellista ja alkaa iloita ja nauttia raskaudesta?? Raskaudesta ei tiedä vielä muut kuin minä ja avomieheni. Milloin uskaltaa asian jakaa muidenkin kesken?? Kokemuksia ja hyviä neuvoja otetaan ilomielin vastaan ja kiitän jo etukäteen!=)
Uskallanko jo iloita?
*mami*
2172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olemme odotelleet kaikkien kolmen kohdalla tuonne viikoille 12-14, siis kertoneet ihan läheisille tuossa vaiheessa, muille sitten myöhemmin.
Km:n mahdollisuushan ei poistu koko raskausaikana (toki käytetään sitten muita termejä ), mutta sen riski pienenee viikkojen kasvaessa.
Onnea raskaudestasi!
Onnea raskaudesta!
Itsellä viikkoja nyt 11 0 ja ajattelin vielä pari viikkoa odotella ja np- ultran ohitse ennenkuin enemmän innostun kertoilemaan. läheiset tosin tietää jo. Ite olin alussa ennen sydämensykkeen kuulemista tosi neuroottinen ja pelkäsin kamalasti menevän kesken. Ensimäinen raskaus itselläkin. :) Kuitenkin kyllä olin innostunut heti alusta alkaen ja muutamat vaatteet on tullut jo pikkuiselle osteltua, kun ei ole voinut hillitä. Toivotaan, että meillä molemmilla kaikki menee hyvin!