eikö se auto kannatta jättää kotiin jos sitä ei kerta saa parkkeerattua siihen ruudun sisään? Liian usein näkee näitä autoja mitkä on parkkeerattu päin peetä vieden kaksi ruutua. Olen ottanut tavaksi sen jos tälläisen näen niin ns. motitan sen huonosti parkkeratun auton tietenkin niin että pääsen itse pois hyvin vaikka viereen tulisi toinen mutta tämä apina ei pääsekkään kun olen jättänyt sen muutaman sentin hajuraon hänen autoon. Kaupasta ym. tullessaan on aikaa miettiä miten sen auton seuraavaksi parkkeeraa...
Yksinkertaisesti odotat että tulen autolleni tai sitten alat kokeilemaan akrobaatin taitoja jos pääsetkin takaluukusta tai muusta ovesta kuskin paikalle...
Yksinkertaisesti odotat että tulen autolleni tai sitten alat kokeilemaan akrobaatin taitoja jos pääsetkin takaluukusta tai muusta ovesta kuskin paikalle...
Vastaukset 25
Vanhimmat
Teen samaa, mikäli parkkipaikka on suhteellisen ruuhkainen. Laitontahan se on, mutta tätä(kin) lakia rikon mieluusti.
Jos taas tilaa on reilusti, annan olla. Eipä tuo silloin minua pahemmin haittaa.
Täälläpäin venäläiset pysäköi niin ja jos huomauttaa, että täällä tapana parkkeerata viivojen väliin, on vastaus, että pian he sanelevat, mikä täällä on tapana!
Pääseehän matkustajan puolelta sentään irrottamaan vaihteen ja käsijarrun. Sitten vain työntämään.
Parkkiruutujen mitoitus on ilmeisesti peräisin joistakin vanhoista normeista, ja tietysti isompia ruutuja mahtuisi samaan pihaan vähemmän. Nykyiset perheautot ovat huomattavasti leveämpiä kuin Minit ja Kuplat. Ruudun yleisin 2,5 metrin leveys vaatii jo kohtuullista pysäköintitarkkuutta, jotta molemmin puolin jää riittävästi tilaa. Jo parinkymmenen sentin virhe alkaa olla haitaksi, eikä kaikilla riitä taito näin tarkkaan ajoon.
> Ruudun yleisin 2,5 metrin leveys vaatii jo kohtuullista
> pysäköintitarkkuutta, jotta molemmin puolin jää riittävästi tilaa.
Eikös se riitä, että kuskinpuolelle jää riittävästi? Joka toinen autohan peruutetaan ruutuun, eikös? Siis normaalisti parkkeerataan aina oikeaan reunaan, ellei jostain syystä poikeusta ole pakko tehdä (esim. pariton määrä ruutuja seinien välissä).
Matkustajankin olisi hyvä päästä ulos ja sisään. Se onnistuu oman ruudun puitteissa, kun ajaa riittävän tarkasti keskelle. Oma autoni näkyy olevan 175 cm leveä eli kummallekin puolelle jää lähes 40 cm varmasti vapaata tilaa. Jos erehtyy luottamaan muiden ajotaitoon ja auttamishaluun, viereen sattuukin joko osaamaton tai kusipää. Valitettavasti.
> Matkustajankin olisi hyvä päästä ulos ja sisään.
> Se onnistuu oman ruudun puitteissa, kun ajaa
> riittävän tarkasti keskelle.
Toisaalta naapuriauton kuski haluaa ehkä nostaa lapset, vanhukset tai ostokset autoonsa. Eikös olisi kiva jättää sitä varten tilaa.
Matkustajat saa tosin kyytiin helpoiten, kun ottaa ne ruudun ulkopuolella. Jos ajoväylillä on ruuhkaa, voi vaikka ajaa siihen kaupan ovet eteen, jossa on melkeinpä aina tilaa pysähdystä varten.
Tottakai siinä kaupan edessä on tilaa, kun ihmiset osaavat parkkeerata niin, että molemmin puolen ovista mahtuu ulos. Arveleppa olisiko siinä kaupan oven edessä sitten ruuhkaa, kun kaikki noudattaisivat sinun neuvojasi.
Tuollaiset rottamaiset ideat toimivatkin vain silloin kun niitä noudattaa yksi sadastatuhannesta. Jos kaikki purkaisivat ja lastaisivat autonsa ruudun ulkopuolella, niin seurauksena olisi helvetinmoinen sekamelska.
Kokonaisuuden kannalta toimivin tapa on parkeerata keskelle ruutua. Kaikki muut tavat voivat palvella yksittäistä ihmistä, mutta samalla yleensä haittavat jotain toista. Sehän on ihan sama vietkö reilusti kaksi ruutua, tai ajat niin reunaan että viereisen ruudun käyttö käytännössä estyy.
Et kai oikeasti kuvitellut, että rotta pystyisi katsomaan kokonaisuutta, eikä vain tuijottamaan omaa napaansa?
No en ;)
Itseasiassa rotan ohjeessa on pahemman luokan virhe. Kaikkien pitäisi parkeerata oikeaan reunaan joko keula edellä tai peruuttaen. Mitäs eroa tuolla on siihen että kaikki ajaisivat keskelle?
No voihan se vasen olla oikea kun kääntyy ympäri, mistä näitä tietää. Pääasia että itse saa ajaa keula edellä oikeaan reunaan ja saa läskipuonsa mahtumaan ulos autosta. Heh, osaakohan sensuuri moista sanaa.
> Toisaalta naapuriauton kuski haluaa ehkä nostaa lapset, vanhukset tai ostokset autoonsa. Eikös olisi kiva jättää sitä varten tilaa.
Naapurilla on käytettävissään oma ruutunsa kokonaan ja lisäksi lähes 40 cm minun ruutuani, eikä kummankaan tarvitse miettiä miten päin auto on. Kyllä mahtuu, jos pysyy omalla tontillaan eikä aja viivan päälle. Ei tarvitse pysäyttää koko ajoväylän liikennettäkään matkustajien takia.
Eipä tuota voi enää selvemmin sanoa. Yksinkertaisesta asiasta ei kannata tehdä monimutkaista.
> Arveleppa olisiko siinä kaupan oven edessä sitten ruuhkaa,
> kun kaikki noudattaisivat sinun neuvojasi.
Ei olisi, koska suurin osa ihmisistä käy ihan yksin tai muutoin vammattoman tapauksen kanssa kaupassa. Siis tavarat saa autoon jo ruudussa (takakonttiin tai takapenkille), ja jos matkustajia on, nousevat ne autoon noin kolmessa sekunnissa.
Tarjoaisinkin tuota kaupanoven edestä hakemista vain niille tapauksille, jotka eivät osaa järkevästi autoon mennä. Vanhuksille, vammaisille, et. al.
> Kokonaisuuden kannalta toimivin tapa on parkeerata keskelle ruutua.
> Kaikki muut tavat voivat palvella yksittäistä ihmistä, mutta samalla yleensä
> haittavat jotain toista
Ei kun päin vastoin. Kaikkien kannalta toimivinta on parkkeerata joka toinen auto toiseen reunaan, eli aina oikeaan reunaan ja joka toinen auto peruuttaen. Viereisen ruudun käyttö ei suinkaan esty, lukuunottamatta sitä pelkääjän puolta, jota ei pitäisikään availla. Säästyvät samalla autot kolhuilta, kun on reilusti tilaa heitellä ovea auki. Joillakin siellä maalla jää se 160 senttiä tilaa ovenaukaisulle, kaupungissakin puolisen metriä.
MINÄ AJAN OMAN AUDI RS6:ni KESKELLE KAHTA RUUTUA ETTEI KUKAAN IDIOOTTI TULE LIIAN LÄHELLE JA JOS TULEE NIIN HUOMAA SIITÄ KUN VIIMA PUSKEE ILKEÄSTI AJAESSA KUN TUULILASI PUUTTUU
suksippa hintti suolle, caps lock, hintit suolle.
Minä ajan auto aina kahteen ruutuun kun ei mahdu yhteen rutuun! Miksi esimerkiksi rautakaupan pihan parkkiruudut ovat tehty Fiat 600 selle?
Sinne rautakauppaan tulee 96% pakettiautoja jotka ovat +5,0-8,0m pituisia!
Parkkipaikkojen suunnitteluosaaminen on perseestä ja syvältä sieltä.
Siellä jumiutuu pakostakin "ruuhkaan" ja lommot/naarmut ovat vain ajan kysymys.
Kaikista paras ja toimivin ratkaisu on tasainen piha...
Mallia voi käydä katsomassa vanhanliiton huoltoasemien takapihoilta missä on rekkaparkit. Kaikki päsee kulkemaan ja ajetaan aina sinne missä on tilaa, tilanteen mukaan.
Voin hyvin sielunisilmin kuvitella kuinka "suunnittelija" täyttää parkkipaikkaa kaikella mahdollisilla mitä cadin valikoista löytyy... Mitä enemmän yksityiskohtia saa parkkipaikalle mahtumaan, niin sen parempi lopputulos...."ammattipiireissä"
(tasaisen pihan suunnitelusta ei oikein voi edes laskuttaa)
Joskus olisi kertakaikkiaan kiva katsoa, miten sekaisin lampaat menevätkään, kun ei ole sitä postimerkin kokoista länttiä, mihin tähdätä kotteronsa.
Seuraavan kerran kun menette jollekin parkkipaikalle, niin laskekaa monenko opasteen, viivan, korokkeen, liikenneympyrän, ym. ohi on mentävä, että auton saa yksinkertaisesti parkeerattua... Sitten voi miettiä, moniko niistä on turhia ja miten monesta on pelkästään suoranaista haittaa...
Suomalaiset on vaan niin tyhmiä, että jos mitään esteitä ei ole niin parkkipaikan läpi humautetaan sitten kovalla vauhdilla ruuduista viis veisaten. Nimimerkillä melkein ovensa menettänyt. Nykyisin samalla parkkipaikalla tuollainen läpiajo onkin estetty.
Jos on vapaus ajaa miten sattuu, niin sitten todellakin ajetaan miten sattuu.
Aika paimennettavaa kansaa olemme, valitettavasti.
>> Joskus olisi kertakaikkiaan kiva katsoa, miten sekaisin lampaat menevätkään, kun ei ole sitä postimerkin kokoista länttiä, mihin tähdätä kotteronsa.
Sekaisin ne kyllä menisivät ja parkkipaikalle mahtuu vähemmän autoja, jos niitä on pitkin ja poikin. Helpompi on ohitella opasteita ja korokkeita kuin vinosti ja poikittain tielle pysäköityjä autoja. Tehokkuuskysymyshän tämä lopulta on kuten parkkiruudun kokokin, sillä tonttimaa maksaa.
Ilmeisesti ei maksa tarpeeksi.
Esimerkki Puistolasta:
http://maps.google.fi/maps?hl=fi&ll=60.274946,25.034666&spn=0.004064,0.018024&t=k&z=17&vpsrc=6&layer=t
Kun katsotaan talojen ulkopuolelle jäävää pinta-alaa, niin siitä valloittaa ensin 2/3 osaa jalankulkijat, korokkeet, istutukset ja 1/3 osa on varattu autoille, mistä vielä teiden osuus on puolet.... (siis hukkatilaa oikeasti)
Hyötykäytössä olevaa parkkipaikkaa on on1/6 osa käytettävissä olevasta kokonaispinta-alasta.
Nyt parkkipaikolle mahtuva automäärä ei tarvitse parkkipaikkoja ollenkaan, vaan ne voisi yksinkertaisesti jättää Tapulikaupungintien varteen... Kun ei olisi korokkeilla kavennettu ja pysäköintiä kielletty.
Sitten päästäänkin itse asiaan, että on puhtaasti politttinen ja ideologinen valinta, että autoilua pitää vaikeuttaa kaikin mahdollisin keinoin.
- Parkkitilan myyntbusines on julkishallinto Oy:n erityisessä suojeluksessa.
Oikealla kaupunkisuunnittelulla parkkipaikkojen käyttöaste pitäisi olla korkeintaan 60-70% niin liikkuminen olisi vaivatonta.
Jos kotona pierasen keittiössä... kyllä se vaan olohuoneeseen seuraa, vittu kato! Minua seurataan.....
1 ruutu ei kahta
7.10.2011 10:23
-4
"eikö se auto kannatta jättää kotiin jos sitä ei kerta saa parkkeerattua siihen ruudun sisään? Liian usein näkee näitä autoja mitkä on parkkeerattu päin peetä vieden kaksi ruutua. Olen ottanut tavaksi sen jos tälläisen näen niin ns. motitan sen huonosti parkkeratun auton tietenkin niin että pääsen itse pois hyvin vaikka viereen tulisi toinen mutta tämä apina ei pääsekkään kun olen jättänyt sen muutaman sentin hajuraon hänen autoon. Kaupasta ym. tullessaan on aikaa miettiä miten sen auton seuraavaksi parkkeeraa...
Yksinkertaisesti odotat että tulen autolleni tai sitten alat kokeilemaan akrobaatin taitoja jos pääsetkin takaluukusta tai muusta ovesta kuskin paikalle..."
Teeppä tuo minulle niin voit olla varma että revin pääsi irti kun saavut paikalle.... :)
Niin mutta jos ajaa BMV niin silloin kai saa tehdä mitä haluaa?
Tuttu pankinjohtajan rouva on koko ikänsä ajanut kahteen ruutuun viiva mahan alle, sillä muuten kateelliset köyhät kolhivat heidän leveän edustusautonsa. Niinhän se onkin.
Markettien parkkipaikat tehdään ahneuksissaan todella ahtaiski, niin että esim. ison miehen on vaikea mennä autoon vaikka ne olisivat ruudussa ihan oikein eli ruudun keskellä. varsinkin 2-ovisiin on vaikea mennä .
suomalaiset ovat hienoa kansaa uhkailevat netissä anonyymeina ja tositilanteessa eivät saa sanaa sanotuksi :D pellet!
Eikö olekin hyvä kun mannet pysäköivät INVAruutuihin, eivät ole silloin kolhimassa muita kapeissa ruuduissa! ;) Taksit ne on koko pässiä kun ne änkee siihen marketin oven eteen niin että kaikki ostoskärryt joutuu kiertämään....
parimetriä sivuun riittäis, mutta taksin "älykkyydelle" se on ylivoimaista. Samoin palomiehet sirroineen luulevat itsestään liikoja.... makkaraa hakiessaan marketista. Vartijat on koko pässejä autoineen..... samoin rahankuljettajat.
Onhan näitä.... loppujen lopuksi pikkusen sivuun ruudussa on pieni asia.