Olen saapumassa Kaunasiin sunnuntaina klo 23.50. Kaunasin liikennelaitoksen sivujen mukaan viimeinen bussi keskustaan lähtee sunnuntaisin klo 23.45, eli en ehtisi siihen. Kuitenkin, Kaunasin lentokentän sivut kertovat seuraavaa:
"If you arrive to Kaunas on a late night flight, City bus No. 29E is for your convenience. Every day the bus leaves the Airport for the city centre only after the last flight has arrived."
Tuosta voisi saada sellaisen käsityksen, että bussi ei lähde, ennenkuin viimeisen lennon matkustajat ovat saapuneet, sanoi aikataulu mitä tahansa. Sähköpostilla koitin tiedustella asiaa, mutta en ole vielä saanut vastausta.
Tietääkö kukaan? Vai otanko suosiolla taksin?
Kaunasin lentokentän viimeinen bussi (29E)
5
535
Vastaukset
- jannekoi86
moro!
itse kävin kaunasissa vuosi sitten ja silloin oli puhetta siellä että bussi odottaa viimeistä saapuvaa lentoa! olikohan 30 minuuttia(ei tarkkaa muistikuvaa) laskeutumisesta! eli kuskille tiedotetaan koneen laskeutuminen ja hän odottelee sen puolisen tuntia pysäkillä! itse pysäkki on terminaalin ovesta poistuttaessa vasemmalla noin 50-100 metriä.
tarkkaa aikaa en muista koska silloin laskeuduimme ja että onko aika-taulut muuttuneet mutta pitäisi onnistua hyvinkin tuohon bussiin hyppääminen!
onkos kaunas se lomailun kohde vai meinaatko muuaalle?? - elokuussa oltiin
Jos on usempi tuttu menossa, suosittelen taksin varaamista molempiin suuntiin,
ei kallista. Taksinkuljettaja odottaa aulassa nimikyltin kanssa - Kaunas Kaunas Kaunas
Mistä tilaan taxin, pyydänkö lentokentän virkailijoita tilaamaan? Onko taxit ylipäätään luotettavia kyseisessä maassa ja mitä kentältä keskustaan maksaa? Kaunas kiinnostaisi minua kyllä kovasti mutta tämä erittäin myöhäinen saapumisaika kentälle mietityttää. Onko turvallista liikuskella pimeässä kaupungissa hotellia etsien?
- Diibadaabadoo
Kuukausi sitten pyysin hotellia tilaamaan taksin kentälle. Kuski odotteli tuloaulassa nimikyltin kanssa. Hintaa keskustaan tuli 50 litiä. Toimii kuin junan vessa.
- A.J.
Päädyin loppujen lopuksi pelaamaan varman päälle, ja pyysin hostellia järjestämään kyydin. Kuski oli vastassa nimikyltin kanssa. 60 Litaa maksoi. Lento tosin tuli perille jo 23:10, joten bussiinkin olisi ehtinyt oikein hyvin.
"Mistä tilaan taxin, pyydänkö lentokentän virkailijoita tilaamaan? Onko taxit ylipäätään luotettavia kyseisessä maassa ja mitä kentältä keskustaan maksaa?"
Lonely Planetin matkaopas suositteli, että kannattaa käyttää tilattuja takseja, sen sijaan että ottaisi itse lennosta taksin. On kuulemma epärehellisiä taksikuskeja, jotka kierrättävät turisteja ties missä, ja loppujen lopuksi joudut maksamaan kaksin- tai kolminkertaisen hinnan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2743431Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211893Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.291549- 841431
- 1381083
- 811024
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.67983Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.87825Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61717Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51706