Presidentin vaaleissa pitäisi olla yläikäraja joka voisi olla 60 vuotta. Jos näin vanha ihminen valitaan niin hän on 66 vuotta kun kausi on ohi. Sen jälkeen eikun eläkkeelle ja heti.
Nyt esim. Paavo Lipponen (70 v) pyrkii pressaksi, hänen pitäisi olla jo eläkkeellä eikä viedä nuoremmilta työpaikkoja enään tuossa iässä vai onko demetia päässyt iskemään? Sitten jos hänet valitaan pressaksi eka kausi päättyy hänen täyttäessä 76 vuotta, onko järkeä vai ei?
Nyt jo moni työnantaja pistää porukkaa ennenaikaiselle eläkkeelle, miksei sama koske pressaakin.
Tulevat Presidentinvaalit
5
91
Vastaukset
- Oliko sitten
Paasikivi mielestäsi huono presidenttinä?
Yhteiskuntafilosofinen huomautus
Koska Paasikivi ei tiennyt sitä,että hänellä on naisellinen sielu eli tajunta,ei hän ollut
edes presidenttinä kovin kaksinen.- Filosofia on
hieno tieteenala. Älä sinä ala ylvästelemään filosofialla, kun et tiedä edes mistä siinä on kyse ja itse kirjoittelet tarinoita, joissa ei ole järjen hiventäkään.
- joku testi??
Ettei tälläsiä Paavoja hyväksytä edes ehdokkaiksi!
Tuleviin Presidentin vaaleihin pitäisi saada äänestäjille Äly-raja: pitäisi olla älykkyysosamaarä suurempi kuin kengännumero.
Demokratia toteutuu parhaiten, jos edellytetään, että äänestäjä ymmärtää mitä on vastuu ja mistä on vaaleissa kysymys.
Edelliset presidentin vaalit osoittavat, että kun piti valita joku ajamaan kansan asiaa, niin suuri osa ei ymmärtänyt kysyä minkä kansan asialla ehdokkaat ovat ja siksi Afrikan ja Putinin asiat ovat menneet Suomen kansan edelle.
NINEL
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä284286S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi164141Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2463865Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos642369Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt421806Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi761691Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont11508- 1051407
Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva111321Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221265
