onko kenelläkään tietoa mistä saisi kyseisen valssin sanat?
Vastaukset 10
- hmmm
koti.mbnet.fi/willis/Show/Lokin laulukirja.doc
LOKKI
ON HILJAINEN AALTOJEN KEINUNTA TÄÄ
SE LAIVAAMME KAUAKSI VIE
JA AURINKO TAIVAALLA NIIN LÄMMITTÄÄ
ON SININEN LAIVAMME TIE
LINNUN NÄEN TAIVAALLA LIITELEVÄN
LINNUN NÄEN VALKOISEN KIITELEVÄN
LOKKIIN KATSE KAIPAAVAN SIIRTYY
LINNUN ULJAHAN LENTOON
MINK' TAIVAALLA NÄÄN
ON MYRSKY JA AALLOKKO NYT MYLLERTÄIN
TAAS LAIVAAMME KEINUTTELEE
JA TAIVAALLA KAUAKSI AAVALLE PÄIN
SE PILVIÄ KULJETTELEE
LINNUN NÄEN LENTÄVÄN MYRSKYÄ PÄIN
LINNUN JONKA TYYNELLÄ LIITÄVÄN NÄIN
LOKKIIN KATSE KAHLITUN KULKEE
LAIVAN KANNELLA SILLOIN MYÖS
KAIPAAMAAN JÄÄ
KUN ILLALLA AURINKO LASKEUTUU
SE RUSKONSA PILVIHIN LUO
KUN HÄMÄRÄÄN HUKKUUPI RANNALTA PUU
NIIN MERELTÄ KUULUVI TUO:
LINNUN ÄÄNI KAUKAINEN KUTSUVA NIIN
LIN NUN ÄÄNI MAAHAN JA TAIVAISIHIN
KANS SAAN SIELUIN VALVOO JA LENTÄÄ
LOKIN TUSKAN JA KAIPUUN
SE TUNTEA SAA - mar47azul
Kuka on säveltänyt tämän Lokki valssin? Yritin etsiä netistä, mutta löytyy joku toinenkin Lokki.
- humpparuusa
Minulla on Havakan levy jossa on tuo Lokki-valssi, mutta siinä ei ole mainittu säveltäjää eikä sanoittajaa kyseiselle kappaleelle, muille kyllä. Omituista?
- humpparuusa
humpparuusa kirjoitti:
Minulla on Havakan levy jossa on tuo Lokki-valssi, mutta siinä ei ole mainittu säveltäjää eikä sanoittajaa kyseiselle kappaleelle, muille kyllä. Omituista?
Löysin maininnan että on vanha kansansävelmä, mutta säveltäjästä ei ole tietoa, suomalaiset sanat on kuitenkin Antti Henttosen käsialaa.
- Veba
Mun mielestä Maritta ja hankahumppa vetää tuon paaljon kauniimmin. Levyttikin tuon yli kymmenen vuotta ennen havakan viskibassoa. Kuulin vaan tuon maritan laulamana joskus 70 luvulla lavalla,kai siitä jäi tykkäys. Kumma,kun ei radiossa soiteta. Tuo vainion ilen buukkaama versio on muka ensilevytys, niin annetaan ymmärtää, niinkuin uhkapelurikin, kuuskytluvun biisi.
- Vieminutaamuun
Joka tapauksessa vasta Arja Havakka sytytti koskettavalla äänellään kappaleeseen todellisen tunteen ja loi ikivihreän, johon Suomen kansa rakastuu yhä uudelleen.
- Anonyymi00010
On olemassa kaksikin eri "LOKKI"a, jotka ovat olleet todella suosittuja lauluja.
Dramaattisempi LOKKI on varmuudella venäläinen ns. "mustalaisromanssi", jonka alkuperästä ei ole tietoa. Suomeksi sen levytti ensimmäisenä "Georg Malmstén & Dallabé-orkesteri kahtenakin eri versiona, foxina, joka on kaamea versio. Mutta "romanssiversiona" se on taivaallisen kaunis dramaattisuudessaan. Myöhemmin tämän LOKKI-romanssin levyttivät mm. Tapio Rautavaara, Henry Theel, Metro-Tytöt, Ami Lovén ja Annikki Tähti (1960).
Seuraava LOKKI, joka olikin valssi, levytti ensimmäisenä suomeksi Mauno Kuusisto, joka oli tuon ajan suosittu versio. Useampi muukin artisti levytti saman laulun, kuten mm. Matti Salminen. Mutta "Jack-Botin" LOKKI-valssista räjäytti Arja Havakka 90-luvulla erikoisella äänellään. Hänen versionsa on myös suosituin ja sen jälkeen tulee Maunon versio.
LOKKI valssin tekijän väitetään olevan "tuntematon" (traditional) ja vanha venäläinen laulu ammoisista ajoista. Kuitenkin Liettuassa sama Lokki on levytetty "Žuvėdra " nimellä vuonna 1963, jonka tuolloin levytti " Aleksas Lemanas". Siinä kerrotaan säveltäjäksi: Rimvydas Žigaitis ja sanoittajaksi: Violeta Palčinskaitė
Niinpä herää kysymys, onko "Lokki valssi" sittenkään venäläinen, vaiko Liettuasta alunperin? Sinällään sopisi senkin puoleen Liettualaiseksi, koska 4 vuotta myöhemmin sen levytti Mauno K. suomeksi.
Todettakoon, "Miljoona Ruusua" kerrottii olevan venäläinen, koska sen kuuluisuuteen levytti Alla Bugatzova. Mutta eipä ollut, vaan Liettualainen säveltäjä ja sanoittaja. Ennen vanhaan kommunistimaiden, kuten juutalaistenkin lauluja "sosialisoitiin" niin idässä kuin lännessäkin, eikä Suomi taiteilijoineen ja levy-yhtiöineen olleet siinä suhteen poikeus. Etenkin musiikkiteollisuudessa on kapitalistien maiden "taiteilijat" osanneet sosialismin taidon yhtä hyvin kuin sosialistiset maatkin. Se on ollut tuottoisaa bisnestä maamme "säveltäjille", jotka ovat korjanneet itäblogin maiden säveltäjien töistä tekijänoikeusmaksut itselleen TEOSTON siunauksella, eikä tekijänoikeuksia ole korjattu vieläkään. Traditional-sävelmistä korjaa säveltäjän palkkion levy-yhtiö.
- Joopajoo
Vanha Venäläinen sävelmä Tshaika = Lokki.
- S.S.
Чайка, Tšaika on toinen laulu. Venäjäksi tämä laulu tunnetaan nimellä Tšernomorskaja tšaika, Черноморская чайка. Suomeksi käännettynä tämä on Mustan meren lokki.
Venäjänkieliset sanat on tässä:
В том городе юном, где синие дали,
Где воздух, цветы и тепло,
Ее черноморскою чайкой прозвали,
И имя ее подошло.
Припев:
- Чайка! - повторяли невольно уста.
- Чайка! Ты как пена прибоя чиста.
- Чайка, черноморская чайка,
Белокрылая чайка, моя мечта!
Сердито смотрели вослед ей матросы,
Когда на рыбачьем челне
Она улетела в плохую погоду
Навстречу гигантской волне.
Я помню тот вечер в саду отдаленном,
Полон магнолий, цветы,
Один поцелуй горьковато-соленый
И бронзовый цвет темноты.
Säveltäjä on Mihail Petrenko, sanoittaja Nikolai Južnyi.- T.T.
Joo, se toinen sävelmä on myös nimeltään Lokki.
Tuossa on Annikki Tähden versio YouTubessa.
Siinä on myös selostus kappaleen vaiheista.
https://www.youtube.com/watch?v=EULDxmmogew
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3271568Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma311289Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html4991171- 63985
- 73962
- 52730
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M109726Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen75722Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl468647- 38632