Hämmentävä KELA

Pummihansekaiminäkin

Ei ole tullutkaan sitten opiskeluaikojen jälkeen, jolloin KELA onnistui jättämään itsestään toki äärimmäisen vastenmielisen kuvan, oltua tekemisissä KELAn kanssa.

Nyt paksujen vuosien jälkeen tuli tarve hakea sieltä asumistukea.

Hakemuksen vein elokuun loppupuolella. Vihdoin postiluukusta kolahti KELAN kirje, selvityspyyntö, ensinnäkin KELAlla meni yli kuukausi saada selvityspyyntö lähetettyä ja päiväyksen perusteella tuolla meni vielä 5 päivää saapua, aikaa selvityksen tekoon siis tuon saapumisesta viikko ja yksi päivä. Hidasta kaikin puolin, mutta asiakkaalta odotetaan toki nopeutta ja ripeyttä.

No, se toinen hämmentävä seikka on se mitä selvityspyyntö koskee. Se koskee vuoden 2009 verotuksessani näkyvää vuokratuloa. Mitä ihmeen tekemistä vuoden 2009 pienellä ja lyhytkestoisella vuokratulolla on vuoden 2011 syksyn asumistukihakemuksen kanssa?

No, ei kai tässä auta kuin lähteä selvitystä naputtelemaan. Jännityksellä seuraamaan miten tilanne tästä kehittyy.

0

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

        palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
        Maailman menoa
        81
        1973
      2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

        "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
        Maailman menoa
        109
        1705
      3. Millä kolmella sanalla

        Kuvailisit kaivattuasi?
        Ikävä
        180
        1286
      4. Miltä se tuntuu olla

        vihattu ja kukaan ei puolusta?
        Ikävä
        225
        707
      5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

        Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
        Ikävä
        59
        698
      6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

        Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
        Maailman menoa
        6
        666
      7. Mitä mietit juuri nyt?

        🤔
        Ikävä
        56
        610
      8. Trumpille jälleen voitto

        Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
        Maailman menoa
        199
        566
      9. Aurinkoni...

        On ikävä sua ❤️
        Ikävä
        46
        508
      10. Haluan teidät molemmat elämääni

        Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
        Ikävä
        37
        472
      Aihe