Ei töitä nuorisolle!

Lähtekää nuoriso täältä muihin isompiin kaupunkeihin heti kun kykenette. Kajaanissa ei ole töitä eikä muutakaan elämää!
42311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Kannattaa lähteä vaikka olisikin töitä!

Äänestä

Totta, ostakaa menolippu jo huomenna. Täällä ei ole enää mitään nähtävää!

Äänestä

Pakko lähteä, koska kuntapalvelut keskitetään muihin kaupunkeihin kuntaliitoksissa. Kajaanin palvelut keskitetään joko Ouluun tai Kuopioon.

Äänestä

mamut ja mannet vie kaiken, varsinkin työt.

Äänestä

Ehdottomasti pois Kajaanista...kuppainen kuoleva kylä. Talvivaara haisee ja saastuttaa naapurissa, terveydenhuolto perseestä (miettikää kun teette lapsia), palkat perseestä. Alkoholistit ja narkkarit, mustalaiset ja mamut ja muut loiset kukoistaa...

Äänestä

luovuttajat, ette te mitään töitä haluakkaan, kunhan vaan ois enemmän baareja tms. pankaa lippis vaan syvempään ja paskatoyota käyntiin. siellä etelässä teitä odottaa kivat varastohommat ja kusinen luukku länsimäessä. se se on sitä elämää!

Äänestä

jotkut ne vaan jaksaa mamuja nuolla

Äänestä

Jep, ei tämäkään poju enää kauaa tässä kaupungissa pyöri =P.
Kajjaanin mamut, amikset, lukiohorot 96:ssa, nistit huuhkiksessa, ketussa ja lohtajalla ja kaksi perheautoa omakotitalon pihassa omistavat "ylemmän luokan" edustajat ylähuuhkiksessa pilalle kasvatettuine pentuineen, ei tuu ikävä!

Äänestä

Taitaa olla ylempi kirjoittaja joku katkera huonon kaupunginosan kasvatti...

Äänestä

Kun järki-ihmiset muuttaa pois, ja näinhän on jo käynytkin, eli aivovienti on täyttä totta, niin se on meidän jäljelle jäävien pöljien pärjättävä täällä keskenään.

Totuus on kuitenkin, että pöljät ei tätä maailmaa kehitä ja vie eteenpäin.

Äänestä

Miten kuvittelet saavasi asiakkaita muualla päin Suomea, jos et saa myytyä mitään Kajaanissa? Isommilla paikkakunnilla asiakkaista on vieläkin kovempi kilpailu ja sosiaaliturvan saaminen vaikeampaa, koska hakijoita on enemmän ja määrärahat lopussa.

Äänestä
  • Kajaanissa on ainaostaan kaupan alan yritysasiakkaita ja kuntapalvelujen kotitlaous asiakkaita. Työtä on paljon tarjolla koulutuksessa, jos vain haet opiskelemaan. Koulutuksen ansiotulot on 800 euroa kuukaudessa, josta vieraan pääoman osuus on 300 euroa. PK-yrityksien omavaraisuusaste on paljon pienempi kuin opiskelijan alle 40 prosenttia.

    Äänestä

Sosiaaliturva ei ole paikallisesta hakijamäärästä riippuvainen. Se on lakisääteinen asia ja kuuluu kaikille.

Äänestä

Helsinki velkaantuu nyt sitä vauhtia, ettei Helsingissä elä edes helsinkiläiset vaikka työpaikoista puolet on julkisella sektorilla ja julkisen sektorin palvelualan alihankintayrityksissä yli 80 prosenttia. Kajaanissa on nyt paljon paremmat mahdollisuudet saada työtä kunta-alalta maahanmuuton kasvaessa. Kajaanissa on työtä sosiaali- ja terveysalan tutkinnon suorittaneille.

Äänestä
  • Kainuussa noin joka kolmas tai neljäs saa toimeentulonsa joko sosiaalietuuksina suoraan tai tukityöllistämistoimenpiteiden kautta.

    Ja jos tulevaisuuden toivo ja mahdollisuudet ovat julkisen sektorin lisääntyvissä työpaikoissa niin huh..

    Äänestä

  • 34y67 kirjoitti:

    Kainuussa noin joka kolmas tai neljäs saa toimeentulonsa joko sosiaalietuuksina suoraan tai tukityöllistämistoimenpiteiden kautta.

    Ja jos tulevaisuuden toivo ja mahdollisuudet ovat julkisen sektorin lisääntyvissä työpaikoissa niin huh..

    Suomessa sosiaaliturvan saajien määrä on puolet ansiotulojen saajien määrästä, Sosiaaliturvan saajien määrä on Kajaanissa todella pientä 25 - 33 prosenttia, jos vain joka kolmas tai neljäs saa sosiaaliturvaa ansiotulojen määrästä.

    Äänestä

  • En usko! kirjoitti:

    Suomessa sosiaaliturvan saajien määrä on puolet ansiotulojen saajien määrästä, Sosiaaliturvan saajien määrä on Kajaanissa todella pientä 25 - 33 prosenttia, jos vain joka kolmas tai neljäs saa sosiaaliturvaa ansiotulojen määrästä.

    Mediaani luku on tarkempi kuin keskiarvo. Esimerkki: Kuukausipalkat: 1 000, 1 100, 1 200, 1 300 ja 100 000 €. Työpaikkojen mediaanipalkka on 1 200 € ja keskipalkka 20 920 €. Enemmän tienaavat saavat vähemmän sosiaaliturvaa. Sosiaaliturvan saajia on enemmän kuin puolet..

    Äänestä

  • En usko! kirjoitti:

    Suomessa sosiaaliturvan saajien määrä on puolet ansiotulojen saajien määrästä, Sosiaaliturvan saajien määrä on Kajaanissa todella pientä 25 - 33 prosenttia, jos vain joka kolmas tai neljäs saa sosiaaliturvaa ansiotulojen määrästä.

    Pitää katsoa sitä, että kuinka monen pääasiallinen tulolähde on on sosiaaliturva ja/tai tukityöllistämisestä saatava palkka. Kainuussa näitä on noin joka kolmas-neljäs työikäisistä. Pääkaupunkiseudulla sosiaaliturvaa saavat monet työssä käyvät esim. asumistuen muodossa, joten lukusi eivät ole vertailukelpoisia.

    Äänestä

Helsingissä on kunnon töitä vain koulutetuille ja pitää olla hyvät paperit ja suositukset. Siellä on merkonomeja varastohommissa yms. Jokaista kunnon paikkaa kohden on paljon hyviä hakijoita ympäri Suomen kuten myös ei koulutusta vaativiin töihin. Tervemenoa vaan kilpailemaan, toivottavasti tuli koulut käytyä kunnolla, tavataan Hesen tiskillä.

Äänestä
  • Eikö kainuussa opeteta maantiedon tunneilla muuta Suomea kuin Helsinki tai Oulu? Enemmän lukeneet tuntevat tietävän vielä Kuopion, mutta siihen se sitten jää. Itsekin sain töitä muualta, eikä ollut sen enempää Oulu, Helsinki kuin Kuopiokaan. Kainuussa vain pätkätöitä.

    Äänestä

Miten kuvittelet saavasi työtä, jos tee työtä. Ei se työ tyhjästä ilmesty, jos ei ole valmis temään työtä sen puolesta. Ihmiset vain roikkuvat kaupungilla ja kotona eivät tee työtä sen puolesta, että saisivat työtä. Työtä pitää tehdä tänäpäivänä paljon, että saat asiakkaita markkinoiden puristuksessa.

Äänestä

Ihan pienenä vihjeenä.Kannattaa ensin laskea mitä ansaitsee esim.Etelä-Suomessa.Alle 2500 euroa jos on tulot, ei kannata ainakaan Helsingin seudulle muuttaa pelkästään työn perässä!

Asumiskuut ja työmatka kulut on aikamoiset verrattuna tuloihin.Ja asumiskulut
nousee joka vuosi.

Äänestä
  • Etelä-Suomessa on enemmän ostajia ja tulot nousevat määrän kasvaessa. Etelä-Suomessa joutuu tekemään kovemmin työtä, koska kilpailijoita on enemmän ja kulutettavaa vähemmän. Asiakkaita pitää hakea nykyään globaalisti. Paikallinen elinkeino onnistuu enään vain kunta-alan palveluksessa. Kunta-alalla tehdään työtä tuntipalkalla ja ansiotulo määräytyy työpaikalla tehdystä tuntimäärästä. Esimerkiksi yleisradion palveluksessa voidaan maksaa 13 euroa tunnilta. Kymmenen tuntia kertaa 13 euroa on yhteensä 130 euroa.

    Töitä kyllä riittää tekijälle, se on aivan varma ja varsinkin tämänpäivän kovassa kilpailussa.

    Äänestä

  • Paitsi jos kelpaa joku kuppanen luukku Vantaan perillä.

    Äänestä

Töitä ei ole, jos töitä ei tee. Nuoret vain kuluttavat aikaansa kaupungilla hengaillen tai koulussa opiskellen. Pitää tehdä töitä, että on jotakin mitä myydä. Esimerkiksi järvessä on kalaa mitä myydä kauppiaille tai kotitalouksille. Töitä tekemällä saa asiakkaita ja asiakkailta saa rahaa.

On aivan sama teetkö töitä Kajaanissa vai jossakin muualla päin Suomea. Töitä on tehtävä joka tapauksessa. Työtä on sitä enemmän mitä enemmän joutuu työtä tekemään ja varsinkin nykypäivänä, kun kilpailu asiakkaista on kovaa.

Äänestä

Vetelykset valittaa Kajaanissa, tekijälle on aina löytynyt töitä kun vaan on kauppatavara eli ammattitaito ja motivaatio kunnossa. Läppähousut haluaa vaan bailata ja luulevat että elämä kantaa, kaikki tuodaan eteen valmiina, ei se kuulkaa ihan mene niin. Aivan turhaa odottaa että pääsette missään parempiin töihin ilman koulutusta.

Äänestä
  • Ammattitaitoa voi yllä pitää vain saamalla töitä ja töitä ei saa, jos on työtön. Mä sain, kun työnantajakin on ollut joskus työtön ja tietää mitä paskaa se on. Tietää myös, että "kyllätöitäsaajoshaluaa" -tyypeissä on paljon ylimielisiä vetelyksiä, joiden mielestä työssä käydään, mutta työnteko tahtoo unohtua.

    Äänestä

Aikoinaan koulussa sanottiin että, joko asentaja-koneistaja linjalle tai rakennuslinjalle ammattikouluun, jos oli parempi todistus niin sitten sähköasentajaksi, ja mullikarja totteli.

Siinä on se ollut kainuulaisuuden ydin, yksilöllisyyttä ei täällä arvosteta, eikä oikeastaan tiedetä mitä se on, sitä pelätään. Jos oli jotenkin valtavirrasta poikkeava niin sai kaupungilla turpaansa aika herkästi.

"Rankamehtään vaan kaekki ja vitalla persuuksille".

Ei tätä kulttuuria enää...

Äänestä

Monellakaan ei taida olla todellista käsitystä nykypäivän työnhausta. Työelämässä vuosikausia olleet luulevat vieläkin että riittää kun soittaa työpaikkaan ja kysyy että oiskos niitä töitä. Ei se vaan niin mene.
Nykyään pitää olla asianmukaiset hakemukset ansioluetteloineen ja nämä tietenkin tehdään tarkan kaavan mukaan. Käytännössä sinun pitää osata myydä itsesi työpaikkaan.
Nykypäivänä myös odotetaan että vastavalmistuneella olisi hirvittävästi työkokemusta valmiiksi, vaikka todellisuudessa työn oppii vasta työelämään päästyään. Koulussa annetaan vain eväät työn suorittamiseen.
Vaikka ahkerasti haetkin työtä, saatat siis silti jäädä ilman. On erittäin hyvä jos työnhakija kutsutaan edes haastatteluun, useimmiten kuitenkaan työpaikasta ei saa minkäänlaista vastausta.
Kilpailu on kovaa. Samaan työpaikkaan hakee aina useita henkilöitä, joten voi laskea että jos esim. Kajaanissa samaan työpaikkaan hakee 20 henkilöä niin 19 niistä jää ilman työtä. Ja täällähän ei ole hirveästi töitä tarjolla.
Sanonta että kyllä tekevälle töitä löytyy ei enää päde. Töitä saa jos sinulle annetaan työnantajan puolelta mahdollisuus työntekoon, ei päätös ole omissa käsissäsi.

Äänestä

Kyllä sitä ahkerille töitä riittää, mutta kuka sitä löysiä lökäpöksy poikia haluaa palkata?

Äänestä
  • Yrityksien ulkopuolisen työvoiman määrä on vähäistä. Useinmiten yritykset ostavat palveluja ja tuotteita alihankkijoilta. Mahdollisuuden päästä perheyritykseen ulkopuolisena työntekijänä on häviävän pienet. Jos ei ole syntynyt yritysperheeseen niin silloin ainoaksi vaihtoehdoksi jäävät kuntaorganisaatio ja tehtaat.

    Jalostusteollisuus on katoamassa Suomesta ja tulee keskittymään menestyviin kaupunkikeskuksiin. Iso osa yrityksistä on toiminnassa lainarahalla mm. rakennusala asuntolainan osalta. Vientiyrityket saavat valtiontukea ja matalakorkoista valtion lainaa miljardeja euroja. Ulkomaankauppa on pahasti alijäämäinen.

    Äänestä

  • Suomessa firmat valittaa kalliista työvoimasta mutta muualla maailmalla maksetaan tuplasti paremmin ja mitä nuorempana lähtee maailmalle sen helpompaa se on.

    Äänestä

  • Näin on. kirjoitti:

    Suomessa firmat valittaa kalliista työvoimasta mutta muualla maailmalla maksetaan tuplasti paremmin ja mitä nuorempana lähtee maailmalle sen helpompaa se on.

    Suomessa maksetaan työstä paljon paljon enemmän mitä maailmalla. Tämän takia yritykset maksavat työstä ulkomaalaisille. Rakennusalalla virolaiset saavat alle 1 000 euroa kukaudessa ja suomalaiselle maksetaan 60 euroa tunnilta.

    Äänestä

  • tuntihinta kirjoitti:

    Suomessa maksetaan työstä paljon paljon enemmän mitä maailmalla. Tämän takia yritykset maksavat työstä ulkomaalaisille. Rakennusalalla virolaiset saavat alle 1 000 euroa kukaudessa ja suomalaiselle maksetaan 60 euroa tunnilta.

    "Rakennusalalla virolaiset saavat alle 1 000 euroa kukaudessa ja suomalaiselle maksetaan 60 euroa tunnilta. "
    Missä suomessa maksetaan rak.miehelle 60€/tunti? Kainuussa on hyvä jos saa 15€/tunti ja jos siihen lisätään lomarahat ja muut kulut niin rak.duunari maksaa firmalle 25€/tunti.

    Äänestä

  • Älä puhu p.skaa. kirjoitti:

    "Rakennusalalla virolaiset saavat alle 1 000 euroa kukaudessa ja suomalaiselle maksetaan 60 euroa tunnilta. "
    Missä suomessa maksetaan rak.miehelle 60€/tunti? Kainuussa on hyvä jos saa 15€/tunti ja jos siihen lisätään lomarahat ja muut kulut niin rak.duunari maksaa firmalle 25€/tunti.

    25 euroa tunnilta ei ole kannattavaa palkata ulkopuolista työvoimaa. Työntekijän tuotantoarvo pitää olla vähintään 45 euroa tunnilta. Muuten työt tehdään pois työnantajalta. Ei ole järkeä palkata ulkopuolista tekemään työtä pois itseltään. Työnantajan on myöskin saatava työtä pitkälle tulevaisuuten.

    Äänestä

  • tuntihinta kirjoitti:

    Suomessa maksetaan työstä paljon paljon enemmän mitä maailmalla. Tämän takia yritykset maksavat työstä ulkomaalaisille. Rakennusalalla virolaiset saavat alle 1 000 euroa kukaudessa ja suomalaiselle maksetaan 60 euroa tunnilta.

    laskuttaa 40-45€/tunti josta maksavat työntekijälle 13-17£/tunti ja firmalle jää ALV:n jälkeen n.10-13€/tunti.
    Mistä olet repäissyt tuon 60€/tunti ?
    Norjassa esim. oli urakkataksatkin yli 2 kertaa paremmat kuin suomessa, sama myös saksassa.

    Äänestä

  • Rakennusfirmat kirjoitti:

    laskuttaa 40-45€/tunti josta maksavat työntekijälle 13-17£/tunti ja firmalle jää ALV:n jälkeen n.10-13€/tunti.
    Mistä olet repäissyt tuon 60€/tunti ?
    Norjassa esim. oli urakkataksatkin yli 2 kertaa paremmat kuin suomessa, sama myös saksassa.

    Norjassa ja Saksassa ei todellakaan ole parempi palkkataso mitä Suomessa. Norjassa ja Saksassa on halvempi hintataso, mutta ei korkeampi palkkataso.

    Äänestä

On työtä kun alat tekemään työtä. Työ ei lopu tekemällä. Kukaan ei tule tekemään töitä sinun puolestasi muuten kuin työkorvauksesta.

Äänestä

Työtä saat siinä tapauksesa jos sinulla on tutkinto joka oukeuttaa sinut tekemään työtä mitä ei ilman tutkintoa saa tehdä. Muussa tapauksessa saat tehdä työvoimapoliittisia homia jonkun toisen ansiotuloksi. Ihmisiä ei palkata vaikka työtä olisi, koska työtä pitää riittää tulevaisuudessakin.

Äänestä

Ei se onni löydy sillä että vaihtaa isompaan kaupunkiin. Ihan samat ja monet muut ongelmat on edessä sielläkin. Töitä on täälläkin jos osaa hakea ja istua vähän koulun penkillä. Vaihtakaa alaa, perustakaa firmoja. Onhan näitä vaihtoehtoja jos on vähänkään osaamista. Jos taas ei ole, niin ei sitä työtä löydy mistään muualtakaan.

Ja mitä tuohon yöelämään tulee, niin ei se ole sen kummallisempaa jossain Vantaan lähiössä tai Oulussa kuin täälläkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Järjen ääni_ kirjoitti:

Lähtekää nuoriso täältä muihin isompiin kaupunkeihin heti kun kykenette. Kajaanissa ei ole töitä eikä muutakaan elämää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu