Matti "Masa" Nykänen sairastaa haimatulehdusta, joka on suora seuraus alkoholisoituneesta elämäntavasta. Hänet leikataan ja haimasta poistetaan tulehtunutta osaa mahdollisimman paljon. Jo tälläisestä operaatiosta seuraa ikuinen insuliinin pistely kuin diabeetikolla ikään, mutta leikkaus ei välttämättä auta vaan tulehdus leviää tästä huolimatta.. Tämä taasen johtaa kuolemaan hyvinkin nopeasti. Mikäli tämä pancreatiittis saataisiinkin hoidettua Nykäsen jatkaessa nykyistä alkoholin käyttö kulttuuriaan on viikatemies aivan oven takana.
Matti Nykänen kuolee
Peter Pan
255035
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Mattihan on sairaalassa tutkittavana eikä mitään diagnoosia ole vielä annettu mikä häntä vaivaa
Ainakin keväällä Matin haima ja muut elimet oli vielä kunnossa kun ne tutkittiin
.. ei tosin iltapäivälehdillä. Ja se on akuutti pancreatiitti eli haimatulehdus. Ja kuten nimikin sanoo tämä hengenvaarallinen tulehdus on akuutti eli vaikka paikat olisi ollut vähän aikaa sitten kunnossa ei ole enää. Tälläinen diagnoosi tehdään nopeasti, ei siihen montaa päivää kulu, nyt vain odotetaan purevatko antibiootit vai täytyykö leikata.
Oireet viittaavat pankreatiittiin. Onko akuutti vai hemorrhaginen, mene ja tiedä. Pankreatiitin voi saada tervekin rajun lyhyen ryyppäämisen seurauksena, kantsii varoa siis Juhannusta.
että Matti oli yksinkertaisesti niin päissään, että kaatui. Sitten toimitettiin sairaalaan. Sairaalahan ei antaa mitään tietoja sairauksista, mutta Mervihän on ilmoittanut, että mitään ei löydy. No ei kai sitten löydykään, kun humala meni ohi. Voihan Matti sairaalassa valittaa ihan mitä hyvänsä, lääkäreiden pitää asia tutkia. Näin saatiin taas hirveästi julkisuutta. Voi lääkäriparkoja ja yhteiskunnan varoja. Joisi nyt Matti kunnolla itsensä hengiltä!
Mitenhän Matin oikein käy ?
Ennen hän pääsi lööppeihin hölmöilyillään, mutta nyt onkin jo vakavampi tilanne ?
PARANE PIAN. ME KAIVATAAN SUA JO (LÖÖPPEIHIN).
"Maltti-Masa" taas otsikoihin. Syy otsikointiin on ilmeinen:
Seiska ei maksa enään samanlaisia korvauksia, kuin puoli vuotta sitten. Pakko oli saada muualtakin avuja kupin täyttöön. Ja kun briteissäkin lyövät jo vetoa siitä pääseekö "Masa the Great" sinne esiintymään vai ei..tienaa Mane taas lisää kun veikkaa pääsevänsä..
No niin Hild, masa ei ole räyhä oikeasti, vaan todella hyvä ja lempeä tyyppi. Mervi on kertonut...
Matti ei hiljenna, vaikka lööpit kirjoittavat mitä. Lääkarit pitävät jo lehtien kirjoitteluintoa ihmeenä, sillä he eivät enään pysty tekemään asialle mitään.
Eiköhän Matti käytä iltalehtien julkisuutta vain omaksi hyväkseen. Kaikki julkisuus on hyvästä, paitsi se viimeinen risti ilmoitus.
Matti eläkkeelle ja nopeaan. Jos tämä kaikki on vain elannon kerjäämistä, niin valtion olisi tehtävä asialle jotakin ?
joko se on kuollu?
taisi piru parka päästä kunnon antibiooteilla vaivastaan? mutta kun se on kerran ollut,niin tuolla ryyppämisellä tulee uudellee.. että hyvää loppuelämää vaan,toivottavsti vihille taas ehtii :)
Matti on jo julkkis. Hänen ei tarvitse tehdä enään mitään, kuin pysyä hengissä.
Matti ei ole kuin 41 vuotias, ja jo taistelee kuin Ihantala Summa miehet elämästään. Onko hän mitenpaljon ajateelut ihmisiä jotka istuvat rullatuolissa, taikka muuten eivät pysty elämään näin vauhdikasta elämää ?
Mikäli äänestettäisiin Suomen Tyhmintä julkkista,oma ääneni olisi Matin. Onko se mies ollut aina noin idiootti vai onko viina pehmentänyt aivot?
idiootti
Ihaks totta hei se jäbä heiluu vähä välii otsikois. "Matti joi itsensä kuiville, Matilla on arpi perseessä, Mervi viilsi puukolla Mattia, Mervi tukee Mattia, Mervi haastaa Matin oikeuteen, Matti vihaa Merviä, Uusi Matti-siideri on kaupoissa, Onneksi Matilla on Mervi, Matti hakattiin Singaporessa,"... Siis otan osaa mut kuitenkin toi juttu ei ois mikään ihme, sillä joka neljäs lööppi käsittelee Matti Nykästä
Mitä Matti on tehnyt sellaista että ansaitsisi olla lööpissä, mäkihypyn jälkeen ?
Ei mitään, mitä joku muu ei olisi osannut tehdä.
Herääkin kysymys, miksi Matti on yhä otsikoissa ?
...siksi, että luuserikansalla on edes joku kellä menee vieläkin huonommin.
Onko Matti Spede Pasasen elokuvien Mr Turhapuuro ?
Oliko Spede oikeassa, että aina täytyy olla joku jolla menee vielä turhapurommin... ?
Turhaa viisastelua.
Jep. 15 VUOTTA SITTEN!
Idiootti....
Hyvinhän se pärjäs haimasyövän kanssa 15 vuotta.
Ei mitään viisasteluja. Suoli24 kyllä tietää.
Turhaa viisastelua.Idiootti....
ipo