Nibe f470 säätö??

Jansku81

Elikkä joku jolla on kokemuksia niben f470 mallista, kertokaapa tälle tekniikan ihmelapselle muutama asia: Miksi laitteen säädöissä on SEKÄ lämpötila-asetus 0,5 asteen tarkkuudella, että MYÖS lämpökäyrä asetus?? Kyseessä uusi talo jossa on ulkoilma ja sisäilma-anturit asennettuna. En ymmärrä mihin tarvitaan lämpökäyrää jos vaan asetan halutun lämpötilan esim. 21 asteeseen.. eikö nibe muka osaa itse säätää lattialämmitykseen menevän veden lämpöä sen mukaan että sisälämpötila pysyy haluttuna koska anturit on asennettuna?? Jos nyt ilmojen kylmetessä kämpässä on liian kylmä, niin kumpaa arvoa minun pitäisi säätää: pyyntilämpötilaa ylemmäs vai lämpökäyrän jyrkkyyttä/rinnakkaissiirtoa?

Sitten toinen asia: Ilmastoinnin suunnittelija sanoi että paras hyötysuhde olisi jos tuloilman lämpö olisi noin 18 astetta, voiko tuloilman lämpöä säätää jostain erikseen?

Ja vielä yksi juttu: Käyttöohjeessa tai asentajan käsikirjassa sanottiin että kun laitteen ensimmäisen kerran käynnistää, siihen asetetaan perusasetukset mm. lämmitysjärjestelmään menevän veden ylin lämpötila. No nyt on ongelmana se että laitten asentanut putkimies ei ole asettanut ylärajaa veden lämmölle ja nyt en saa sitä enää mistään asetettua.. Perusasetuksilla lämpökäyrä on 9 ja kun menee ulkoilma tarpeeksi pakkaselle niin lattialämmitykseen menee jo 60 asteista vettä, vaikka ei kuulemma saisi mennä kun korkeintaan 40 asteista.

Kiitoksia jos joku viitsii hiukan auttaa tyhmää... :)

8

18790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ????
    • ikhiycr

      oletko muuten ollut tyytyväinen laitteeseen?.plussat ja miinukset. ite olen ajatellu hankkia kyseisen laitteen aurinkopaneeleilla.

    • Jansku81

      En oikein voi vielä sanoa olenko tyytyväinen, koska olen asunut tässä talossa vasta pari kuukautta. Ainakin laite on hiljainen. Muuta on paha mennä sanomaan. Talven jälkeen sen sitten näkee paljonko sähköä on kulunut ym. Toivottavasti noi säädöt olisi suunnilleen kohdillaan...

      • nibef470

        jansku81 kerrotko talven jälkeen kokemuksista? Nipestä


    • kari789

      Erittäin hyviä kysymyksiä Janskulla. Minäkään en ole koskaan ymmärtänyt LVI-miesten säätöautomatiikka.

      Jos halutaan tietty sisälämpötila, niin miksi mitataan ulkolämpötilaa. Monastihan säätöautomatiikasta puuttuu sisäilma-anturi. Yritetään sitten ulkolämpötilan perusteella ja säätökäyrän avulla arvailla tarvittavaa menoveden lämpötilaa. Kyseessä on nimenomaan arvailua, koska tarvittavaa menoveden lämpötilaa ei voi päätellä suoraan ulkolämpötilasta. Tarvittava lämpöteho riippuu huomattavast myös tuulesta ja auringosta. Syksyn tuulisella säällä 0 asteen lämmössä saatetaan tarvita sama lämpöteho kuin 10 asteen pakkasella, jos on tuuleton ja aurinkoinen ilma. Seinärakenteet varaavat runsaasti kevättalvella aurinkoisena päivänä aurinkoenergiaa, ja lämmitystehoa tarvitaan lisää vasta puolenyön jälkeen. Automatiikka lisää kuitenkin tehoa heti, kun aurinko laskee ja pakkanen laskee nopeasti esim kymmeneen vaikka koko päivän oli plussalla ja seinät ovat vielä auringon paahtamat.

      ps Olen itse ohjelmoinut säätöjärjestelmiä ja opiskellut esim Nasan expertin kirjoituksista säätöjärjestelmistä.

      • g555544333

        "Syksyn tuulisella säällä 0 asteen lämmössä saatetaan tarvita sama lämpöteho kuin 10 asteen pakkasella, jos on tuuleton ja aurinkoinen ilma. Seinärakenteet varaavat runsaasti kevättalvella aurinkoisena päivänä aurinkoenergiaa, ja lämmitystehoa tarvitaan lisää vasta puolenyön jälkeen. Automatiikka lisää kuitenkin tehoa heti, kun aurinko laskee ja pakkanen laskee nopeasti esim kymmeneen vaikka koko päivän oli plussalla ja seinät ovat vielä auringon paahtamat."

        Tuossa on taas unohtunut ,että lattilämmityksen viive on vähintään 12 tuntia, joten mikään lämmitysverme ei pysty ennustamaan säätä 12 tuntia etukäteen.

        Vastaavasti betonilaatta luovuttaa lämpöä 12 tuntia, joten lämpötilan yö ja päivävaihtelut voi helposti kompensoida timerillä, lämmittää laattaa vain yöllä ja päivällä kokonaan lämmitys pois, vesikierto kuitenkin säilyttäen.

        Tuulisen päivän voi kompensoida nopeasti esim tulisijalla tai sähkopattereilla ja puhaltimilla. Lattialämmityksestä ei ole moiseen, ellei sitten talo käy turhan kuumana koko ajan.


    • jano5

      Nibe on paska merkki, kestää korkeintaan 8vuotta

      • Kukkumalaattori

        Itselläni positiivinen kokemus NIBE 310
        poistoilmalämpöpumpusta jonka kompura sanoutui irti 16 vuoden jälkeen
        Itse laite toimi toimi edelleen mutta päätin vaihtaa vanhan jo uuteen NIBE f470
        On ollut NIBE todella huoleton ja hyvä laite vain suodattimia olen vaihtanut ja viiden vuoden välein käynyt nuohooja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2245
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1958
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1489
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1337
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1231
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      93
      1048
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      967
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      88
      913
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      17
      800
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      115
      752
    Aihe