Olen ysiluokkalainen poika, ja mulla olis yhteishaku edessä ens kevättalvella. Oon ollu jo pitkään tosi kinnostunut lentokentän töistä, esim. Lähtöselvitysvirkailja, matkustamohenkiklökunta (stuertti), turvatarkastaja.
Kävin finavian sivuilla lukemassa työnkuvauksia, mutta missään ei löydy koulutusvaatimuksia? Pääseekö ammattikoululla ja millä linjalla? Pitääkö olla muita opintoja tai joku tutkinto? Meneekö montakin vuotta että pääsee töihin?
Olisin tosi kiitollinen jos joku osaa vastata :) Niin ja työkokemuksiakin olis kiva lukea. Jotain oon jo lueskellut ja kyllä se kaikesta hektisyydestä huolimatta vois olla mun juttu... :)
Lentokentän työt kiinnostais
9
6555
Vastaukset
- sini888
Moikka! :) Lentokentälle soveltuu monenlainen koulutustausta työtehtävästä riippuen. Ite työskentelen lähtöselvitysvirkailijana, ja siihen työhön käy hyvin koulutukseksi esim. matkailuvirkailijan koulutus (ammattikoulu). Asiakaspalvelukokemusta, kielitaitoa ja hyviä atk-taitoja tarvitaan. Ammattikorkeakoulussa voi myös lukea matkailualan merkonomiksi.
Työ on mukavaa, monipuolista ja ajoittain melko hektistä.
Turvatarkastajaksi ei välttämättä tarvitse olla mitään erikoisempaa koulutusta, mutta monella on turvallisuusalan työkokemusta (esim. vartija). Asiakaspalvelutaitoa ja kielitaitoa tarvitaan.
Matkustamohenkilökuntaa rekrytoitaessa edellytetään yleensä hyvää kielitaitoa ja asiakaspalvelukokemusta ja myös matkailualan kokemuksesta on hyötyä. Pituusrajoitukset vaihtelevat yhtiöittäin, kannattaa katsella eri lentoyhtiöiden nettisivuja mitä he vaativat.
Lentoyhtiöt järjestävät aina koulutuksen.
Lentokenttätyössä erityisen haastavaa ovat työajat, sillä työt alkavat monesti aamulla todella aikaisin.
Itse tykkään tällä hetkellä lentokentällä työskentelystä erittäin paljon, tervetuloa vaan mukaan ja onnea valinnoissasi!:) - sini888
Tuohon äsköiseen korjausta, tarkoitin siis että amk:ssa voi lukea matkailualan restonomiksi. :D
Ja vielä tarkennusta, ammattikoulussa käymällä vaikkapa matkailuvirkailijan tai matkailupalveluiden tuottaja- koulutuksen (kestää kolme vuotta) on hyvät mahikset päästä lentokentälle töihin, ihan heti koulun jälkeen.
Joissakin ammattiopistoissa on olemassa myös lentoasemahuoltaja -koulutus, mutta se liittyy sitten enemmän tekniseen puoleen ja huoltohommiin. - aloittaja .
Kiitos viestistä, siis ammattikoulun pohjalla täytyisi olla lukio?
- sini888
Ei ole pakko olla ammattikoulun pohjalla lukiota, ite oon ainaki ihan pelkällä ammattikoulupohjalla lentokentällä töissä. mut tosiaan monenlaisella koulutustaustalla sinne on mahdollista päästä :)
Kysy vaan jos tulee mieleen, vastaan ihan mielelläni! - Sweety
sini888 kirjoitti:
Ei ole pakko olla ammattikoulun pohjalla lukiota, ite oon ainaki ihan pelkällä ammattikoulupohjalla lentokentällä töissä. mut tosiaan monenlaisella koulutustaustalla sinne on mahdollista päästä :)
Kysy vaan jos tulee mieleen, vastaan ihan mielelläni!Hei! Olen matkailualan opiskelija (matkailuvirkailija). Haluaisin kysyä, missä oot ite työskentelemassa? mikä lentoasema? Haluaisin ammattikoulun jälkeen lentoasemalle töihin:) mitä siellä vaaditaan?ja mikä palkkaa?
- sini888
Sweety kirjoitti:
Hei! Olen matkailualan opiskelija (matkailuvirkailija). Haluaisin kysyä, missä oot ite työskentelemassa? mikä lentoasema? Haluaisin ammattikoulun jälkeen lentoasemalle töihin:) mitä siellä vaaditaan?ja mikä palkkaa?
Moi :) Kyseessä on eräs pienempi lentoasema, uskoisin että aika samat kriteerit on olemassa oli lentoasema sitten mikä tahansa. Vaatimuksia ovat ainakin asiakaspalvelukokemus, kielitaito (ainakin englanti, ruotsi muut kielet plussaa), ja hyvä tietotekninen osaaminen. Stressinsietokykykin olisi hyvä omata :D Mutta nuo vaatimukset riippuu ihan firmasta mihin menet töihin (esim. Finavia, maapalveluyritykset jotka palkkaa mm. lähtöselvitys ym. henkilökuntaa kuten ServisAir, Airpro, Iss Aviation, NorthPort, InterHandling...), eri firmoilla on eri vaatimuksia. Eli töihin voi hakea suoraan esim. noille edellä mainituille firmoille.
- Sweety
sini888 kirjoitti:
Moi :) Kyseessä on eräs pienempi lentoasema, uskoisin että aika samat kriteerit on olemassa oli lentoasema sitten mikä tahansa. Vaatimuksia ovat ainakin asiakaspalvelukokemus, kielitaito (ainakin englanti, ruotsi muut kielet plussaa), ja hyvä tietotekninen osaaminen. Stressinsietokykykin olisi hyvä omata :D Mutta nuo vaatimukset riippuu ihan firmasta mihin menet töihin (esim. Finavia, maapalveluyritykset jotka palkkaa mm. lähtöselvitys ym. henkilökuntaa kuten ServisAir, Airpro, Iss Aviation, NorthPort, InterHandling...), eri firmoilla on eri vaatimuksia. Eli töihin voi hakea suoraan esim. noille edellä mainituille firmoille.
Kiitos vastauksestasi!:)
Mitä tarkoitit pienempi lentoasema? onko se sinun oma yritys?)
asun Haminassa. Ja minulle jää vielä 1 opiskelu vuosi... sitten valmistun matkailuvirkailijoiksi:)
Tiedätkö miten näille firmoille voi hakea töihin? Internetin kautta, vai miten?
Ja onks lähin lentoasema Lappeenrannassa? Jos asun Haminassa.
- aloittaja .
Kiitos taas =) Sen verran vielä vaivaan jos jaksat vastata, että pitääkö olla ylioppilas, että pääsee ammatikouluun matkailulinjalle?
Mutta kiitos kun neuvoit, opon kanssa näitä juttuja sitten pohditaan lisää! =) - piia888
Ei tarvi olla ylioppilas päästäkseen ammattikouluun, vaan yläasteen jälkeen voit mennä joko lukioon tai ammattikouluun. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.525778Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652723Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️181844- 1461785
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1341662Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä181620- 1021447
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?281430Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411186Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141163