HUOMIO!!!!!
Tällä palstalla keskustellaan Suomen Keskustasta ja puolueen harjoittamasta politiikasta.
Anneli Jäätteenmäki on nyt MEP (Member of European Parlament). Hän kuuluu EU-parlamentin liberaaliryhmään ELDR.
Hänestä ja hänen politiikastaan käytävä keskustelu kuuluu EUROPARLAMENTIN palstalle. (Ylimmäisenä vasemmalla) Anneli Jäätteenmäki ei ole enää pelkästään Keskustan edustaja. Hän edustaa EU-Parlamentissä tasavertaisesti meitä kaikkia suomalaisia.
Tällä palstalla keskustellaan Suomen Keskustasta ja puolueen harjoittamasta politiikasta.
Anneli Jäätteenmäki on nyt MEP (Member of European Parlament). Hän kuuluu EU-parlamentin liberaaliryhmään ELDR.
Hänestä ja hänen politiikastaan käytävä keskustelu kuuluu EUROPARLAMENTIN palstalle. (Ylimmäisenä vasemmalla) Anneli Jäätteenmäki ei ole enää pelkästään Keskustan edustaja. Hän edustaa EU-Parlamentissä tasavertaisesti meitä kaikkia suomalaisia.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tahdotko kertoa meille, että Anneli Jäätteenmäki olisi tullut synnintuntoon tai järkiinsä. Onko hän todella eronnut Keskustapuolueesta? Eikö Jäätteenmäki enää edustakaan Keskustaa EU-parlamentissa. Hänestäkö on tullut aito liberaali, joka nyt ryhtyy ryhmän politiikan mukaisesti pontevasti ajamaan maataloustukia pois? Toivottavasti juttusi ei ole pelkkä uutisankka.
Kaikki suomalaiset EU-parlamentin liittyvät kukin omiin ryhmiinsä, johon heidän kotimainen puolueensa kuuluu. Keskusta ainoana merkittävänä suomalaisena liberaalipuolueena kuuluu tietenkin ELDR:ään (European Liberal Democrats and Reformers)
Anneli Jäätteenmäen ja muiden Euroopan liberaalien tavoitteista tarkemmin:
LAAJEMPI EUROOPPA, NAAPURUUS JA MAAILMANYHTEISÖ
(Euroopan parlamentin ELDR-ryhmän 21.4.2004 hyväksymä ohjelma.)
http://www.keskusta.fi/tietopankki/?action=show_document&action_param=905&Keskusta_Session=0cef2ec6ef57618079615f1e17b2a218
Suomen Keskusta eräänä Euroopan merkittävimmistä liberaalisista puolueista ei tietenkään vainoa maanviljelijöitä eikä ketään muitakaan. Oheisesta linkistä selviää Suomen keskustankin hyväksymä ohjelma Euroopan tulevaisuudesta.
Järkyttävän moni ihminen äänesti säälistä valehtelijaa.
Ja paras hän onkin.
nimittäin valehtelemaan.
huippuvalehtelija.
Todelliset huippuvalehtelijat toimivat salassa ja selän takana yrittäen kaikin keinoin peittää jälkensä suurella oveluudella ja taktikoinnilla.
Niin ei Jäätteenmäki todellakaan tehnyt.
Se nyt näyttää monia kyllä suuresti harmittavan. Kun ei ollutkaan oikea iso konna, vaan ahtaalle miesten ajama naispoliitikko.
Niiden tulevaisuus ei Suomessa ole ruusuinen, tiettävästi. Mutta muutoksen ajat ovat käsillä, halusittepa kaikki sitä tai ei.
Aika suuri osa sitä silti katsoo tarvittavan, kannatusluvut puhukoot puolestaan.
...ei suinkaan ole valtakirjaa edustaa minua.
Äläpäs höpsö luule, että tästä Annelin murskaavasta äänivyörystä niin vaan päästään ylitse...
Kyllä se on niin mahtava, että ainakin sunnuntaihin asti täytyy muistuttaa Anneli Jäätteenmäen saamasta äänimäärästä joka muuten oli 149 107 ääntä.
Sunnuntaina tiedetään suurin piirtein, kenestä ei-suomalaisesta tulee Komission Puheenjohtaja..
Sitten aion tiiviisti seurata Lipposen lähestyvän hermoromahduksen merkkejä....
Sillä Lipponen, jos kukaan, on kerrankin ansainnut maistaa omaa soppaansa pohjaan asti, eli niinsanotusti Pohjanmaa kautta ja saattaa siinä jopa Lapuakin mahtua samalle kauttakulkumatkalle.
Mutta puhutaan vaan Annelistä, siis 149 107 äänen äänikuningattaresta, Keskustan nykyisestä kansanedustajasta, josta tulee lähiaikoina MEP Euroopan parlamentiin, siis europarlamentikko, siis 149 107 äänen mandaatilla.
Muistakaan toki onnitella Annelia.
Hyvä Anneli, 149 107 kertaa kiitos ja onnittelut.
Pane lopulta kuriin nämä nuolijasi täällä palstalla ja hommaa hoitoon. Ovat säälittäviä uikuttajia. Eivät pääse kaunapolitiikastaan eroon.