Mikä on hyvän hinta?

Aion myydä vaarin uutena ostaman pikkumesen -86 mallisen ja bensakoneisen.Onhan sillä enemmän tunnearvoa,mutta mitä sellaisesta hyväkuntoisesta hyvästä vielä kannattaisi hintaa pyytää, ettei joutuisi kovin huonoon kotiin vielä vanhoilla päivillään. Olisikohan mersuja harrastavat kiinnostuneet hyvästä yksilöstä eri lailla kuin jolpit jotka hakevat ensiautoa.
5130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos leimassa, 500 -> ekeä. Pitää olla jo todella uudenveroinen, jos enenpi haluaa. Peltoautoja pohjanmaalla. Hakevat metalliromuksi ilmaiseksi.

Neuvo, älä myy, pidä itse. Se tunnearvo säilyy, rahat hävität parilla paarireissulla. Menee museokilpiin, laita talliin seisomaan ja käytä kesäautona.

Äänestä

MB ei valmistanut tuolloin pikkumeseitä, joten keksi parempi tarina.

Äänestä
  • w201 tuli myyntiin 1983. Se oli ensimmäinen pikkuauto mersulta, siksi sitä alettiin sanomaan pikkumeseksi. Nykyään tullut vielä pienenpiä koirankoppeja. C- sarja tuli 201:n tilalle.

    Äänestä

Pikkumese. Nyt ei todellakaan ollut kyse niistä sinun tietämistäsi puhelinkoppi "Mersuista", vaan w201 pikkimesetä, tai nykynimeltään tenavatähdestä.Eipä niistä paljoa myydessä saa, mutta jos on auto kunnossa, niin peittoaa ajomukavuudessa vielä monen 2000 luvun kinnerin.

Äänestä

"MB ei valmistanut tuolloin pikkumeseitä, joten keksi parempi tarina."

Todellinen tietäjä eksyny taas paikalle.

Mutta sama ohje kuin jo mainittiin, ei kannata myydä, tietty jos kaupungissa asut on säilytystilat äkkiä rajalliset, kannattaa miettiä läpi kaikki kummin siskon kaimoista lähtien sopisiko mihinkään katon alle.

Itsellä samankaltanen tilanne, suvulla uudesta asti ollut W124 250D A -90 ,ajettu vasta 230tkm mutta autokuume on pirullinen kun se iskee, en tuota aio silti kiertoon laittaa.

Liikennekäytöstä poisto ja onneksi on aluetta missä sitä voi ulkoiluttaa ettei motti jämähdä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Missä hinnoissa ovat kirjoitti:

Aion myydä vaarin uutena ostaman pikkumesen -86 mallisen ja bensakoneisen.Onhan sillä enemmän tunnearvoa,mutta mitä sellaisesta hyväkuntoisesta hyvästä vielä kannattaisi hintaa pyytää, ettei joutuisi kovin huonoon kotiin vielä vanhoilla päivillään. Olisikohan mersuja harrastavat kiinnostuneet hyvästä yksilöstä eri lailla kuin jolpit jotka hakevat ensiautoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu