Päivällä kun heräsin vuorokausiuniltani, kohtasin taivaallisen näyn. Banaanikärpäsparvi, jonka surmaamista olinkin jo katunut, oli palannut entistä elinvoimaisempana. Päätin siis korjata virheeni uuden sukupolven kärpiäisten kanssa. Mietin hetken, mitä urbaani kärpiäinen eniten kaipaa. No paskaa tietenkin. Ryhdyinkin siis oitis suoltamaan keskustan nykypolitiikan toteutuneita edesottamuksia verbaalisesti. Mutta voi vanhan moraalittoman naisen tekohampaat, siivekkäät ystäväni joutuivatkin pakokauhun valtaan. Johtajakärpiäinen viestitti päähäni telepaattisesti, että liika on liikaa, jopa banaanikärpäsille. Parvi lensikin päin seiniä ja ikkunoita. Hirveä veri - tai siis kärpiäissisälmyslöyly oli se.
Mutta mitä tein väärin ? Viisaana energiatekniikan diplomi-insinöörillä minulla on koko maailma pelastettavana, mutta auttamisen sijaan olen tuhonnut jo kaksi sukupolvea kotikärpiäisiä.
Olkaa jo niin kilttejä ja lähettäkää minulle rahaa, isoja kolikoita rahaa, jotta tutkimustyöni ihmiskunnan pelastamiseksi etenisi edes inan verran.
T. Martti Sammaltieltä
Mutta mitä tein väärin ? Viisaana energiatekniikan diplomi-insinöörillä minulla on koko maailma pelastettavana, mutta auttamisen sijaan olen tuhonnut jo kaksi sukupolvea kotikärpiäisiä.
Olkaa jo niin kilttejä ja lähettäkää minulle rahaa, isoja kolikoita rahaa, jotta tutkimustyöni ihmiskunnan pelastamiseksi etenisi edes inan verran.
T. Martti Sammaltieltä
Vastaukset 19
Vanhimmat
mara. nyt sinulla tapahtui virhe, sillä toi viesti olisi pitänyt laittaa joko invemtinenä taikka controlmanina
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10179298#comment-51640162-view
Ei tullut virhettä ei. Sonnimies tai controlman eivät todellakaan ole koskaan olleet nikkejäni. Hullu voin toki olla, mutten koskaan ole ollut keskustalainen. Näin on näppylät. Hymyillään jos tavataan.
T. Martti
city-keskustat nimimerkki
Aikoinaan pelasin Hietasen kanssa shakkia netissä. Kertoi, että hänet on ban nattu aiheetta tällä foorumilla. Pistimme sen jälkeen hänen ideoimia tekstejään kauttani sivustolle. Aluksi olin itse täysin epäpoliittinen. Hietanen löysi runsaasti epäkohtia politiikan hoidossa ja itsekin suurimmalta osin yhdyin ja yhdyn edelleen suurelta osin Sepon mielipiteisiin. Sitä kautta tuli city-keskustat -nimimerkki. Tovin tuumailtuani kirjauduin omineni, City-Aslak, ja osin erkaannuis Sepon näkemyksistä kirjoituksissani.
Politiikka ei ole minun lajini. Se, miten itse toimin ja olen toiminut yhteiseksi hyväksi, on epäpoliittista humanitääristä toimintaa.
ja selitä nämä epäpoliittiset käännytyskeskusten perustamiset
http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/sort_name:"city-keskustat"?sort=created&perpage=50&term_keywords=
Nopein tapa selvittää on puhelin. Soita, jos sopii niin heti ;-)
050-3726651
näin julkisesti controlman
Missä vaiheessa hokasit Hietasen olevan "saitin suurin paskavankkuri"?
Miksi muuten tuota toteamusta aiemmin kauttasi kulki sekä itsekin kirjoitit täysin sairaita/todellisia lapsellisia kirjoituksia? Olithan jo aikuisiällä silloin.
sinusta aikuisen miehen kirjoituksia. jostain kumman syystä tyyli on sama kun controlmanillä.
http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/sort_name:"City-Aslak"?sort=created&perpage=50&term_keywords=
kun olet suhteellisen selvä niin osaatko edes pyytää anteeksi kaatokännissä kirjoittamasia törkeyksiä
Jonkin puolueen jäsen olet kuitenkin, kerro minkä.
Puolueellani on mitätön yhteiskunnallinen merkitys yleisellä tasolla, mutta kuitenkin. Tiedon vapaan välittämisen ja sitä kautta maailman rauhan puolesta: piraattipuolueen listoilta löytyy nimeni.
T. Mara
kepu sä pöet vaikka voissa paistais controlman
muuten miksi poistat kaikki viestit missä sinut liitetään controlman nimimerkkiin
toiseksi näytät olevan hyvin selvillä saitin tapahtumista vaikka väität ettet käy täällä kuin tosi harvoin
Kehuin tuossa juuri toista viestiäsi sen hauskuudesta,eikä siitä jää jälkeen tämäkään. Kerrot siis ruollineesi banaanikärpäsiä näin:
>> Ryhdyinkin siis oitis suoltamaan keskustan nykypolitiikan toteutuneita edesottamuksia verbaalisesti
miettinyt mistä mara saa tietää ulkomaanmatkoistasi. vieläkö mara on soittanut sinulle ja tarkistanut että olet oikeasti ulkomailla
ketjusta puuttuu homottelu ja muu törkeys mara
aikoinasi lappeenrannan city-keskustaa
perusti city-keskustan kansliankin sammaltielle