puun alle kukkia

rikkaruohot nypitty

Puhutaan että omenapuun alus täytyisi olla mulloksella, muua jotkut istuttavat siihen maanpeitto kasvrjakin. Itse haluaisin istuttaa jotain sipilikukkia. Omenapuut on istutettu vasta viimekeväänä. Toinen on jo n.2m korkea, mutta toisella vasta n.60cm korkeutta. Mitä mieltä olette kuinka lähelle ruokoa kukansipulit voisi istuttaa ja mitä lajeja?

4

636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvattaja

      Minulla on kaikenlaisia kukkia omenapuun alla ja runkoa myöden menee vielä köynnöskuusama, ei ole haitannut mitään, olleet siinä jo toistakymmentä vuotta.

      Narsissit ja tulppaanit rungon lähelle ja matalammat eteen, onhan niitä , helmililjaa, krookusta, erilaiset matalat laukat, myös keväällä kukkivat esikot ovat kauniita.

    • hostafani

      Hedelmäpuun alla on mitä parhain paikka pienille sipulikasveille. Nuoren puun juurelle ei kannata vielä laittaa muita taimia tai isoja sipulikukkia, sillä ne vievät juurialueelta liikaa voimaa, vettä ja ravinteita. Vanhemman puun juuret ovat puolestaan jo niin kaukana rungosta (siellä minne latvus ylettyy), joten sen juurella voi olla vaikka pensaita ja köynnöksiä.

      Lisää tietoa kasveista ja puutarhasta löydät Puutarha.netistä - siellä on myös oma palstansa kysymyksille!

    • Emilia .

      Sain viime kesänä samanlaiset ohjeet kuin "hostafani" kertoi
      ja sen että vanhemmankaan hedelmäpuun juurelle ei sais tehdä korkeaa kukkapenkkiä. Se nostaa kosteutta ja hautoo tyveä turhaan. Ja voi houkutella myyriä paikalle. Tykkäävät hedelmäpuunkuoresta muutenkin.

      Matalaa penkkiä tai sipulit maahan sellaisenaan.

    • päkätin

      minulla on puu ympäröity reunakivillä jotta on helppo ajaa nurmikko ja sen kivetyksen sisäpuoli on puunrungosta mitattuna n. 25sm mulloksella johon on istutettu sammalleimua. Kukkii ja kasvaa siihen kivetyksen päälle kauniisti ja voi pienentää tarpeenvaatiessa ihan vaan saksilla leikkaamalla. Kivetystä on reilu neliö, hyvin pääsee leikkaamaan nurtsin kolhimatta puun runkoa tai repimättä itseään oksiin.Olen ollut ratkaisuun tyytyväinen, meillä ne kivet on hautuumaan reunakivien sivukivijätettä jota sai aiemmin kivenhakkaamolta hakemalla, nykyisin ei saa, Mutta saman lopputuloksen saa liuskekivistä tai pihakivista latomalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe