Työskentelen KAKS:lla sairaanhoitajana nimeltä_mainitsemattomalla_osastolla. Valitettavasti olen huomannut, kuinka surkea lääkäritilanne meillä täällä on. Osastollamme on usein tilanteita, että lääkäriä ei saada kuin n. 30minuutiksi päivässä, mikäli osaston lri on vaikkapa sairauslomalla tai vuosilomalla. Tällaisina päivinä työnteko on yhtä helvettiä, haluaisi auttaa potilaita ja omaisia mahdollisimman hyvin mutta ilman lääkäriä on mahdoton tehdä päätöksiä. Sitä jotenkin toivoisi myös omaisilta silloin ymmärrystä, että ne valitukset ei tulisi hoitajien niskaan kun potilas ei pääse lääkäriä tapaamaan. En ihmettele ollenkaan sitä, että hoitajat alkaa näyttää nyrpeää naamaa kun saavat kuitenkin vain valituksia siitä kun mikään ei toimi.
Pliis potilaat ja omaiset, valittakaa ylimmälle taholle, älkää lääkäripulaan syyttömille hoitajille!
Pliis potilaat ja omaiset, valittakaa ylimmälle taholle, älkää lääkäripulaan syyttömille hoitajille!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei hätää, uudessa sairaalassa hommat tullaan hoitamaan tehokkaammin, lääkäri hoitelee yhden osaston 15 minuutissa.
KAKS:lla on sama ongelma useammallakin osastolla, ja se on kyllä huomattu. Mutta tunnetusti paska valuu aina alaspäin, ja niinhän se päätyy aina hoitajien niskaan. Jos potilas/omainen onnistuisikin tympääntymisensä lääkäriin kohdistamaan, niin eiköhän lääkäri sen sitten hetken päästä hoitajiin pura! Fakta on se että hoitohenkilökuntaa on raakasti liian vähän, joka osastolla. Mutta näitä päätöksiä tekee ne joilla on varaa käydä yksityisellä lääkärillä. Näin ollen he eivät koskaan joudu todellisen ongelman kanssa tekemisiin, vaan myhäilevät tyytyväisenä norsunluutornissaan. Ja kehuvat toisiaan kun taas onnistuttiin säästämään monta markkaa..
Asiaa kirjoitat 'Väsynyt valitukseen" . En ole alan ammattilainen, enkä edes KAKS:lla töissä mutta sivusta seuranneena potilaana ja omaisena siellä käydessä, niin lääkäreitä siellä ei ole, eikä s-hoitajat SAA tehdä diagnooseja eikä arvella potilaan tulevaisuutta!
Arvokasta työtä tekevät kaikki hoitajat osastoilla ja päivystyksessä, sekä nopean diagnostiikan puolella.
Ei ole todellakaan hoitajien vika, ettei KAKSiin tule lääkäreitä eikä heitä siellä ole!
Missä vika kun lääkärit eivät Kajaaniin tule????
Päättäjät miettikääpä tätä!!
Kaikille KAKS:issa työskenteleville tsemppiä ja ammattiylpeyttä kaikesta huolimatta!
Kerrankin asiaa tällä palstalla! En todellakaan ihmettele, että hoitajat alkaa olla väsyneitä ja nyrpeitäkin potilaita ja omaisia kohtaan, kun aina tulee lokaa niskaan vaikka parhaansa yrittää. Harmi että lääkärin valtaa ei voi käyttää muut kuin lääkäri.
Tiedän ainakin yhden psykiatrin, joka on hyvin usein sairauslomilla, lyhyillä ja pitkillä. Ykköspäivät sattuu usein maanantaille. Näin kerran sen junassa umpikännissä tulossa jostain etelänkoulutuksesta. Nuori sälli kainalossa lääppimässä. Eronnut kai tuo on ja varsin kipeä tyyppi. Alkomahoolisti.
Työntekijä on väärällä alalla ,jos pitää purkaa kiukku potilaisiin.Teillä olisi aihetta syvään itsetutkiskeluun.Mielestäni ei ole oikein , että te kiukuttelette ja naljailette sairaille ja vammaisille .Keskustelkaa esimiehienne /päättäjien kanssa jos teillä on ongelmia heidän kanssa .
Haista sin benzy se kuuluisa VI T TU!
Millä lailla tämä "itsetutkiskelu" tähän asiaan liittyy? Keskustelun aloittaja pyrkii tuomaan ilmi sen, että valittavat ja vihaiset vanhemmat ymmärtäisivät että ei ole hoitajan vika jos omainen ei saa hoitoa! Eivät hoitajat potilailleen kiukuttele.. meidän jokaisen pitää ymmärtää vain tuo tilanne mikä tällä hetkellä on olemassa, SUOTTA SYYTTÄÄ HOITAJIA! Toivottavasti tilanne paranee lääkäreiden suhteen.. hoitsut ihania
Tsemppiä hoitajat, ja jaksamista vaativassa työssä. Täällä ei kaikki halua ymmärtää ettei se ole teidän vika jos ei oo henkilökuntaa.
Niin kauan kun hoitajat ravaa tupakilla ja surffaa netissä @ facebookissa ei voi puhua kiirestä.
Väittämä, että osastoilla ei näy lääkäreitä, ei pidä paikkaansa.
Sisätautien ja kirran osastoila on päivittäin lääkärien kierrot ja lääkäreitä voi konsultoida kiireellisissä tapauksissa pitkin päivää. Samoin naistentaudeilla ja lasten osastoilla. Teholla ja päivystyspolilla on lääkäri koko ajan. Samoin lienee leikkaussalissa ja heräämössä, silloin kun ne ovat toiminnassa.
Toki lääkäripula on tosiasia, mutta ei pidä liioitella.
Uuden sairaalarakennuksen pystyttäminen ja erikoissairaanhoidon säilyminen Kajaanissa uhkasi kaatua juuri lääkäripulaan. Mutta nyt on uusi rakennelma suunnitteilla ja erikoissairaanhoito jää Kajaaniin.
Psykiatrian osastoilla ilmeisesti on suurempi lääkäripula, tosin en tunne sitä aluetta tarkemmin. Näiden tämän palstan kirjoitusten perusteella psyk.potilaat, hoitajat ja lääkärit vaikuttavat olevan kaikki yhtä huluja. Että sikälikin on vaikea esittää arvioita tilanteesta. Voihan olla että siellä liikuskelee useampikin lääkäri, mutta heitä erehdytään luulemaan potilaiksi ?
Psyk. osastoilla tosi surkea lääkäritilanne, lääkärit aivan ylikuormitettuja... Mielestäni ei kannata luottaa keskustelupalstojen kirjoituksiin siitä, millaisia ihmisiä psyk.osastoilla työskentelee.