Netissä luki että v 2000 Antti Pentikäinen ja pari muuta pappia teki julkisen ehdotuksen jossain lehdessä, että SRK:n tulisi pyytää anteeksi hoitokokouksia.
SRK:n työvaliokunta järjesti papeille hoitokokouksen jossa heidät nujerrettiin.
Pyytääkö liikkeen johto nyt anteeksi tätä?
Vai pahoitteleeko se vaan, että kun jotkut toiset oli tehneet harmi kyllä vähä väärin?
Vai eikö tee mitään?
SRK:n työvaliokunta järjesti papeille hoitokokouksen jossa heidät nujerrettiin.
Pyytääkö liikkeen johto nyt anteeksi tätä?
Vai pahoitteleeko se vaan, että kun jotkut toiset oli tehneet harmi kyllä vähä väärin?
Vai eikö tee mitään?
Vastaukset 3
Vanhimmat
On tässä monta muutakin outoa piirrettä.
Aikaisemmin Olavi Voittonen antoi haastatteluja mm. kalevalle, joissa hän väitti , että aihetta anteeksipyyntöön ei ole SRK:n taholta, sillä "hoitokokoukset pidettiin paikallisilla yhdistyksillä ja keskusyhdistys antoi tukeaan vain pyydettäessä".
Nyt hän itse on todennut,e ttä SRK:n johtokunnan pahoittleu "on anteeksipyyntö" ja että SRK oli mukana järjestämässä hoitokokouksia 488 tapauksessa!
http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/6305-vanhoillislestadiolaiset-pyytavat-anteeksi-hoitokokousten-vaarinkaytoksia
"Julkisia hoitokokouksia oli paikallisissa rauhanyhdistyksissä 488. Niissä oli mukana SRK:n edustajat."
Voittonen ei tässä myönnä, että SRK järjesti hoitokokouksia. SRK:n työvaliokunta kuitenkin lähetti rauhanyhdistysten johtokunnille kirjeitä, joissa kehotettiin järjestämään hoitokokouksia Siioniin pesiytyneen kososlaisen hengen johdosta. Tätä Voittonen ei jostain syystä myöntänyt.
On aikalais todisteita että SRK:n johtokunnassa se malli keksittiin.
Nimimerkki Heino, hoitokokousten aikaan rauhanyhdistyksestä erotettu vl-puhuja, on arvioinut että aluksi SRK:n johtokunnassa vallitsi sisäinen valtataistelu.
Maallikkosaarnaaja Heikki Saari alkoi käyttää "henkisyytöksiä" ja "pakko-hoitamista " muita johtokunnan jäseniä ja vl liikkeen muita johtavia tahoja vastaan. Pian muutkin SRK:n johtokunnan jäsenet alkoivat käyttää samoja menetelmiä ensin toinen toisiaan vastaan. Taislteltiin vallasta. Sittemmin he saattoivat hoitokokouksilla koko maan ja myös Amerikan siionin sekaisin.
Heinon kokemuksia esim tässä:
http://freepathways.wordpress.com/2009/05/12/keksityn-henkiopin-leviaminen/