Skoda Citigo

13329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Upee auto, näkyy selvä yhtäläisyys Superbiin.. Varmasti todellinen kyykytin.. Kyllä Skoda osaa.

Äänestä

Kaikki kolme lähes täydellisesti samanlaisia nyt myös ulkokuoren suhteen. Ja jos aiemmat kokemukset vielä toistuvat, niin varustelutaso, moottorit ja muukin tekniikka on prikulleen samaa. Ja edelleen aiempiin kokemuksiin hinnoittelusta: Volkkari selvästi kallein, sitten Skoda ja Seat selvästi halvempia, Skoda hiukan kalliimpi kuin Seat.
Aikanaan tulee kestotestejä ja -tilastoja yms ja jos niissäkin jatkuu sama meno, niin Seat on vähävikaisin, sitten Skoda ja viimeisenä Volkkari.
Edelleen suomalaisten autotestien mukaan paras on Volkkari tai Skoda. Seat ei ole mukana testeissä tai jos on , niin jää tietysti Volkkarin ja Skodan taakse. Saksalaisissa laatuvertailuissa järjestys lienee järjestys tulee olemaan perinteisesti Seat, Skoda ja Volkkari eli sama kuin vikatilastoissakin.

Joskus sitä vaan hämmästelee tätä automaailman menoa: että samasta autosta saadaan eri puolilla niin erilaisia tuloksia vain sen mukaan mikä logo keulassa sattuu olemaan.

Mikähän olisi meidän omilla rahoilla maksavien hyvä kriteeri tehdä valinta noiden kolmen kesken?

Äänestä
  • Kyllä Skoda voittaa nuo kaikki Vagniikan Maailman ja Huulilasin testit! Mutta mitenkäs nyt, kun ei voikaan isolla päräluukulla saada enempää pisteitä kuin konsernisisarukset...

    Äänestä

Siinä nyt menee kirjoittajalla puurot ja vellit sekaisin hämärä
hommineen kerta heitolla.
Volkswagen ryhmän Bratislavan tehtaalla Slovakiassa Volkkari
on valmistanut autoja 20 vuotta.

Tämmöisiä autoja:

VW Touareg
Audi Q7
Porsche Cayenne
SEAT Ibiza
VW Polo
VW Golf Mk3 Variant
VW Golf Mk4 Variant
VW Golf Mk4
VW Passat

Uusinta Volkswagen Bratislava tuotantoa ovat
VW Up, Skoda Citigo ja Seat Mii.
Varmaan ihan sama säästöidea kuin TPCA Toyota Peugeot Citroen Automobilen Toyota Aygo, Peugeot 107 Citroen C1 valmistuksessa.

Volkkarin tehtaalla Bratislavassa on myös kokoon pantu
Skoda Octavia mallia joskus vuoden 2008 seutuvilla ja
tiettävästi yhtäkään Bratislavan tehtaalla kasattua Octaviaa
ei ole Suomeen tuotu.


Skoda Auto A.S tehtaat ovat Tsekin Mlada Boleslavissa, Kavasinyssa
ja Vrchlabissa.

Kun on omistaa Audin niin pystyy sanomaan, että se on aito saksalainen
auto ja kun omistaa Skodan niin auto on aito tsekkiläinen.
Kiertolaispoika Volkswagen on sitten ollut ihan missä tahansa VW
tehtaassa tehty.

Äänestä
  • Ja näkeehän tuon jo Skoda Citigon naamasta, ettei Skodan muotoiluosasto
    ole paljon aikaa tuhrannut Slovakiassa Volkkarin
    tehtaalla valmistettavan yhteistyö ja avunanto auton keulavärkin suunnitteluun.
    Korkeintaan pari iltaa ja muutama Litovel tuoppi.

    Äänestä

  • Noinhan se menee, harvoin merkkiä valmistetaan vain yhdessä maassa. Ei kai kukaan aikoinaan Saabbiakaan suomalaiseksi väittänyt, vaikka sitä Suomessa valmistettiin. Onko BMW venäläinen? Nissan englantilainen jne, jne.

    Skoda lienee sitten 'aito' tsekkiläinen? Siis koottu Tsekeissä muiden VW-konsernin kanssa yhteisistä osista (missä lie ne osat valmistettukaan ja kenen lisenssillä?) lukuunottamatta pellin muotoilua. Onko sillä merkitystä, kuka tehtaan ja merkin omistaa?

    "...kun omistaa Skodan niin auto on aito tsekkiläinen." Niin, siis koottu Tsekeissä. Mitä tarkoittaa 'aito' tässä yhteydessä, jos osia on tehty eri puolella eurooppaa ja koottu niistä Tsekeissä puristetun pellin sisään auto.

    Ja onko se Tsekissä koottu sitten plussaa Skodan imagolle vai ei, jäänee itse kunkin omaan harkintaan...

    Äänestä

  • onko väliäkään? kirjoitti:

    Noinhan se menee, harvoin merkkiä valmistetaan vain yhdessä maassa. Ei kai kukaan aikoinaan Saabbiakaan suomalaiseksi väittänyt, vaikka sitä Suomessa valmistettiin. Onko BMW venäläinen? Nissan englantilainen jne, jne.

    Skoda lienee sitten 'aito' tsekkiläinen? Siis koottu Tsekeissä muiden VW-konsernin kanssa yhteisistä osista (missä lie ne osat valmistettukaan ja kenen lisenssillä?) lukuunottamatta pellin muotoilua. Onko sillä merkitystä, kuka tehtaan ja merkin omistaa?

    "...kun omistaa Skodan niin auto on aito tsekkiläinen." Niin, siis koottu Tsekeissä. Mitä tarkoittaa 'aito' tässä yhteydessä, jos osia on tehty eri puolella eurooppaa ja koottu niistä Tsekeissä puristetun pellin sisään auto.

    Ja onko se Tsekissä koottu sitten plussaa Skodan imagolle vai ei, jäänee itse kunkin omaan harkintaan...

    Kootaanhan tuota aitoa tsekkiä myös intiassa ja kiinassakin

    Äänestä

Jaa... Slovakiassa valmistettu mopoauto onkin tsekkiläinen?

Äänestä

Samaa VAG- paskaa kolmesta tuutista

Äänestä

*** 16.10.2011 18:38


"Kootaanhan tuota aitoa tsekkiä myös intiassa ja kiinassakin"

Hei haloo, onko kaikki kotona ?
Intiassa ja Kiinassa valmistettu Skoda on aito kiinalainen
tai intialainen Skoda.

Äänestä
  • Suomessa valmistettu Saab oli "Se Varma Kotimainen" , eikä
    aito ruotsalainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kötös I kirjoitti:

Myö on tämä ihan ite tehty.

http://www.theautochannel.com/news/2011/10/14/010872-skoda-starts-production-small-car-citigo-bratislava.1-lg.jpg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu