Astmaatikot pois kerrostaloista

polttava kysymys

Tämä on nyt taas aika ajankohtaista kun puhutaan jälleen tupakointikiellosta parvekkeella josta etenkin astmaatikot saavat uutta vettä myllyynsä. Kun nyt jo pitäisi olla käyttämättä hajuvettä ja deodoranttia eikä hiellekään saa haista eikä etenkään käyttä hissiä kun se rassukka astmaatikko saa siitä hengenahdistusta. Ja sitten tietysti koirat ja kissatkin pitäisi hilata parvekkeen tai ikkunan kautta sisälle ettei vaan tule elukoiden karvoja sinne rappukäytävään. Ja nyt sitten tupakoijatkin ovat päässeet oikein kunnolla syyllistämislistan kärkeen.

Mun mielestä olisi parempi että ne astmaatikot etsisivät itselleen sellaisen asunnon jossa ei asu kuin astmaatikkoja elikkä vaikka omakotitalon tai sitten vaikka asuntoauton. Viimeksimainittu olisikin heille mainio jotta he pääsisivät myös liikkumaan niin sitten dödoä käyttävät ihmiset voisivat matkustaa linja-autoissa ja takseissa, niissä kun se raukka astmaatikko jälleen kärsii hengenahdistusta ja joutuu vetelemään astmapiippuuan enemmän kuin norjalaiset hiihtäjät konsanaan.

Pitäisi vielä miettiä että miten terveet ihmiset voisivat asioida virastoissa ja muissa vastaavissa paikoissa ettei se astmaatikko sielläkin joudu taas nuuhkimaan jonkun dödöjä - ja mikä vielä pahempaa - siinä ulko-oven vieressä tupakoivien ihmisten henkosia. Pitäisikö terveiden pysytellä talon ulkopuolella ja ikkunoiden kautta huudella asioitaan viranomaisille?

Kertokaas nyt joku astmaatikko että millä helvetin takia tungette ihmisten ilmoille jos se on niin vaikeaa? Älkää nyt sanoko että se on pakko, koska yhtä pakko se on muidenkin, siis enemmistön, kulkea ja elää.

6

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Vikaa pururadalla"

      Taisi nyt mennä tämä kirjoittelu "rasismihommaksi" kun kohdennetaan syyttely sairaisiin ja vielä vähemmistöryhmään, eli joutaisi roskakoppaan koko alustus.
      Toisilla kun on ongelmana tuo "maailman lyhin pururata" joka on korvien välissä, mutta sanotaan myös, "että ei tarvitse olla suuri vika kun se on korvien välissä".

      Mielestäni siraat pitää jättään rauhaan ja pientä kunnioitusta heitä kohtaan.

    • leivonnainen

      Astmaatikko vastaa!

      Minä kuljen siellä missä muutkin ihmiset ja hyväksyn asiat joita ei voi muuttaa.
      Kaikilla ihmisillä on oikeus elää niinkuin tahtoo,myös astmaatikoilla.
      Onhan paljon muitakin vakavia sairauksia,eikä niistä tehdä jotain "lyömä-asetta"
      toisia vastaan.Ei astma ole sen kummempi sairaus kuin muutkaan ja maailmassa
      hajuja piisaa.Minusta on turhaa nipotusta tuoda aina esiin että et voi tehdä sitä etkä tätä koska mulla on astma.Minulla on astma ja elän sen kanssa ,en voi vaatia muita ihmisiä elämään minun sääntöjen mukaan .
      Joustavuutta kehiin ja jos ahistaa pitää siirtyä sivummalle!
      Ei tässä mitään rasismia kaivata enää,sitä on maailmassa liikaakin.

    • 3213

      Taitaa olla vähän liioiteltua, harvalla astmaatikolla on noin pahoja oireita että hetkellisestä olemisesta hississä (jossa on vaikka tupakoija) tulisi jo hengenahistusta. Itse olen astmaatikko ja minulla on koiriakin!

    • viikko raitista,kiit

      Vanha viesti nostettu ylös! Mutta vastaan kuitenkin.
      En ole astmaatikko. Olen myös aikaisemmin polttanut tupakkaa, jopa asuntoni sisätiloissa, koska sitä ei ole kielletty kuten ei parveketupakointiakaan. Mutta nyt en ole vuosiin polttanut tupakkaa.

      Mutta tästä parveketupakoinnista. Meidän talossa saa polttaa parvekkeella, tässäkin asunnossa parveketupakointi on isännän puolesta sallittu, vaikka sisällä onkin kieletty. Ilmeisesti muilla on eri isäntä, sillä joskus tulee käryn haju ilmastointikanavia pitkin tänne, eli joku polttelee asunnossaan, joo, on toki omistusasuntoja kyseessä myös, vaikka osa onkin vuokralla. Ja rappukäytävä haisee myös aika useinkin.

      Mutta parveketupakoinnnista: Nyt on ollut viikon verran ihanan kärytöntä, sillä ilmeisesti tässä on tuo yläpuolinen nuoripari, joka muutenkin naapurihäiriköintiä harrastaa, lomilla, ei tunge siis ovien ja ikkunoiden kiinni ollessakaan mitään käryjä sisään. Siis eikö ole ihmeellistä. Miten ne oikein käryttelee, kun se kärtsä tunkee kärynsä tänne, vaikka meillä ei olis mikään räppänä auki - toki ikkunankarmien ilmastointiraot ovat auki. Eli siis - hirveää käryä tulee ja se jää tänne katkuilemaan niin että esim. juhannuksena kun tässä oli enemmänkin tätä porukkaa kotosalla juhannustaan remuamassa, niin täällä meni suoraan sanoen ihan pökerryksiin meidän himpessä niin pahat käryt!

      Joskus kyllä epäilen, että se ei ole pelkästään tupakka kun käryää!

      Ja vielä se, että rapussa haisee ....

      • viikko raitista,kiit

        Se käry joka sieltä tunkee sisään on vieläpä sellaista että se ei ole tupakansavun käryä vaan ikään kuin olisi valtava natsakuppi jossakin auki, eli siis sellainen käry.

        Nämä muuten puhuvat täysiä sekoja nämä nuoret parit tässä: Tämäkin parvekekäryttelijä väittää oravanpoikasia kaasuttelevansa. Mitä lie tarkoittaa, sitä tupakointiako vai kenties äijänsä piereskelyä?

        Nämä ovat täysiä uunoja tässä!


    • eppukeppu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      226
      5034
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      66
      3354
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      87
      3008
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      37
      2999
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      62
      2855
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2685
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2401
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2227
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      151
      1612
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1290
    Aihe