Sailas taas niin oikeassa

http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=20111097651
Mutta kuunnelkaa te vaan Jyrki Kupla Kataista Jutta Hutun Puppua, niin maksetaan Suomi kumoon muiden maiden veloista.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tällä viikolla neuvotellaan Suomen tuhosta. Niin vakavasta asiasta on kysymys.
Kaikki eli suurin osa kansaahan ei saa Kataisen ja Urpilaisen tilipussia. Sieltä voi jakaa karamellejä köyhälle kansalle ?

Äänestä

Sailaksen osana on ollut kautta hänen virkamiesuransa toimia tuomionpäivän enkelinä vailla minkäänlaista poliittista vastuuta. Kahta kauheampi lama tulee, mikäli kaikki idän viisaat sitä puheissaan lietsovat ja taloudellinen toimiliaisuus loppuu.

Koko maailmantalous pyörii velan, riskisijoitusten ja katteettomien lupausten varassa. Olihan joku kiinalainen talousasiantuntija hauskuttanut kansankongressiaan kertomalla amerikkalaisten johdannaispelleilystä todeten itse niiden olevan hevon sitä itseään.

Suomen on turha pyristellä minkäänlaisena periluterilaisena säästäväisyyden ja ahkeruuden mallioppilaana, koska niin monet Suomea huomattavasti suuremmat tahot ja pelimiehet vetävät kuitenkin välistä. Sailas voisi pitää suunsa kiinni. Jos jostakin pitää leikata niin ensimmäisenä ylimitoitetusta virkamiesarmeijasta.

Äänestä

Niin,

Eihän sitä laman uhkaa kannata todesta ottaa, kun on kerrankin mahdollisuus jätti-potti palkankorotuksiin. Ensin raamisopimuksella kaikki mitä irti saadaan ja sitten liittokohtaisilla erityisaloille toinen mokoma lisää.

Ja kun vientiyritykset menettää tilauksiaan, niin voidaan yleislakolla uhkaamalla vaatia valtiolta lisä rahaa....

No, eihän sitä tosiasiaa voi tunnustaa, sillä jos maailmantalous ei kasva entiseen malliin niin edessä on tuotannon uusjako. Suomi on halunnut nostaa tyvoimakulujaan muuta Eurooppaa nopeammin ja viherhörhöt pakottavat hidastamaan ydinvoimapäätöksiä. Edullinen energia on välttämätön kilpailuetu teollisuudelle jos halutaan periferiasta viedä tuotteita kilpailijoita edullisemmin: kuljetuskin pitää kompensoida.

Kreikan kaataminen tai Eurosta irtaantuminen on joillekin mantra vailla todelllista sisältöä. Jyrki Kataista on syytetty ilmaisen rahan syytämisestä; mutta haluttu vaieta siitä, että koko ajan Katainen on vaatinut tiukempaa talousseurantaa. Kreikka ei saakaan lisä lainaa ilman tiukkoja ehtoja.

No, pikkuseikathan unohtuu, kun elää utopia maailmassa.

EURO alueen hajoaminen on aika ongelmallista suomen kaltaiselle taloudelle, joka on riippuvainen ketjuuntuvista tuotanto ja jakeluketjuista.

Mutta sitähän EUROn kaatajat eivät muista kertoa.

No, lamaan varautumisella ei ole vahinkoa jos lamaa ei tule. Parempi kilpailukyky on etu myös silloin. Sensijaan ylivarojen eläminen ja kustannusten kasvatus ei hyödytä vaikka tulisikin yllättäen taikurin hatusta nousukausi.

Järki päätös on aina järkipäätös.

NINEL

Äänestä

Ainoastaan Sailas kuten Timo Soinikin on vilpittömiä myöntääkseen ,että nämä miljardivelat maksatetaan muuten lapsillamme ja lastenlapsillamme. Viattomilla.

Äänestä

Sailakselle MONOO!
Virkamies puuttuu liikaa yleiseen keskusteluun!

Jättäs sen niille, joille se kuuluu!

Äänestä
  • Sailas tietää, mistä se puhuu. Toisin kuin porvariskatainen ja jutta huttunen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


=kokenut konkari kirjoitti:

http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=20111097651
Mutta kuunnelkaa te vaan Jyrki Kupla Kataista Jutta Hutun Puppua, niin maksetaan Suomi kumoon muiden maiden veloista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu