Kuinkahan monta uhria vielä tarvitaan ennen kuin
rekkakuskeilta aletaan vaatia ajotaitoa? Ehdotan pakollista 5:n vuoden opiskelujaksoa tai muuten ei rekan rattiin ole asiaa.
Nythän rekkaa ajaa täysin sivistymätön ja kouluttamaton porukka jota ei kelpuuteta muihin ammatteihin. Mielestäni näitä luusereita ei saisi päästää ilman koulutusta edes kaupungin ruohonleikkuria ajamaan saati sitten rekkaa. Pari vuotta yleis-sivistävää ja kolmevuotta liikenne- ja ajo-opetusta on ehdoton minimi.
rekkakuskeilta aletaan vaatia ajotaitoa? Ehdotan pakollista 5:n vuoden opiskelujaksoa tai muuten ei rekan rattiin ole asiaa.
Nythän rekkaa ajaa täysin sivistymätön ja kouluttamaton porukka jota ei kelpuuteta muihin ammatteihin. Mielestäni näitä luusereita ei saisi päästää ilman koulutusta edes kaupungin ruohonleikkuria ajamaan saati sitten rekkaa. Pari vuotta yleis-sivistävää ja kolmevuotta liikenne- ja ajo-opetusta on ehdoton minimi.
Vastaukset 37
Vanhimmat
kannattasko ottaa ensi asioista selvää enne ku tulee tänne laukoo iha päättömyyksiä, hä?!
Ymmärrä inssi raukka, että sinunkin ruokasi/hyödykkeesi kulkevat maanteitä pitkin:aikataulujen mukaisesti jotka jotkut inssit ovat kellottaneet niin tiukoiksi, että täytyy riskillä ajaa tien päällä. Kunnioitan jotka tätä stressaavaa hommaa pienellä palkalla jaksavat tehdä vuodesta toiseen. Otappa inssi selvää miten rekkakuskiksi opiskellaan.
Lapsena oli unelma ammatti, mut tekninen ala voitti.
rautateitä kuljetukseen, tavarankuljetus asiakaille ja tukkuihin lähijakeluna, niinkuin nytkin tehdään? Kansantaloudellisestikin edullisempaa.
logistiikan ammattilainen.. oot varmaan tosi ylpee ittestäs ku oot noin vitun viisas.
purkaus tuo nyt oli, varsin asiantunteva kommentti, jos oot rekkakuski, nyt ymmärrän ongelmat maantiellä...koulutukseen.
Etsikääs tälle papenpyörittäjäviherhipille Suomen rautatieverkoston kartta, ehkä se sitten tajuaa. Mielellään semmonen kartta josta käy ilmi nopeus-, ja painorajoitukset kullakin radalla.
kuin ettimään. Varmaan pohjois/eteläsuunnassa löytyy ratoja joissa kuljetukset käy. Käytettäisiin edes niitä, joissa se on mahdollista rajoitusten mukaisesti ja rakennetaan/peruskunnostetaan ratoja, yksinkertaista. Rautateitä on käytetty maailmansivu tavaran- ja henkilökuljetuksiin, on se kumma kun se nykyään ei onnistu. Toi "viherhippi" on hyvä.
ja mitenkäs sen kansantalouden mahtaa käyä ku tuhannet kuskit ja muut kuljetus-, huolto-, terminaali-, automyynti- ym. kyseisillä aloillla työskentelevät jää työttömiks.. Mutta mitäpä sitä miettimään haittavaikutuksia..
hinnat laskisi, kun logistiikkakustannukset pienenisi. Teollisuudessa on jo työttömyys tuttua.
Ei taida Suomen rautatieverkko riittää edes alkuunsakaan! Jos tälläistä yritettäisiin niin rataverkko kuluisi vuodessa käyttö kelvottomaan kuntoon ja missä välissä sitä korjataan? Pitkien tavaravaunujunien massat on potensiin 10 verrattuna rekkoihin. Matkustaa ei voisi junalla enää kun matkustus ajoista tulisi niin pitkiä tavara liikenteen takia.
Muuten koko ketjun alottaneeseen viestiin viitsi edes kommentoida, joku taas väläyttänyt suuresta varastostaan, 5 vuotta koulutusta lisää :D No ei huono asia mutta....... :D
Tätähän monet kuljetusliikketkin haluaisivat, mutta rautateiden käyttöön on oikeus vain yhdellä käyttäjällä: VR:llä. Jos rautatiet olisivat "vapaita" teitä kuten maantietkin, niin kyllähän sinne kuljetettavaa olisi ja halukkaita tavarankuljettajia.
Ihmetyttää valtion laitosten X, kun teitää energian ja henkilötyön käytön kustannukset. Rautatiet ovat ylivoimaisesti edullisin kuljetusmuoto pitkillä väleillä.
Hinnoittelu kuitenkin on rahanahneutta!
Onko nykyinen kuljetusala hakattu kiveen? Aikaisemmin keskusteltiin siitä että jätetään perävaunut pois talviliikenteestä. Se olisi kuulema mahdottomuus, kun kuskit ja kalusto ei voi mitenkään riittää...
Tiesitkö että yhteen junavaunuun menee vähemmän esimerkiksi viljaa kuin yteen rekkaan. Siksi rautateitä ei käytetä kun se on kalliimpaa. Raha ratkaisee. Kaikkiin viljasiiloihin on aikoinaan rakennettu rautatiet, mutta rekoilla ne nykyään täytettään ja tyhejennetään.
Samalla kertaa voisi hakea vastaavan kartan myös maanteistä. Vaikka eipä nuo nopeus- ja painorajoitukset tunnu rekkakuskeja kiinnostavan.
20 jalkaisen tankkikontin kuljetus Hesasta Ouluun maksaa 600 euroa/suunta junalla. Tähän hintaan ei kuuluu satamassa kontin nostoista kyytiin ja niiden pois otosta tulevat kustannukset(eli hinta tällöin n. 800 euroa/suunta). Tällä 600 eurolla ajetaan kyseinen kontti rekalla nostoineen päivineen Ouluun (sisältäen kuljettajan palkan). Eli..jos jollakin laskupää toimii, valtio vetää reilut 200 euroa korkeamman hinnan/suunta.. puhumattakaan siitä, että kuormaa ei saada koskaan junalla vietynä suoraan asiakkaalle.. pitäähän tankkikontti sieltä juna-asemalta järjesetää asiakkaan määräämään paikkaan...johon ei varmasti mene raiteita... joten.. inssit pitäköön turpansa kiinni, niin kauan kun he eivät itse aja rekalla metriäkään... tulepas päiväksi tekemään tätä homaa, ni katotaan kumman pallit kutistuu... :) itellä ei tosin sitä ongelmaa..kun edustan tätä kauniimpaa sukupuolta.. :) Tämän hetkinen hinnoittelu on tämän päivän kannalta parhain.. siksi sitä toteutetaan.. pikkupenskojen on turha tulla tänne urputtamaan siitä, kuinka kuormat pitäisi siirtää rautateille... meinaatteko et paskapaperitki tuodaan teille kotiin junalla?! Älkää lapset viittikö esittää aikuisia, kun teillä ei todellakaan ole tietoa asioista... nolaatte vain itsenne..kuten se on jo huomattu!
Itse logistiikka alalla olevana tiedän hiukan enemmän näistä asioista..... uskokaa..... tästä asiasta on turha kinastella tämän enempää.. ette te mitään muutosta saa aikaa kuitenkaan.....
arka aihe nämä kuljetuskustannukset ja kilpailu. Otetaan näköjään välillä aika henkilökohtaisesti asiat keskustelussa, kommenteista päätellen: "inssit pitäköön turpansa kiinni", "kumman pallit kutistuu", "pikkupenskojen on turha tulla tänne urputtamaan" ,"Älkää lapset viittikö esittää aikuisia", älykästä keskustelua. Kolme tuttua ajelee rekkaa, yksi niistä yrittäjänä, vähän fiksumpia kuin mitä täältä saa lukea...oikeastaan aika paljonkin. No, otetaanpa selvää noista kustannuksista...
meille rekalla? Tähän asti on tulleet ihan pikkuautolla tai polkupyörällä.
Vitsiniekka tai älynjättiläinen ??
katotaan sit kuka nauraa..ja viimeiseksi... älyn jättiläiseltä ei tosin voi odottaa kovin kummosia tietoiskuja.. mutta katsotaan.. mitä pikku-ingenjööri saapi aikaiseksi....... jospa vaikka nyt ymmärtäisit pitää sen pikkusuukkus kiinni.. ja palaisit takaisin koulunpenkille....
sul ilmeisesti lukemisen ymmärtämisessä jotain vikaa...?!
Oulun rautatie/maalikenneterminaali-Helsinki Satama. 20 rekkaa vastaan juna, lastina paperirullia. Yhteiskunnallisesti lasketaan polttoaine/palkkakulut, jätetään pääomakulut pois (20 rekkaa maksaa paljon, kuin myös junan veturi vaunuineen), rata/tieliikenneverkko jo on rakennettu. Se mitä kukin laskuttaa, jätetään pois, lasketaan vain todelliset kulut.
ku ei päästänykkään sinua rekkakuskiks, vaan pakotti yliopistoon..
Ensiksi kaikesta huomaa, että olet pahainen kakara, joka kirjoitti feikkinsä siinä toivossa, että syntyisi hirveä tappelu aiheesta.
Tutustu eripuolella Suomea oleviin ammattikurssikeskuksiin ja erilaisiin kuljetusalan kursseihin. Tulet huomaamaan, että siellä on opetusohjelmassa kaikkia niitä asioita joita nyt luettelet.
Koko ehdotuksesi on pelkkää skeidaa, koska mikään ammatillinen linja ei kestä viittä vuotta missään oppilaitoksessa.
Toisekseen liikenne ja ajoneuvo on aina sama vaikka kuljettajalla olisi: insinöörin , ekonomin ja filosofian maisterin paperit.
Katsos autoa ajetaan taidolla ja kokemuksella - kun on saatu riittävä alkuopetus työ opettaa loput…ei sitä opi etätyönä.
Ehdottaisin liikenneturvallisuuden parantamiseksi seuraavaa:
50% henkilöauton kuljettajista kortti pois iäksi, koska heidän kykynsä ja henkilökohtaiset ominaisuutensa eivät riitä/oikeuta ajoneuvon hallintaan yleisillä tiellä.
- tulee lisää työpaikkoja joukkoliikenteeseen
- yleinen liikenneturvallisuus kasvaa 50%
- raskaalle liikenteelle tulee tilaa tiestöllemme
tulee tänne viisastelee asioista joista ei tiedä v...kaan. Millä perustelet jot kuljettajat ovat sivistymätöntä ja kouluttamatonta porukkaa häh? Merkonomin paperit löytyy taskusta ja onpa tullu käytyy kurssit niin bussikuskix kuin rahtarix. Ja olen ollu hetken konttorissa ja bussin ratissa töissä mut rahti hommat vie voiton. Ei tartte homehtua jossain hiton konttorissa eikä kyyditettävät itke ja melua.
sivistynyttä tekstiä.
että kaveri on kouluttautunu. Että oikein merkonomi...
Joo vittu saatana perkele mäkin oon käyny kouluja ihan vitusti joten älä vittu tuu mulle urputtaan. Mä oon niin vitun ja saatanan sivistyny et mä ajan rekkaa vaik voisin olla joku perkeleen yliopiston proffa.
Niin saatana perkele!
Kylläpä ovat rekkakuskit sivistyneitä. Että oikein merkonomi, ooooh. Saanko tulla paistattelemaan päivää Teidän erinomaisuutenne jalkoihin?
Annanpa vinkin jatkoa varten. Jos meinaat esittää sivistynyttä, opettele edes kirjoittamaan. Nettikirjoittelu onnistuu, vaikket osaakaan, mutta sivistyneisyyteen kuuluu kyllä kirjoitustaito.
Pakko omalta osalta puolustaa meidän rahtariporukasta, niitä jotka on tosiaan sivistyneitä ja koulutettuja. Joka ammattiinhan mahtuu, niitä jotka voi pilata koko porukan maineen koheltamisellaan ja törttöilyllään. Kun teet jotain työtä, edustat koko ammattikuntaa ja teit sitten oikein tai väärin, niin koko porukka siinä mainetta kerää. Yleensä lisäksi se huono maine ja mokat muistetaan paljon paremmin kuin esimerkiksi ne hyvät käytöstavat liikenteessä ja asiallinen esiintyminen asiakkaiden kuin muunkin yleisön edessä. Autoalalle kuin muuallekin mahtuu siis kaikenlaista kengänkuluttajaa ja esimerkiksi nämä rekkahommat vaatii ihmiseltä tietynlaista kutsumusta, muuten ei tässä työssä pärjää. Näihinkin hommiin tulee aina niitä, jotka on sitten huonommin koulutettuja ja käyvät kokeilemassa isolla autolla ajamista, kun se tuntuu aluksi niin helpolta hommalta. Ilman oikeaa asennetta ei rekkahommiakaan kuitenkaan kauan jaksa. Työ on rasittavaa ja työajat epäsäännölliset. Ajat usein öisin, kun muut nukkuvat ja viet tavarat perille kelissä kuin kelissä ympäri vuoden. Silloin kun muut tavalliset ihmiset viettävät normaalia perhe-elämää, olet töissä ja käyt useinmiten kotonakin vain kääntymässä ja pesemässä pyykit. Paljon on ammatin varjopuolia, mutta omalla kohdalla jaksaa tää homma edelleen kiinnostaa. Opiskeltua on tullut eli yo-merkonomin paperit löytyy täälläkin takataskusta. Lisäksi sitä on muutamia opintoviikkoja ja lopputyötä vaille inssi ja ammattikoulussakin sitä on tullut käytyä. Kielitaitoa on lisäksi englanti, ruotsi ja saksa. Aina on kuitenkin rekkahommat jollain tavalla olleet taustalla ja kaikista varjopuolista huolimatta tämä on se mun juttu ja jollain tavalla se kutsumusammatti, vaikka alan arvostus ja palkkaus ovatkin huonoja. Eli osataan me olla sivistyneitä ja koulutettujakin.
varsinainen älyn jättiläinen...?!? I think... NOT! Kasva poju aikuiseks...ettei tarvii tulla antamaan äipän kädestä...ja kunnolla!
itse olen ylioppilas.. ja löytyypä jopa sairaanhoitajan koulutus takataskusta.. mutta kuinkas kävikään... niin sitä rekkaa ajetaan.. ja tätä hommaa rakastan.. :)
toinen fiksu rekkakuski, ihan Englantia osataan. Että pitääkin vastailla kaikenmaaliman tomppeleille, siinä suhteessa olet oikeassa ja otan opikseni. Ikää ja kokoa on, toivottavasti en enään kasva ja nuorempi haluaisin olla :-)
pakkohan sitä kieliä on osata.....ja kyl ne lukiossa sen verran hyvin osas opettaa, että maailmalla pärjää...............
luulis et sullaki olis jotain parempaa tekemistä, ku täällä vastailla kaikenmaailman provoille...?!
Liikenne on pidetty ihmisen hanskassa, mutta vastuuttomuus johtaa siihen että ihmisen harkinta tulaan korvaamaan tekniikalla.
Suuntaus on sama kuin teollisuudessa. Siellähän laitteet alkaa olla sellaisia että linjalle voidaan ottaa kuka tahansa keihäsmies viidakosta. Riittää että se seurailee mitä kone touhutaa ja kertoo jollekkin jos se ei näytä toimivan.
Liikenteessä olisi ihan mahdollista tehdä älykkäät nopeudenrajoittimet ja voitaisiin estää liian lähelle ajaminen ja auto voisi myös tehdä omatoimisesti hätäjarrutuksen, rekka vois jäädä parkkiin jos siinä on ylikuormaa yms. yms.
Otetaan 5 vuoden koulutus heti käyttöön ja nostetaan rekkakuskien palkka koulutuksen edellyttämälle tasolle eli 5000 €/kk ilman ylitöitä.
passaa mulle..vallan mainiosti.. :D vaikka en valita tän hetkistä tuntipalkkaani..(eli käteen jää vajaa 3000 euroa/kk).. :) sitä ku saa ajella tarpeeks paljon ja pitkiä päiviä.. ja en aja ulkomaille.. (etenki, ku osaa piilottaa kiekot, jos pollarit erehtyy pysäyttämään..) Mutta tähän mennessä ei ole sellaista tarvinnut tehdä.. polliisit kun näyttävät tykkäävän meistä naispuolisista kuskeista.. :D
Noin 80 uhria ja sitten tuli ammattipätevyysvaatimus