häiriöistä varoitus ennen irtisanomista?

emmäävaatiä

Voiko vuokranantaja irtisanoa vuokrasopimuksen häiriöelämisen vuoksi? Kyseessä kaupungin vuokra-asunto, alunperin kahden kuukauden vuokra lähti käräjille, mutta nyt tänään saatu maksetuksi. Käräjiltä neuvoivat keskustelemaan vuokranantajan kanssa, heillä kun ei ole enää syytä häätöön yms kun on velat maksettu ennen deadlinea. Vuokranantaja kuitenkin kieltäytyi ehdottomasti jatkamasta vuokraa koska naapurista oli tullut soitto että koirat oli yhtenä (!!) päivänä haukkunut 3-4h putkeen poissaollessamme. Mitään varoitusta tms ei siis olla saatu missään vaiheessa - eikö kirjallisia varoituksia pitäisi antaa kolme ennen laillista perustetta vuokrasuhteen irtisanomiseen? Ollaan asuttu asunnossa pian 2 vuotta. Sivistäkää joku minua kiitos.

5

361

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap

      Jatkoa: Siis ymmärrän että jatkuvasta häiriköinnistä tulee irtisanominen, mutta kyseessä siis yksi kerta. Myöskään muistusta maksamattomista vuokraeristä ei tullut - ymmärtääkseni vuokranantajan (tässä tapauksessa siis kaupungin vuokra-asunnon edustajan) ei tarvitse erikseen laittaa vuokrarästeistä laskua, vaan voi samantien irtisanoa ja viedä saatavat käräjille. Mutta miten siis "häiriköinnin" - päteekö tässä sama vaiko se kolmen varotuksen taktiikka?

    • Wurg.

      Maksamattomat vuokrat ovat vuokrasopimuksen purkupereuste, joka on kovempi keino kuin irtisanominen, voimassa heti ilman irtisanomisaikaa, eikä sitten myöhemmin maksaminen enää auta ellei vuokranantaja suostu.

      Häiriköinti: ei ole mitään kolmen varoituksen periaatetta, jos yksi varoitus ei auta vaan häiriö jatkuu niin se on sitten siinä.

      • npibpir

        Pitikö sorkkia vaikket edes lukenut aloitusta?

        Käräjiltä neuvoivat keskustelemaan vuokranantajan kanssa, heillä kun ei ole enää syytä häätöön yms kun on velat maksettu ennen deadlinea

        Oikeudesta ei tullut häätöä eli vuokrasopimus jatkuu. Vuokranantajan mielipide ei vaikuta asiaan.

        Häiriköinti on oma asiansa. Vuokranantaja voi siis aloittaa homman alusta. Aloittajan tiedoila kyseessä ei ole purkuperuste mutta irtisanominenhan ei sinänsä perusteluja kaipaa eli asumisajasta riippuen 3 tai 6 kk irtisanomisaika


    • ap

      Kiitos tiedosta. Eli vuokranantajan antama yksi täysi kalenterikuukausi pakkaamisaikaa on epäpätevä? Meillä siis asunnossa yli vuoden asuneena on oikeus 6kk irtisanomisaikaan?
      Vielä kerran kärjistettynä: kahden kuukauden vuokrat käräjille oikeudenkäyntikulut yms = maksettu ja hoidettu.
      Käräjien päätös: asia tällä selvä.
      Vuokranantaja: Mutta kun oli vielä se koirien haukkupimsepisodi, joten emme jatka vuokrasuhdetta perustuen naapureille aiheuttamiinne haittoihin. Vuokrasopimus edelleen irtisanottu loppumaan 30.10.

    • --------------

      Mikäli vuokrasopimus on purettu maksamattomien vuokrien takia niin se on päättynyt, sinulla on ainoa mahdollisuus nostaa kanne vuokranantajaa vastaan mikäli katsot että purku on laiton.

      Velkomus- tai häätökanne käräjäoikeudessa on eri asia. Velkomuskannetta ei ulosottoviranomainen laita täytäntöön mikäli olet velkasi korkoineen ja kuluineen suorittanut. Tämäkään ei muuta tilannetta vuokrasopimuksen suhteen.

      Mikäli et muuta pois asunnosta johon sinulla ei ole enää vuokraoikeutta, sinut häädetään käräjäoikeuden päätöksellä. Häätöasiassa voit vedota perhetilanteeseen ja saada lisäaikaa muuttaa.

      Kaikesta vuokrasopimuksen purkamiseen tai irtisanomiseen johtavasta on annettava todisteellisesti kirjallinen ilmoitus vuokralaiselle.

      Vuokranantajalla ei ole (edes kunnalla) velvollisuutta ottaa sinua takaisin vaikka miten kävisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      72
      4918
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3525
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      40
      3356
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      50
      2873
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2738
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2189
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      24
      2071
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      199
      1980
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      398
      1591
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1488
    Aihe