Hei!
Osaisiko joku kertoa kokemuksia kyseiseltä alueelta. Ensi kesänä olisi ajatuksena lähteä kyseiselle alueelle mm. mahtavien maisemien vuoksi.
Mitä kaikkea tuolta seudulta löytyy? Onko Interlakenissa kuinka paljon elämää? yms.
Kuulisin mielelläni matkakertomuksia/kokemuksia yms. kyseisestä seudusta :)
Interlaken ja Lauterbrunnen matkailukohteina
6
1794
Vastaukset
- Chreis 4
Interlaken on oikein kiva paikka. Elmää löytyy joka lähtöön, taitaa löytyä jopa Hooters ravintola :D Koska Interlaken on yksi "must do" aasialaisten turistien listalla, niitä löytyy sieltä aika paljon.
Tekemistä: liitovarjolla liitäminen, noin 100€ tunnin lento, itse kokeilin, aivan mahtavaa. Alueella monta erillaista, pituista ja tasoista vaellus reittiä. Jos vaellus on liian tylsää, niin kiipeily on yks mahdollisuus.
Lauternbrunnenista ei oo tietoo. veikkaan, että perus pikkukylä jossa kauppa, pari hotellia, muutama ravintola ja paikka josta lähtee joku köysirata tms mistä pääsee vuorille.
Thttp://www.mylauterbrunnen.com/en/welcome.cfm?
Toivottavasti näistä on jotain apua :)- -Dust-to-Dust-
Minkä yrityksen kautta olit liitovarjolla liitämässä? Pitikö olla aikaisempaa kokemusta, vai tapahtuiko liito jonkun ammattilaisen kanssa? Alkoi nimittäin kiinnostamaan ideana, eikä hintakaan ole päätä huimaava :)
- -Dust-to-Dust-
Okei, kiitos vastauksestasi :) Osaisiko joku kertoa käysiratojen / vuoristojunien hintoja mitä tuolta Lauternbrunnenista lähtee. Olen yrittänyt etsiä joka paikasta, mutta hinnoista ei ole tietoakaan. Ainoastaan jonkin laisia kalliita passeja millä saa sitten puoleenhintaa junamahtkoja yms. Olisi kiva tietää että kannattaisiko tuollainen passi ostaa sitten... tietäisikö joku noista hinnoista?
- Chreis 4
Vanhan googlaamalla löyty jotain hintoja.
Jos oikein ymmärin niin Interlakenista Jungfraujochin huipulle maksaa noin 60 frangia. Muut liput on alkaen 5,60 frangia riippuen mistä mihin.
http://shop.jungfrau.ch/de/bergbahn
Jos meinaat paljon käyttää junaa, bussia jne. niin kannattaa miettiä onko SBBn swiss pass tai swiss youth pass hyödyllinen. siellä saa ajella niin paljon julkisilla kun jaksaa ja sillä saa yleensä noin 50% alennusta melkein kaikista vuoristojunista, köysiradoista jne.
http://www.swisstravelsystem.ch/en/content/offer/tickets/swiss-pass/- eräs ihastunut
Kyllä hinta huipulle on paljon enemmän kuin 60 frangia.
Meno-paluu maksaa hinnaston mukaan186 frangia paitsi jos otat ns. aikaisen aamulähdön niin hinta on 140 frangia. Piti oikein tarkistaa kun muistan meidän käyneen vielä ns. markka-aikaa ja hinta oli n. 600 markkaa hengeltä. Kyllä alhaalla aika kauan mietittiin että raskitaanko edes mennä. Kyllä oli nähtävää koko rahan edestä ja edelleen pidän Kleine Scheideggin ja Wengenin maisemia kauneimpina missä minä olen käynyt (käytiin kesällä). Ja kun siellä käyt ymmärrät myös miksi lippu maksaa niin paljon. Juna kun kulkee vuoren sisään kaivettua tunnelia melkein tunnin!
http://www.jungfrau.ch/tourismus/reiseinfos/tickets-tarife/interlaken-ost/fahrpreise-einzelreisende/
- Sinne taas kesällä!
Suosittelen lämpimästi Grindelwaldia majapaikkakohteeksi, se on vuorilla ja siitä on lyhyt (kävely)matka ylös ja vaihtoehtoja on todella runsaasti. Idyllinen pikkukaupunki, jossa sitä elämääkin löytyy. Liitovarjoilukin onnistuu erinomaisen hyvin, testattu on. Ja junalla / postibussilla saavuttaa hyvin lähitienoot viehättävät pikkukylät kuten autottoman Mürrenin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512254Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251008Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82962Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914- 68873
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54863Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me121842Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749