Hyvää ihmisarvon päivää!

Voisikohan tänä kansainvälisenä ihmisarvon päivänä arvostaa kaikkia ihmisiä niin, että edes yksi päivä menisi tälläkin sivustolla nimittelemättä yhtään ketään.

Voisi olla ihan kokeilemisen arvoista, koska siitä voisimme oppia muistamaan, mikä sittenkin on keskeisintä elämässä.
10100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Aloittajan toiveeseen on hyvä yhtyä. Nimittelyt ja mustamalaamiset sekä vihapuheet joiden tarkoitus on vain levittää pahoja ennakkoluuloja jätettäköön tänä päivänä pois.

Myös meidän Lieksalaisten olisi tiedostettava se että ihmisarvo ei aina ole ollut täälläkään itsestään selvyys. Hyvää ihmisarvoista päivää tämän palstan lukijoille.

Äänestä

Olen Hjallis Harkimon kannalla (tänään aamu tv)

Pitää muistaa että meillä on omakin pesä ja huono-osaisia, syrjäytyneitä joitten asiat ensiksi saada kuntoon.

Äänestä

Osani ainakin sain tänäänkin joten se siitä toisen ihmisen arvostamisesta,siitä huolimatta koitan olla ihminen ihmiselle ja lähden tuttamaan iloa vanhuksille Nurmekseen tänään ja sitten maanantaina Lieksassa.MK

Äänestä
  • Kiitos Markku. Annan arvoa ihmisten parissa tekemällesi työlle. Oma edesmennyt äitini iloitsi jokaisesta laulutuokiosta. Me lieksalaiset elämme vaatimattomasti ja köyhyysrajan alapuolella olevilla tuloilla. Nuo herrojen kauniit puheet ja sivistyssanat tuntuvat niin vierailta, ei rikkaat ymmärrä köyhän elämää. Kun Markku menet ihmisten pariin ja laulat, huomaa että ihmiset kuuntelevat ja olet saanut kosketuksen kuulijaan aidosti. Laulut tuovat muistoja menneistä ajoista ja antavat toivoa, toivoa ihmisarvoiseen kohteluun ja elämään.

    Äänestä

  • köyhyysloukussa kirjoitti:

    Kiitos Markku. Annan arvoa ihmisten parissa tekemällesi työlle. Oma edesmennyt äitini iloitsi jokaisesta laulutuokiosta. Me lieksalaiset elämme vaatimattomasti ja köyhyysrajan alapuolella olevilla tuloilla. Nuo herrojen kauniit puheet ja sivistyssanat tuntuvat niin vierailta, ei rikkaat ymmärrä köyhän elämää. Kun Markku menet ihmisten pariin ja laulat, huomaa että ihmiset kuuntelevat ja olet saanut kosketuksen kuulijaan aidosti. Laulut tuovat muistoja menneistä ajoista ja antavat toivoa, toivoa ihmisarvoiseen kohteluun ja elämään.

    Kiitos.
    Kyllä se vaan niin on toisinaan,ollut että laulu on luonut myöskin lohtua omaan elämään ja toisinaan on pitänyt rykästä ja koittaa saada se pala kurkusta kun on oikeen saanut nahoissaan tunte epainhimillisyyttä ja siinä sitä sitten vaan koittaa olla esillä vaikka tietää, että kohta koitaa se viimeinen luopuminen omaisesta niinkuin tein terveyskeskuksessa pari päivää ennen lauloin "yö kerran unhoa annoit" ja oma puoliso ei jaksanut enää kuin huokua petissä saattohoidossa ja myöski itini oli juuri kuollut kun voitin pohjois -karjalan kisan laululla eron hetki on kaunis.
    Mutta todella tänään koin juuri saman asian toisessa pitäjässä ja varmaan maanantaina on myös ihmisiä läsnä eli ihmisiä ihmisten joukossa. tiedän asian mutta tietääkö herrat.MK

    Äänestä

Kyllä arvostamme toisiamme.Onkohan se vaan tapa että sitä negatiivista on helpompi suoltaa toisen niskaan.

Äänestä

Hyvää ihmisarvon päivää..! Huutaa Lieksan syrjäytyneet, ressukat, ja alkoholistit. Huomenna on kaikki taas unhoitettu, rasimi köyhiä ja syrjäytyneitä kohtaan saa jatkua. Ompa kiva soppajonossa muistella tätä päivää..;-) Kaikille kysymys kumpi loppuu ennemin rasimi vai köyhyys.. Eihän ne voi olla symbioosissa, jos päättäjät kohtelevat tasavertaisesti kaikkia. Katse peiliin tuo syyllisen esiin..!

Äänestä

Lieksa on niin syrjässä ettei täällä ole edes soppajonoa, joten eipä liioitella!
Helsingissä sellainen leipäjono ylellisyys taitaa löytyä, vai joko kaikki kurjat on teloitettu tai vangittu?

Äänestä
  • Vaalien aikaan on soppajono ja kyllä täällä myös jaetaan EU ruokaa ja jotdenkin järjestöjen kautta voinee saada edes joulupaketin ja voinee myöskin antaa.
    Kyllä tiedän ja tunnen henkilöiä joille olen antanut sen toisen ihokkaani jos on esimerkiksi talo palanut tai elämässä ollut vaikeuksia jopa siten,että kunnolliselle eläjälle on saattanut tulla muuten ongelmia jopa peliriippuvuuden muodossa ja näin häätö on koittanut ,silloin tarvitaan sitä käsivartta ja ohjausta joka toimii, eikä ainostaan puhu jo kirjoitettua tekstiä ,joka on mielestäni myös valitettavaa kuin vaikka esim papin puhe hautajaisissa runokirjoja lukiessa jolloin kuulijat toteavat montako sivua on vielä jäljellä, jotta sillai MK

    Äänestä

Milloihan omilla köyhillä ja pösilöiksi haukutuilla porukalla olisi se
Niin sanottu ihmisoikeuspäivä ?
Voi se pösilö tulla siitäkin pintaliitäjästä aikaa myöten
Kyllä luonto opettaa hiljaa kulkemaan aikanaan ,.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tutu fani kirjoitti:

Voisikohan tänä kansainvälisenä ihmisarvon päivänä arvostaa kaikkia ihmisiä niin, että edes yksi päivä menisi tälläkin sivustolla nimittelemättä yhtään ketään.

Voisi olla ihan kokeilemisen arvoista, koska siitä voisimme oppia muistamaan, mikä sittenkin on keskeisintä elämässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu