Joka päivä

ajattelen häntä hetken ja mietin: "Olethan onnellinen? Onhan asiat elämässäsi hyvin?"
10310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei ole, jos rakastaisit oikeasti kysyisit ihmiseltä, oletko onnellinen?

Sinun rakkautesi on vaan laastaria omalle egollesi. Kyselet itseltäsi ja ilmeisesti myöls vastaat itsellesi, että joo, hyvin näkyy menevän. Jos sillä sinun kaipaamallasi ihmisellä ei menekään hyvin niin sinä se olet viimeinen, joka siitä asiasta välittää. Sinähän kyselet vaan siinä haavehötössäsi, että hyvinkö menee sillä aikaa kun toinen olisi oikeasti tarvinnut apua ja välittämistä.

Se on niin helppoo tolleen, ei tarvii oikeasti tehdä muuta kuin ajatella ja kaikki on niin kaunista.

Äänestä
  • Aina ei voi auttaa vaikka haluaisikin. Et vain ole osa toisen elämää. Silti se ei lopeta välittämistä. Eikä voi saada vastausta. Voi vain toivoa.

    Äänestä

  • Eipä sitä kehtaa mitään noin tosi henkilökohtaista kysyä, jos toinen ei vastaa edes yleisluontoiseen "mitä sulle kuuluu?" kyselyyn. Minkäpä minä sille voin, jos toinen ei vaan halua olla tekemisissä, ja varmaan hänellä on siihen omat hyvät syynsä, jotka eivät selvästikään minulle kuulu. Enkä halua enää pahentaa tilannetta alkamalla ahdistella, osaan olla hiljaakin ja pysytellä poissa.

    Ajattelematta häntä en kuitenkaan osaa olla, ainakaan vielä.

    Äänestä

  • Erehdyt kirjoitti:

    Aina ei voi auttaa vaikka haluaisikin. Et vain ole osa toisen elämää. Silti se ei lopeta välittämistä. Eikä voi saada vastausta. Voi vain toivoa.

    Aika pitkälle epäilisin, että se on ap kirjoittajan oma valinta, ettette ole osa toistenne elämää. Kyllä mä tollaiset tyypit jo tunnen.

    Äänestä

Kiitti kysymästä? Onhan toikin jollaistakin välittämistä. Ei välinpitämättömyytä. Mulla elämä jatkuu niin kuin ennenkin.
Saman kysymyksen heittäisin takaisin sullekin...Jotenkin kun viimeksi tavattiin, tuntui, että jotain oli pahasti hullusti sulla..Onko edes paremmin tänäpäivänä?

Äänestä

Jospa en lähdekään miettimään sanamuotojen tarkoitusperiä; kysymys olenko onnellinen ? Saa minut "kiemurtamaan", en halua siihen selvästikään vastata. Niin, sieltähän vastauskin löytyy alta. En ole. Ympärillä, elämässä ns. hyvin kuin tuolta pohjalta voi. Joka päivä ajattelen.

Äänestä
  • No sitähän tämä on joka ikunen päivä....
    Vaihellen..välillä niin ja välillä noin..

    Äänestä

Minäkin ajattelen häntä joka päivä...

Äänestä

No, mitä hän yleensä vastaa? Ai, en muistanu, että vastaat aina siihen itse.

Äänestä

......................................................................................................

Hieno on ajatuksesi, ottamatta mitään kantaa mihinkään muuhun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sitä on rakkaus kirjoitti:

ajattelen häntä hetken ja mietin: "Olethan onnellinen? Onhan asiat elämässäsi hyvin?"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu