ISO JYTKY TULEE PRESIDENTIN VAALEISSA

Moskovan ympärillä on suppea "Venäjä" (Lännen business alue) muuten "slummia".

Timo Soinilla on mahdollisuus voittaa presidentin vaalit. Otetaan rauhallisesti.
1981
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ensin pitää päästä toiselle kierrokselle. Vaalitaistelu ei ole vielä alkanut.


Timo Soinin väkevä esiintyminen tuo meille jatkossa oikein paljon ääniä.

Äänestä
  • Olen jo repinyt korttini!

    Äänestä

vaalikeskusteilussa Niinistö ja kumppanit panevat ison Paskan nippuun ja vetävät Paskan viemäriin, persut romahtavat, kiket, hakkaraiset, tonyt ja hallikset.

Äänestä

Ehdottamsti Soinista presidentti, koska pressalla ei ole valtaa.

Tämän jälkeen kun Persuilta on vetäjä pelattu pois pelistä, putoaa Persujen kannatus ja puolue on ulkona. Miettikääs jos Persuista tulisi hallituspuolue. Soinin vielä menettelisi, mutta se muu sakki. Voi pojat.

Soini siis presidentiksi.

Kunhan sossut ja kokoomus tämän ymmärtävät, niin Niinistö on ulkona.

Äänestä
  • On kohtuullisen selvää, että toisella kierroksella ovat Soini ja Niinistö. Sitten on todella tiukka kilpa:Vasemmisto ei äänestä helpolla Nato kiihkoilija Niinistöä, Keskusta ei ole enää Kokoomuksen kaveri maatalouden alasajon vuoksi ja sieltä tulee paljon ääniä Soinille ja loputkin Eu:n vastustajat vannovat Timon piikkiin. Veikkaan että Niinistö häviää ja saa siirtyä eläkkeelle.
    Demarit ja kokoomus ovat myös suututtaneet puolet Suomesta pakkoliitos puheillaan ja nyt tulee laskun aika, kun hermostuneet Demarit ja Kokoomus äänestäjät pyrkivät estämään pakkoliitokset Timoa äänestämällä.
    Iso jytky tulee onneksi olkoon Timo Soini !

    Äänestä

  • Eihän se mahu edes linnan ovista sisään, on niin saatanan laski ja
    rapajuoppo.
    Kato ny sen pärstää ja olemusta, mitä se on jotain 50 vee, niin kyllä on
    huonossa tällissä ukko.
    Lipponenkin on kovakuntoisemman näkönen!!!

    Äänestä

  • Näin on.
    Puoluetuet on käytetty vaaleihin 7 millii ja jämät menee käräjille.
    Ei yks Lerner pysty handlaan muiden jatkuvaa hölmöilyä, vaan kansa saa
    kärsiä koko persulaumasta ja niiden päätöksista. Tosin ei ne osaa muuta
    sanoa kuin kyllä eli olla hiljaa kun muut tekee, ei ne shellinbaarilaiset
    ja muut kottaraiset handlaa mitään.

    Puolella on ennestään edes jotain pol. kokemusta, esim. kunnanvaltuustosta.

    Äänestä

  • Soini nro 1 tippu kuin kana orrelta.
    Jos kenttäpersu ei tätä vielä tajuu, niin kannattais alkaa totutella
    ajatukseen.
    Mainetta olette saaneet, mutta nyt ei voi sanoa kaikki on hyvästä, vaan
    kaikki on teillä nyt persestä.
    Soini liopuu terveyssyistä kuin raukkamainen persu osaa viimeistää
    tammikuun alussa!!!

    Äänestä

  • Ääneni annan kirjoitti:

    On kohtuullisen selvää, että toisella kierroksella ovat Soini ja Niinistö. Sitten on todella tiukka kilpa:Vasemmisto ei äänestä helpolla Nato kiihkoilija Niinistöä, Keskusta ei ole enää Kokoomuksen kaveri maatalouden alasajon vuoksi ja sieltä tulee paljon ääniä Soinille ja loputkin Eu:n vastustajat vannovat Timon piikkiin. Veikkaan että Niinistö häviää ja saa siirtyä eläkkeelle.
    Demarit ja kokoomus ovat myös suututtaneet puolet Suomesta pakkoliitos puheillaan ja nyt tulee laskun aika, kun hermostuneet Demarit ja Kokoomus äänestäjät pyrkivät estämään pakkoliitokset Timoa äänestämällä.
    Iso jytky tulee onneksi olkoon Timo Soini !

    Demarit tuskin ryhmittäytyvät Soinin taakse, mutta eivät he Niinistöäkään sulata. Maaseutuväestön tukema Väyrynen ei taas vastaa kaupunkilaisvoittoisten demarien tarpeisiin.

    Täten viisainta demareille olisi satsata ehdokkaaseen, jolla on kyky haastaa Soini, ettei tämä pääse toiselle kierrokselle.

    Eva Biaudet voisi olla sellainen, mutta hänen lähtötasonsa, heikko kannatusprosenttinsa tuskin tekee hänestä kärkikolmikon haastajaa.

    Vasemmistoliitto ei korkealle nouse sekään, mutta ilmeisesti vasemmistoliiton kannattajat hirttäytyvät Arhinmäen äänestämiseen ilman tämän läpipääsyä - haluamattaan täten kuitenkin varmistaen Soinin menestystä. Ääni Arhinmäelle on pois joltain kandidaatilta, joka olisi voinut haastaa Soinin.

    Demarit ja vasemmistoliittolaiset saattaisivat saavuttaa eniten ryhmittäytymällä Pekka Haaviston taakse. Myös RKP voisi kääntyä Biaudetin takaa Haaviston taakse, sillä ennemmin Haavisto antaa Soinille vastusta kuin Biaudet.

    Äänestä

Ei Soini niin typerä ole, että oikeasti haluaisi pressaksi. Kunhan sekoittaa pakkaa ja pelaa Lipposen ja Väyrysen ulos toiselta kierrokselta.
Niinistö voittaa ja mikäs siinä, eihän pressalla mitään valtaa ole. Joutaisi koko instituutio romukoppaan ja säästettäis nekin eurot vaikka seuraavalle tukipaketin pyytäjälle, Espanjalle. Tai nostettais ministerien palkkaa kun ne ressukat ovat pahassa palkkakuopassa.

Äänestä
  • "Kunhan sekoittaa pakkaa ja pelaa Lipposen ja Väyrysen ulos toiselta kierrokselta."

    Aivan. Näissäkin vaaleissa Soini on kokoomuksen salainen ase.

    Äänestä

Saulin kannatus 40 % ei riitä. Kuukaudessa putoaa aina 10%. Joulukuussa siis enää 30 %.( Muita tukee 70% ). Tammikuussa on vielä 20%. Helmikuussa 10 %.

Paavo Lipponen tai Timo Soini valitaan, ellei naisten ehdokkaat yllätä. Naisilla on vain kaksi ehdokasta. Moni mieskin haluaa naista. Näin se menee. Soini pressa.

Äänestä

TIMO SOINI YLLÄTTÄÄ jälleen. NIINISTÖ ON TURHAN SAITA . LIPPONEN liian vanha. HAAVISTO ei kelpaa. ARHINMÄKI ON JO ULKONA. NAISET MOLEMMAT KOKEMATTOMIA. PAAVO VÄYRYNEN LIIAN KIERO. SIIS KUKA VIE VOITON VAALISSA. TIMO SOINI . ONNEA TIMO!

NÄIN SE MENEE!

Äänestä
  • YHdyn edelliseen mielipiteeseen! ONNEA TIMO!

    Äänestä

  • HAIMAKAINEN kirjoitti:

    YHdyn edelliseen mielipiteeseen! ONNEA TIMO!

    Onnen kaa mitään tekemistä, että äijä putoo kuin kanan lento heti ekana!

    Äänestä

  • Muu "voi" mennä paitsi persusoinuläski ei edes jaksa pressan loppukoitoksia.

    Äänestä

  • Timo Soinista on Sauli Niinistön haastajaksi vain, jos toisella kierroksella saadaan kaikki kokoomusta vieroksuvat puolueet Soinin taakse.

    Millä todennäköisyydellä esim. yksikään vihreä äänestäisi Soinia? Tai RKP:läinen? Demarikin joisi mieluummin myrkkyä kuin menisi Soinin taakse.

    Keskustalaiset olisivat pettyneitä, ettei Väyrynen päässyt läpi, mutta Soiniin päin he tuskin kallistuisivat - kuten presidentinvaaleissa Halonen vs. Esko Aho kokoomuslaiset menivät todennäköisimmin Ahon kuin Halosen taakse, niin varmasti nytkin löytyy keskustalaisen sisältä pieni kokoomuslainen mieluummin kuin soinilainen.

    Kokoomuksen ja keskustan kannattajien äänin Sauli Niinistö on seuraava presidentti.

    Jos Soini on kakkoskierrokselle suuri osa vihreistä liittyy nukkuvien puolueeseen tai ryhmittyy selkeästi Niinistön taakse. Vasurit jäävät nukkumaan, demarit hajoavat enemmän kuin koskaan...

    Kannattaisi siis Soinin vastustajien yhtyä estämään Soinin pääsy kakkoskierokselle.

    Äänestä

  • Asdertson kirjoitti:

    Timo Soinista on Sauli Niinistön haastajaksi vain, jos toisella kierroksella saadaan kaikki kokoomusta vieroksuvat puolueet Soinin taakse.

    Millä todennäköisyydellä esim. yksikään vihreä äänestäisi Soinia? Tai RKP:läinen? Demarikin joisi mieluummin myrkkyä kuin menisi Soinin taakse.

    Keskustalaiset olisivat pettyneitä, ettei Väyrynen päässyt läpi, mutta Soiniin päin he tuskin kallistuisivat - kuten presidentinvaaleissa Halonen vs. Esko Aho kokoomuslaiset menivät todennäköisimmin Ahon kuin Halosen taakse, niin varmasti nytkin löytyy keskustalaisen sisältä pieni kokoomuslainen mieluummin kuin soinilainen.

    Kokoomuksen ja keskustan kannattajien äänin Sauli Niinistö on seuraava presidentti.

    Jos Soini on kakkoskierrokselle suuri osa vihreistä liittyy nukkuvien puolueeseen tai ryhmittyy selkeästi Niinistön taakse. Vasurit jäävät nukkumaan, demarit hajoavat enemmän kuin koskaan...

    Kannattaisi siis Soinin vastustajien yhtyä estämään Soinin pääsy kakkoskierokselle.

    Kokoomus toivoo nimenomaan Soinia Niinistön vastustajaksi toisella kierroksella, mikäli toinen kierros on tullakseen. Valtava enemmistö tulee äänestämään Niinistöä ikäänkuin isänmaallisena velvollisuutena koska kansan enemmistölle Soini on täysin mahdoton vaihtoehto edes harkita. Tilanne olisi sama kuin Chiracin voittaessa murskaavasti Le Penin Ranskan presidentinvaaleissa takavuosina.

    Ei Soini ole tässä tosissaan mukana. Mutta jokin motiivi Soinilla täytyy olla.

    Äänestä

Persut taas tosi kännissä, ainakin öyhöttämisestä päätellen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lippo ja Soini kirjoitti:

Moskovan ympärillä on suppea "Venäjä" (Lännen business alue) muuten "slummia".

Timo Soinilla on mahdollisuus voittaa presidentin vaalit. Otetaan rauhallisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu