Onko tässä tahallinen ylireagointi.

Keskusteluja on käyty koko ajan, Kärkkåinen, Saastamoinen ja Ikonen.
kaikilta on ollut asialliset keskustelut. Suomi sivuilla on ollut myös
mainintoja.," Kuka maksaa viutut "Tai kuka on aiheuttanut tämän
tilanteen.Nyt Nurminen tutkii lievempää tapausta, eli onko
syyteharkinnan paikkaa, vaikka kyseessä näyttäisi olevan lievempi
josta on rasismiin pitkämatka.
Onko tamän soporan alulle panijat lieksan sosdem virkamiehet.
Siitähän tässä on kysymys muodostuuko 3-5 vuoden kuluessa
lieksalaisille, lieksan kaupungille suuret rahalliset vahingot,
Mitä mieltä olette, Onko niin ?
Myös kuka vastaa mahdollisista vahingoista ;?
13243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Et ollut paikalla, joten et tiedä miten pitkä matka noista lausumista oli rasismiin.

Äänestä
  • On parempi että me reppanat pysymme poissa hyvien ihmisten järjestämistä keskustelutilaisuuksista.
    Eipähän pääse lipsahtamaan ja tule rikossyytettä.

    Äänestä

Lieksan demareille on tullut pahimmanlaatunen huti ja nyt vedetään hernettä nenään, itseaiheutetuista töppäyksistä.
Tämä huti se muuten maksetaan kuntavaaleissa korkojen kera. Sen tulette näkemään. Jääp teille aikoo harrastaa mamujen kanssa.

Äänestä

Älkää jääkö pois keskusteluista.
Sinne on ilmeisesti tulossa toimittajia
ympäri suomen .
Voi olla tv ,kin paikalla. 45 minuuttia.
Pahinta näissä tilaisuuksissa on että
hankalia ja arkoja asioita ei siellä
uskalla kukaan kysellä ja mainita
Loppu ijäksi saat rasistin leiman.
Ajatuksiaan ihmiset ei saa tuotua
ainakaan riittävästi julki, kaikki arat
asiat on rasismia.
Kukaan ei pysty sanomaan miten
suuri rahallinen tappio per vuosi
yhdelle perheelle tulee.
JO yhden vuoden lidlin jarrutus
aiheutti huomattavan vahingon
aina yhdelle perheelle
Vastataan vaaleissa,
ja katsotaan kuka on syyllinen.

Äänestä

Älkää jääkö lieksalaiset pois keskustelutilaisuudesta. Ja kaikki vähänkin kriittiset kysymykset lausukaa yhteen ääneen. Jos teitä on salissa useampi sata niin lienee vaikea kaikkia rasismista syyttää. Täytyy olla oikeus kysyä asioista niiden oikeilla nimillä ja päättäjillä on velvollisuus vastata rehellisesti ja kiertelemättä esitettyihin kysymyksiin esim. kuntatalouden tulevaisuudesta.

Äänestä
  • "avoin"keskustelutilaisuus semmoinen,jossa kysymykset pitää lähettää etukäteen?

    Äänestä

  • Todella lapsellista tälläinen höpötys. On juuri oikeus kysyä asioista niiden OIKEILLA nimillä, sellaisesta kysymisestä tai kommentoinnista ei kukaan ole saanut rasismiepäilyä.
    Oikeita nimiä: maahanmuuttajat, muslimit, pakolaiset, turvapaikanhakijat, perheenyhdistäminen, valtionosuudet, työtön, vanhukset, terveyspalvelut, sosiaalietuudet, toimeentulotuki, palvelut jne..... On todella käsittämätöntä, ettei näistä OIKEISTA nimikkeistä löydy lieksalaisille kysyjille sopivia asioiden selvittämiseen. Vika taitaakin olla kysyjissä.

    Äänestä

"Tule syyparka tänne, täällä sitä on jo ennestään."

Äänestä

Se on kuules sillai Suomessa et jokaisen paras ystävä eli ite hän vastaa aiheuttamastaan vahingosta,ei naapuri eikä kukaan muukaan. Minusta poliitikkojen keskustelu on ollut aika ajoin ylilyövää. Siitähän nämä Karjalaisen ym. lehtien toimittajat ovatkin saaneet vettä myllyynsä. Lieksalle on aiheutettu jo nyt merkittävät taloudelliset vahingot. Moni yritys on varmasti vetänyt omat johtiksensa tullakko tänne vai ei. Lisäksi moni matkailija on pyörtänyt Lieksan vierailunsa. Valtuutettujen tehtävänä on edistää paikkakunnan vetovoimaa ja kansalaisten hyvinvointia eikä päinvastoin.

Äänestä
  • parasta että Lieksa puhdistuisi rasismista ja rasisteista.Montakohan yritystä jää perustamatta rasistien takia?Eihän tänne uusia yrityksiä uskalla kukaan perustaa rasismin takia vaikka täällä on nyt uutta ja tarmokasta työvoimaa.

    Äänestä

  • Kaikille olisi kirjoitti:

    parasta että Lieksa puhdistuisi rasismista ja rasisteista.Montakohan yritystä jää perustamatta rasistien takia?Eihän tänne uusia yrityksiä uskalla kukaan perustaa rasismin takia vaikka täällä on nyt uutta ja tarmokasta työvoimaa.

    Ja montako jää tulematta mamula- maineen takia.

    Äänestä

ei ollut tukipisteellä ketään virkamiestä, eikä tainnut olla ketään sosdemin valtuutettuakaan tai muuten julkkista, joten vikaan syytätä. Mutta monta muuta kuulijaa oli paikalla.

Äänestä
  • Vain 30 osallistujaa :)
    Iltalehdessä oli puheen vetäjäkin mainittu...että joo :)))

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jamalinotto kirjoitti:

Keskusteluja on käyty koko ajan, Kärkkåinen, Saastamoinen ja Ikonen.
kaikilta on ollut asialliset keskustelut. Suomi sivuilla on ollut myös
mainintoja.," Kuka maksaa viutut "Tai kuka on aiheuttanut tämän
tilanteen.Nyt Nurminen tutkii lievempää tapausta, eli onko
syyteharkinnan paikkaa, vaikka kyseessä näyttäisi olevan lievempi
josta on rasismiin pitkämatka.
Onko tamän soporan alulle panijat lieksan sosdem virkamiehet.
Siitähän tässä on kysymys muodostuuko 3-5 vuoden kuluessa
lieksalaisille, lieksan kaupungille suuret rahalliset vahingot,
Mitä mieltä olette, Onko niin ?
Myös kuka vastaa mahdollisista vahingoista ;?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu