Konekiväärin takana, suojalevyn suojassa.

Totuus10348571036123

Olipa kerran nuori mies, joka oli menettänyt veljensä kranaatin lentäessä juoksuhautaan, samalla kun itse teki halkomotteja kotona valtion käskystä.
Sitten tuli hänen vuoronsa astua riveihin. Esimies nokkelana, kuten esimiehet aina neuvoi väärin:"Tähystä koko ajan vihollista, että näet minne ammut." (Konekiväärit oikeasti ovat sijoitetut siten, että niiden sektorit menevät päällekkäin ja rajoittimet estävät ampumisen muualle.) Ei tähystänyt lapsisotilas, vaan ampui teräslipan suojasta. Taistelutoverit kuolivat, elinaika noin puolitoista minuuttia keskimäärin. Sitten soturi pääsi sodasta ja tuli täysi-ikäiseksi. Tuolloin joutui alokkaaksi, yrittivät juoksuttaa, jolloin kaikki muut juoksivat kun sodan käynyt ei tietysti juossut enää, totesi vain:"Osaan juosta suojaan jos tulta tulee niskaan...", pitäen kivääriä rennosti olalla. Tulivat tupatoverit sitten urputtamaan Sinun takiasi juostiin nyt saat höykytystä, oli ampua tupatoverin ampui seinään, jonka jälkeen tuli tekstiä"Elä nyt, otahan tuosta tupakka (hytisten)." Loppui siihen se leikkipalvelus ja jatkoi elämäänsä siviilissä menestyen. Nyt sitten tietysti keräävät rahaa veteraaneille, josta menee 10% keräyskohteille, jotka eivät ehkä elä tai sitten eivät saa sitäkään, kun olivat lapsisotilaita, eivätkä saaneet rintamatunnusta. Tästä syystä 90% menee aina eliitin aivopesun vuoksi kenelle menevät. Mieti ensin.

0

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        67
        2395
      2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1377
      3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

        Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
        Maailman menoa
        74
        1185
      4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        4
        1107
      5. Miks me oikein

        Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
        Ikävä
        79
        835
      6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

        Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
        Kuhmo
        19
        780
      7. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        43
        678
      8. Ratikka Turkuun

        Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
        Turku
        82
        660
      9. Miehet trikoissaan

        On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
        Suomussalmi
        24
        638
      10. Rakastan sinua

        Yhä.
        Ikävä
        30
        636
      Aihe