Onko kaksisuuntaiseen mielenhäiriöön MITÄÄN lääkehoitoa joka EI lihottaisi?? Tai jos ei ole niin onko sitä mahdollista hoitaa ilman läääkkeitä??
Lääkehoito/ lihominen
rikkinäinensähikäine
6129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itse en syö lääkkeitä. Yritän vaan kestää masennukset. Hypomaniassa olen lähinnä toimelias tai ärtynyt. Sitten on pakko alkaa syömään lääkkeitä, jos olotilat käy sietämättömiksi tai tulee paha mania, jossa itsekontrollia ei enää ole. Muuten en halua itseeni tunkea mitään mömmöjä.
Ei ne lääkkeet lihota kun katsoo mitä suuhunsa pistää.
Nestettä keräävät useat, mutta ei sitäkään voi tolkuttomasti tulla. Monet lääkkeet laukaisevat mm. hiilarihimoja, ja lääkkeen ottamisen jälkeen tulee kamala mieliteko moneen ruokaan. Täytyy vaan pysyä tiukkana ruokavalion kanssa, ja muistaa se liikunta.
Mulla taas päinvastoin tuli lääkkeen aloituksen jälkeen ruokahaluttomuutta. Mut kuten tossa jo sanottiinkin niin hyvin harvat lääkkeet sinänsä lihottavat. Pitää vaan kiinnittää tarkemmin huomiota siihen mitä syö.
Minulle syötettiin aluksi todella lihottavia lääkkeitä (mm. Zyprexaa), mutta otin paljon selvää asioista lukemalla mm. ulkomaisia tutkimuksia bipolääkkeiden lihottavuudesta. Lopulta päädyin lääkitykseen, joka ei ainakaan minua ole lihottanut - eivätkä lääkkeet tutkimustenkaan mukaan juuri lihota. Mielialantasaajana minulla on Lamictal (auttaa masennuspuoleen lähinnä) ja antispykoottina Abilify (auttaa maniaan ja estää psykoosia). On toiminut hyvin ja olen onnistunut laihduttamaan noiden lääkkeiden aikana yli 10 kg. Suosittelen!
ite oon lihonut 20kg ku alotin olanzapiinia vetämään. täytyy saada vaihdettua poijes toi mitenkään ei ole ruoka tottumukset muuttunut tai liikkuminen tuntuu että oon nestettä täynnä.