Sähkömittarin käyttö

Tahtoisin mitata sähkömittarilla jatkojohdon ja eurojohtojen kunnon. Miten tämä tehdään? Vinkkejä kaivataan ns. rautalankatyyliin, koska aiempaa kokemusta asiasta ei ole. Tahdon varmistua, että johdot ovat turvalliset ennen kuin kytken ne verkkoon. Kiitos avusta.
235414
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Käy hakemassa köysi kaupasta ja rasvaa se huolella.

Äänestä
  • Samaa mieltä, ei sen roikan mittaus kerro yhtään mitään, varsinkaan kun ei ymmärrä mitä pitää mitata ja miten. Jos roikka toimii niin se riittää.

    Äänestä

Nollajohdon ja ca/cd kommentit kuuluvat sarjaan akuankka paskalla. Miksi edes vaivaudutte kirjoittelemaan, kun teksteissänne ei ole oikeaa asiaa? Kaltaisiennne takia tämänkin keskustelupalstan taso on surkea ja oikeasti joku tietoa janoava ei osaa erottaa faktaa fiktiosta.

Mittausten luotettavuus ja informatiivisuus riippuu tekijän taidoista. Mikäli epäilet omia taitojasi, pyydä pätevää sähköalan ammattilaista tekemään tarkistukset ja mittaukset. Käytössä oleva viallinen jatkojohto saattaa aiheuttaa hengenvaarallisia tilanteita ja lukuisia kuolemantapauksia on tilastoitu.

Käytetyistä jatkojohdoista tulisi tarkistaa kaapelin vaipan eheys, siinä ei saisi olla vaipan läpi ulottuvia viiltymiä. Viiltymää ei saa korjata teippaamalla, johto on katkaistava vikakohdastaan ja liitos on tehtävä pistokkeilla. Eli kovin lyhyttä roikkaa ei ehkä kannata korjata.

Johdossa ei saa olla näkyvissä merkkejä litistymisestä, esim. oven välissä, koska silloin voi epäillä ovatko johdineristykset ehjiä. Viallinen eristys saattaa aiheuttaa tulipalon.

Vanhetessaan kumikaapelit tahtovat hapertua ja kaapelin vaippaan tulee lukuisia pintamurtumia, silloin kaapeli täytyy hylätä.

Kaapelin vedonpoistajien kunto tulisi todeta, esim vetämällä käsin voimalla kaapelia irti pistotulpasta/jatkopistokkeesta, kaapeli ei saa liukua yhtään ulos.

Mittaa ohmi -alueella (mittarin pienin mittausalue) suojamaadoituksen jatkuvuus (johtavuus) jatkojohdoista. Kytke mittarin mittajohdot suojamaadoitusliittimiin molemmissa päissä jatkojohtoa. Mittarin tulisi näyttää vakaata lukemaa, reilusti alle 1 ohmin lukemaa. Samalla tavalla voi tarkistaa myös "jännitteiset" johtimet. Mikäli lukema on yli yhden ohmin, johdossa on katkos ja vika on korjattava.

Seuraavaksi voit lisäksi mitata (ei pakollista), että kaikki johtimet ovat keskenään toisistaan erillään, eli esim. mitattaessa suojamaadoituksen ja jonkun toisen johtimen välistä "ohmi-lukemaa", mittarin tulisi näyttää äärettömän isoa lukemaa (suurin mittausalue).
Mikäli lukema on ohmeja, johdossa on oikosulku.
Yksivaiheisen jatkojohdon saa rakentaa ja korjata kuka tahansa, mikäli varmasti osaa tehdä sen oikein. Vastuu on tekijällä.
Kolmivaiheisien jatkojohtojen ("voimavirta") korjaaminen ja tekeminen on sallittua vain päteville sähköalan ammattilaisille.

Äänestä
  • Kyllä se kuule inssi riittää maallikolle silmämääräinen tarkistelu, ei siitä roikka parane mittaamalla varsinkin kun mittareitakin on monenlaisia pilteman romuja.
    Eli sinun juttusi voidaan siirtää sellaisenaan vaikka seuraavaan Aku Ankkaan.

    Äänestä

  • "Seuraavaksi voit lisäksi mitata (ei pakollista), että kaikki johtimet ovat keskenään toisistaan erillään, eli esim. mitattaessa suojamaadoituksen ja jonkun toisen johtimen välistä "ohmi-lukemaa", mittarin tulisi näyttää äärettömän isoa lukemaa (suurin mittausalue).
    Mikäli lukema on ohmeja, johdossa on oikosulku. "

    Puhut eristysvastusmittauksesta jota ei voi luotettavasti tehdä yleismittarilla kuten ei suojajohtimen jatkuvuusmittaustakaan. Yleismittarilla mitattaessa mittausjännite ja -virta ovat liian pieniä luotettavan tuloksen saamiseksi.

    Äänestä

  • ei luotettavaa... kirjoitti:

    "Seuraavaksi voit lisäksi mitata (ei pakollista), että kaikki johtimet ovat keskenään toisistaan erillään, eli esim. mitattaessa suojamaadoituksen ja jonkun toisen johtimen välistä "ohmi-lukemaa", mittarin tulisi näyttää äärettömän isoa lukemaa (suurin mittausalue).
    Mikäli lukema on ohmeja, johdossa on oikosulku. "

    Puhut eristysvastusmittauksesta jota ei voi luotettavasti tehdä yleismittarilla kuten ei suojajohtimen jatkuvuusmittaustakaan. Yleismittarilla mitattaessa mittausjännite ja -virta ovat liian pieniä luotettavan tuloksen saamiseksi.

    Jatkoroikille ei vaadita eristysresistanssimittausta tavanomaisella 500 V:n jännitteellä, eikä erillisellä laitetesterillä tehtäviä suojamaajohtimen jatkuvuusmittauksia (>10A kuormitusvirralla sähkölaitekorjauksissa liitäntäkaapelin suojamaadoituksen jatkuvuuden mittaaminen, jatkoroikka ei ole laite, eikä liitäntäkaapeli). Toki ne saa tehdä, jos on välineet ja haluaa mittaukset tehdä.
    Siksi selostin yleismittarin ("sähkömittarin") käyttöä apuvälineenä mahdollisen vian paikallistamiseksi, kun kerran ns. jokamiehen sähköasennuksista (yksivaiheiset jatkojohdot) on tässä tapauksessa kysymys.

    Äänestä

Senverran otan aiheeseen osaa että eihän sähkömittarilla mitään mainittuja seikkoja mitata, se on energiamittari, siis maalikoille tiedoksi kansanomaisesti sanottuna kWh-mittari.
Kyllä tuo ca/cd sen varmasti tietääkin mutta heitti varmaan vettä kiukaalle.
Eihän se inssikään sitä tiennyt, en kyllä ihmettele yhtään.

Äänestä

Inssi ymmärsi kyllä, mitä maallikko tarkoittaa sähkömittarilla. Maallikkojen termit ovat maallikoiden termejä. Kyseinen maallikko halusi selvyyttä asiaan, miten jatkojohtojen kunto tarkistetaan mittaamalla, mitä väärää siinä on? Ei pidä lytätä herjoilla, kun joku haluaa asiaan selvyyttä.
.
Minun ei olisi tarvinnut kommentoida ollenkaan koko asiaan, mutta halusin tuoda julki jatkojohtojen käyttöön ja korjaamiseen liittyvät yleiset ongelmat; johtojen kuntoa ei tarkkailla riittävästi ja korjauksia tehdään, miten sattuu.
Tilannetta ei paranna ca/cd:n ja AC/DC:n heittämät asiattomat ja asiaa tuntemattomat kommentit.Tietomääräni ylittää varmasti molempien mainittujen nimimerkkien käsityskyvyn.

Äänestä

Eikö muka saa enää ulkovaippa korjata teipillä????

Äänestä
  • Kyllä saa, mutta inssit ei, niillä ei ole siihen sopivaa koulutusta. Pelkkä kirjanmerkki ei riitä roikan korjaukseen.

    Äänestä

Tärkein mittaus minkä voit tehdä jatkojohdolle on juuri tuon suojamaadoitusjohtimen mittaaminen.

Mittaat johtimen molemmista päistä että maadoitusliuskat kytkeytyvät koko jatkojohdon läpi. Pienimmällä mittaus asteikolla ohmialueella.

Mittarin pitäis näyttää Alle 1ohmi , tarkalleen alle 0,3 ohmia.

Huom irroita jatkojohto ns. seinästä ennen mittausta.


Jos maadoitus johdin ei näytä allae ohmin arvoa voit avata tulpan päät ja tarkistaa kytkennät.

HUom: vaikka jatkojohto toimiikin esim valaisimessa ok, ei se tarkoita että suojamaadoitus nastat ovat kunnossa.

Äänestä
  • Toinen idiootti, ei sähkömittarilla voi mitään vastuksia mitata. No eipä silti, eihän tuo IP 68 mitään mittareistakaan tiedä. Eikä noissa jatkojohdoissa/roikissa mitään nastoja ole.

    Äänestä

  • Mistä IP sait tuon "alle 0,3 ohmia"?

    Äänestä

Suomessa saa mielipiteitä esittää aika vapaasti ja toisaalta, valikoidut mielipiteet voi jättää niille kuuluvaan arvoonsa.
Aion jatkossakin pysyä asiassa ja toivoisin sitä samaa muiltakin tänne kirjoittelevilta. Risto roikalle voisin sanoa, että koulutukseni ja kokemukseni kattavat varmasti ne käytännön tekemisetkin.

Äänestä
  • Luulisin että käytännön kokemuksesi on hiukan olemattomia minun kokemukseeni verrattuna, noita 4G120 roikkia on tässä tänäänkin tehty ja vedetty, sinulta se ei varmaan onnistu. Tuskin edes tiedät mitä G tarkoittaa.
    Puhumattakaan voimalaitos/automaatiosuunnittelusta jota teen huilatessani,
    dieselkäyttöiset voimalat ovat minun alaani, aina 11 kilovolttiin asti, laivoissa kun on. Tänäänkin ehdin korjata toimittajan kuvat ennenkuin menee tuotantoon.

    Äänestä

  • risto roikka kirjoitti:

    Luulisin että käytännön kokemuksesi on hiukan olemattomia minun kokemukseeni verrattuna, noita 4G120 roikkia on tässä tänäänkin tehty ja vedetty, sinulta se ei varmaan onnistu. Tuskin edes tiedät mitä G tarkoittaa.
    Puhumattakaan voimalaitos/automaatiosuunnittelusta jota teen huilatessani,
    dieselkäyttöiset voimalat ovat minun alaani, aina 11 kilovolttiin asti, laivoissa kun on. Tänäänkin ehdin korjata toimittajan kuvat ennenkuin menee tuotantoon.

    Onko risto roikka (huom. kirjoitetaan siis pienellä) hieman katkera Ins:lle?

    Ei ole tainnut riston oma pää kestää kuin Aku Ankan lukemista?

    Äänestä

  • Toinen ins. kirjoitti:

    Onko risto roikka (huom. kirjoitetaan siis pienellä) hieman katkera Ins:lle?

    Ei ole tainnut riston oma pää kestää kuin Aku Ankan lukemista?

    Ei minulla ole syytä katkeroitua, miksikö olisi. Onhan tuota Aku Ankkaakin joskus 50 vuotta sitten luettu, viimeaikoina kylläkin lastenlapsille. Kyllä sitä paljolti oppii käytännössäkin kuten esim minäkin, voimalaitos ja automaatiosuunnittelu käy aivan hyvin tuossa roikanteon ohessa.
    Sinun kohdalla vanha sananparsi ei kyllä pidä paikkaansa, kukaan ei ole niin viisas kuin insinööri paitsi toinen insinööri.

    Äänestä

  • risto roikka kirjoitti:

    Luulisin että käytännön kokemuksesi on hiukan olemattomia minun kokemukseeni verrattuna, noita 4G120 roikkia on tässä tänäänkin tehty ja vedetty, sinulta se ei varmaan onnistu. Tuskin edes tiedät mitä G tarkoittaa.
    Puhumattakaan voimalaitos/automaatiosuunnittelusta jota teen huilatessani,
    dieselkäyttöiset voimalat ovat minun alaani, aina 11 kilovolttiin asti, laivoissa kun on. Tänäänkin ehdin korjata toimittajan kuvat ennenkuin menee tuotantoon.

    "Tuskin edes tiedät mitä G tarkoittaa."

    Saanko lainata ketjua hiukan? Olen sähköasioissa maallikko, enkä ole ennen tätä viestiä osallistunut tähän keskusteluun.

    Kun nyt tuli puheeksi, niin mitä se "G" tarkoittaa? Minulla jatkojohdossakin lukee 3G1,5mm2. Olen ihmetellyt sitä Geetä jo pidemmän aikaa. Monessa samantyyppisessä maadoitetussa monisäikeisessä kaapeissa on samanlainen merkintä. Mitä "G" tarkoittaa?
    Kiitos (riitelyyn en halua osallistua).

    Äänestä

Kiitos inssille vastauksista! Roikat olivat kunnossa ja nyt käytössä.

Äänestä

Votko kertoa mikä on eurojohto?
Käsitykseni mukaan eurojohto ei ole mikään yleisesti käytössä oleva nimi millekään johto tyypille.

Äänestä

Luoja varjelee, ettei ydinvoimaloita suunnittele risto roikat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jar Mar kirjoitti:

Tahtoisin mitata sähkömittarilla jatkojohdon ja eurojohtojen kunnon. Miten tämä tehdään? Vinkkejä kaivataan ns. rautalankatyyliin, koska aiempaa kokemusta asiasta ei ole. Tahdon varmistua, että johdot ovat turvalliset ennen kuin kytken ne verkkoon. Kiitos avusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu