Olio-ohjelmointi

Mikä ihmeen olio?

Moi

Osaisko joku suositella jotain PHP-pohjaista olio-ohjemointia käsittelevää kirjallisuutta. PHP:n perusteet on jo hanskassa mutta uudessa kurssissa pitäisi osata luoda olioita. Etsin siis jotain oikeesti noobille tarkoitettua julkaisua, joka kertoisi askel askeleelta olio-ohjelmoinnista.

Kiitoksia etukäteen

2

270

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hep, samanlaisesta asiasta olisin kiinnostunut. Tuntuu siltä että olio-ohjelmointi on aika paljon hankalampi opetettava kuin perinteinen ohjelmointi. Minusta parhaan esimerkin olen asiasta löytänyt Jason Gilmoren kirjassa (PHP ja MySQL), jossa on hyvä esimerkki siitä, kuinka tehdään tietokantayhteydestä olio, johon kapseloidaan ihan nättiin muotoon tyypillisiä tietokantayhteyden metodeja.

      Minusta PHP-koodaamisen saloja on hyvä opetella video-oppaiden kautta. Adam Khoury, developphp, killerphp ovat ainakin paikkoja, joista voit löytää apua.

    • ...

      PHP on älyttömän huono kieli opiskella olio-ohjelmointia, koska se on heikosti tyypitetty ja taas tietotyypit ovat erittäin keskeinen osa olio-ohjelmointia. Kannattaa ennemmin tutustua C :ssaan tai Javaan jos asiat oikeasti haluaa oppi ymmärtämään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      59
      1051
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      75
      848
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      67
      816
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      62
      760
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      720
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      687
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      662
    8. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      307
      636
    9. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      623
    10. Mersumies201

      Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....
      Hyrynsalmi
      16
      520
    Aihe