Olen todella pahoillani, että olen kiusannut kaikkia teitä hyvät palstalaiset. Oma narsismini on sumentanut kaikenlaisen järjen päästäni ja kommunikaationi on ollut todella ikävää. Ymmärrän nyt, etten ole uhri vaan narsisti. Olen fanaatikko ja olen fanaattisesti ymmärtänyt kaiken oman vääristyneen narsismini kautta: olen nähnyt narsisteja joka paikassa ja pitänyt kaikkia niitä kirjoittajia, jotka ovat olleet eri mieltä kanssani, narsisteina. Ymmärrän, nyt että tämä on ollut vain omaa projisointiani. Pahoittelen kaikkea sanomaani, syytöksiäni ja mitätöintiäni kaikilta kirjoittajilta. Lähden tästä kolmeksi vuodeksi psykoterapiaan.
Pyydän anteeksi kaikilta!
henna...
37181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Voi Henna... kun olisit tuonut tämän puolen itsestäsi jo aikaisemmin esiin ...
[ Kesha - 31 Seconds Alone (NEW SONG 2011) ]
Korjattu versio
Olen todella pahoillani, että Narsistit sekä heidän hovinsa ovat kiusanneet kaikkia teitä hyvät palstalaiset. Heidän oma narsisminsa on sumentanut kaikenlaisen järjen heidän päästään ja jonka seurauksena kommunikaationi on ollut todella ikävää heidän korvissaan, koska he eivät halua kuulla totuutta. Ymmärrän nyt, olen uhri en narsisti. He ovat fanaattisesti ymmärtäneet kaiken oman vääristyneen narsisminsa kautta: ovat nähneet narsisteja joka paikassa ja pitänyt kaikkia niitä kirjoittajia, jotka ovat olleet eri mieltä heidän kanssaan, narsisteina.
Ymmärrän, nyt että tämä ei ole ollut vain omaa projisointiani. En pahoittele heidän puolestaan heidän sanomaansa, syytöksiään ja mitätöintiä kaikkia normaaleja kirjoittajia vastaan. Kantakoon itse vastuunsa siitä mitä ovat kotona, työpaikoilla, täällä ja kaikkialla missä ovat olleetkin ahkerasti aiheuttamassa ongelmia. Lähden tästä nyt nauttimaan hetken narsuttomasta elämästä. Narsisteja ja heidän hovilaisiaan tuskin auttaa edes kolmen vuoden psykoterapia. :/
Eikö olekkin paljon parempi näin, vai mitä temppu on mieltä ? :)
"Kantakoon itse vastuunsa siitä mitä ovat kotona, työpaikoilla, täällä ja kaikkialla missä ovat olleetkin ahkerasti aiheuttamassa ongelmia. "
Siis... Saako nuin sanoa: Kantakoon itse vastuunsa siitä mitä ovat..? Jos noin sanoisi uhrille, se olisi uhrin syyllistämistä, mutta kun nuin sanoo jollekin, jonka kuvittelee olevan narsisti, niin se on sallittua??
Siis ihan joku on ottanut kohteliaisuuttaan-ko asiakseen kantaa toisten puolesta vastuuta siitä mitä toiset ovat ja nyt valittaa, vai mitä ihmettä..??
"vai mitä temppu on mieltä ?"
Fanatismi on yksi defensiivisen käyttäytymisen oire ... odottelen itsekin tässä, että pääsen nauttimaan narsististen kavereitteni iloisesta seurasta. Ehkäpä mennään pelaamaan biljardia tuonne lähikuppilaan. Voi olla, että meidät löytää iloisina keilahallilta. Tennis on ohjelmassa myöhemmin tällä viikolla. Se se vasta narsistien laji onkin. Kunnon pallottelua - parempaa kuin seksi.
Olihan antoisa maanantai-ilta ... narskukamuttajat on parhaita!
"Siis... Saako nuin sanoa: Kantakoon itse vastuunsa siitä mitä ovat..?"
Ymmärrän lauseen niin että "mitä ovat ongelmia aiheuttaneet", siis ei sitä mitä ovat, vaan mitä aiheuttavat..
"mitä ovat kotona, työpaikoilla, täällä ja kaikkialla missä ovat olleetkin ahkerasti aiheuttamassa ongelmia. "
Siis " mitä ovat aiheuttamassa ongelmia" (heidän oma syy)
No ei ole kyllä yhtään parempi, sori vaan :DD
"Siis " mitä ovat aiheuttamassa ongelmia" (heidän oma syy)"
Kas kun jotkut ottavat asiakseen sojotella narsuihin ja narsujen hoveihin, mutta HEILLE ei saisi sanoa, että "mitä olette aiheuttamassa ongelmia, oma syynne, kantakaa vastuunne omalta osaltanne" - eiei..
"Kas kun jotkut ottavat asiakseen sojotella narsuihin ja narsujen hoveihin, mutta HEILLE ei saisi sanoa, että "mitä olette aiheuttamassa ongelmia, oma syynne, kantakaa vastuunne omalta osaltanne" - eiei.."
Kas kun ongelmat koostuu siitä että nph naristi aiheuttaa siinä määrin ongelmia ympäristössään, että muiden ihmisten suhtautumisella narsistiin on hyvin vähän tai ei olleenkaan merkitystä ongelmien määrään tai laatuun.
Tämän laittaminen puolison tai työkaverien tai muiden ihmisten piikkiin , niin taustalla on. 1.) asioiden tahallista vääristelyä. 2.) tietämättömyyttää. 3.) välinpitämättömyyttä uhreja kohtaan (narsistin hoviväki). 4.) Nph narsisti sairaine ajatus maailmoineen.
"Kas kun ongelmat koostuu siitä että nph narsisti aiheuttaa siinä määrin ongelmia ympäristössään, että muiden ihmisten suhtautumisella narsistiin on hyvin vähän tai ei olleenkaan merkitystä ongelmien määrään tai laatuun."
Ja tällaisista muiden syyttäminen kuluu tuohon mainitsemaasi " - eiei.." ryhmään.. :)
Luulin, että kysymys on siitä, että mitä palstalla esiintyy. Mutta ilmeisesti olin jälleen väärässä, kun se koskettaakin vaihteeksi kaikkea. Samalla tavoin kuin mikä tahansa palstalle kirjoitettu kommentti on toisen määriteltävissä narsistin kirjoittamaksi mutta jonkun toisen kirjoittama taas ei ole missään määrin edes narsistiseksi luokiteltavissa, vaikka täyttäisi kaikki mahdolliset kriteerit, jotka on itse luetellut narsistille ominaisiksi :)
Eli jonkun oikeus on "tietää" että kirjoittaja on narsisti mutta toisen oikeus ei ole edes epäillä vaikka piirrelista täsmäisikin..
"Eli jonkun oikeus on "tietää" että kirjoittaja on narsisti mutta toisen oikeus ei ole edes epäillä vaikka piirrelista täsmäisikin.."
Höpsis, pahaimmat haukkumiset saa siitä jos kirjoittaa omasta kotielämästä kuten henna ja minä ja muutamat muut ovat tehneet..
Ei me periaateessa olla täällä toisia palstalaisia analysoimassa, mutta tilanne on johtanut siihen, katso nyt vaikka noita avauksia hennan nimissä kuten tämäkin, onko tervejärkisen hommaa?
Mikään tällä palstalla ei ole tervejärkisen hommaa.
Pahimmat reagoinnit on saanut aikaiseksi kun on puuttunut siihen, että jos itse on osoittelemassa milloin ketäkin palstalla kirjoittelevaa kirjoitustyyliin vedoten palstanarsistiksi tai tietämässä toisen kirjoittajan tarkoitusperiä - ja on tästä huomauttanut.
Vingutaan kohteliaitten käytössääntöjen perään mutta ollaan itse täysin asiattomia alleviivauksissaan :DD Leikitään empaatikkoa mutta lopultakin hyvin huonosti. Suoraan epäillään milloin kenenkin tarkoitusperiä ja kirjoituksen aitoutta :) Henna on ollut pitelemässä lamppua monessa tilanteessa, mitä ilmeisimmin...Kun on niin tietäväinen. Etsii omalla kirjoituksellaan reaktioita ja niitä saadessaan tekee sen tyypillisen narsistisen tulkinnan pitäen saamaansa reaktiota totuudellisena osoituksena asioitten tosiasiallisista olevaisuuksista ja ärähtää kiusatuksitulemisestaan heti, kun joku kyseenalaistaa tyylinsä ja vihjaisee mahdollisesti hänen olleen vaikuttavana osatekijänä reaktionmuodostuksessa. Mutta ei, ei mene läpi, koska mitä?? Toisen pitäisi osata olla reagoimatta hänen omiin selviin provokaatioihinsa samalla kun hän valittaa siitä, että häntä provosoidaan.. =D
Juu, palstailu ei ole selväjärkisen hommaa ollenkaan.
En tiedä kotielänkuvauksienne vaikutuksista, mutta sen tiedän, että toisten kirjoittamien kommenttien omaehtoinen tulkinta ennemminkin saattaisi olla syynä myrskyilyyn. Ja aivan varmasti tiedänkin. :)
"En tiedä kotielänkuvauksienne vaikutuksista, mutta sen tiedän, että toisten kirjoittamien kommenttien omaehtoinen tulkinta ennemminkin saattaisi olla syynä myrskyilyyn. Ja aivan varmasti tiedänkin. :)"
Eikö se nyt M.B teinillä muisti pelaa sen vertaa, että muistaisi ne pyynnöt jossa uhria pydettiin menemään itseensä syyllisinä narsistin käytökseen.
Eikö tullut mieleen että joka narsua kohta tukku uhreja suunnilleen kaikialla missä ne kulkeekin. Ei siis ainoastaan kotona, pitäskö näiden tutkiia itseään syynä narsistin itsekkääseen käytökseen.?
Mieltäni painaa vielä eräs toinen huolestuttava piirre, takerruit aika kriittisesti korjauskirjoitukseen, mutta et sanallakaan tuohon sairaaseen vääristelevään avaukseen. Miksi et?
" Ei siis ainoastaan kotona, pitäskö näiden tutkiia itseään syynä narsistin itsekkääseen käytökseen.?"
Edelleenkään ei, mutta feel free.
Minua vaivaa se, että takerrut omituisen omistavasti omaan uhriuteesi, mutta feel free.
..sairaus on housuissas. Siinä sulle takertumista tuohon avaukseen. Takerru itse siihen kun kerran huvittaa..
Sähän voisit reippaana ehdottaa sääntöjen naulaamista seinustalle. Että palstalle saa kirjoittaa vain tietynlaisin mielipitein tietyntyyppisiin kirjoituksiin tietyntyyppisesti suhtautuen.
Ja säännöt myös sen suhteen, että jos ei toimi odotetunklaisesti on suorastaan tilannut itselleen narsistidiagnoosin, joka sitoudutaan lähettämään kirjallisena kotiin asti :)
Kolmena kappaleena, että yhden voi viedä töihin, yhden voi ojentaa siipalleen ja yhdellä voi koristella vaikka vessansa seinää... (8'}
En minä säännöistä puhunut, vaan esitin sinulle kysymyksen, miksi et vastaa?siihen, kieltääkö säännöt sen :)
Et kai vai itse tehnyt tuota avausta ?
En tehnyt tuota avausta. Minun avauksissani lukee nimmarina M.B.
Jaa-a, jokos olet itse vastaillut kaikkiin itsellesi esitettyihin kysymyksiin...Ennenkuin yrität laittaa kysymyksiin vastaamattomuuden esimerkiksi mistään, niin suosittelen :)
Ettei saha putoa aasia narraavan suden päähän ;)
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10198986
Jahas.. en kyllä ymmärrä tämän keskusteluketjun linkittämistä tähän yhteyteen ollenkaan..
Mulla on vilkas mielikuvitus ja keksin helposti sen kymmenen syytä, mutta arvostaisin jos kertoisit, että miksi linkitit tuon tähän...
Muuten jää vain sanottavakseni, että..
*öööööö*
Paitsi onhan tuolla vastaamattomia kysymyksiä.. :D
"Jaa-a, jokos olet itse vastaillut kaikkiin itsellesi esitettyihin kysymyksiin"
Toki, kaikki mitä olen löytänyt, keskusteluja vaan on niin paljon ettei ehdi kaikkia käymään läpi niin useasti että bongaisin kaikki kommentit.
Tämä foorumi on hieman sekava, kommentteja sataa tänne väliin, ei ole rappus-mallia tai sivuraidetta keskusteluille vaan kaikki on samassa jonossa.
Juu, niin minäkin :)
Sitten on ne "sellaiset" kysymykset, tiedät varmaan kun olet 10 vuotta viettänyt elämästäsi narsun kanssa, joihin ei voi oikein vastata, kun jo itsessään sisältävät sen kysymyksenasettelun vastaajan puolesta tavalla tai toisella asenteellisena.
Ilman kokemuksiani ja oppimaani minä en tietäisi. Mutta nyt kun olen oppinut, voinkin sitten soveltaa oppimaani.. :o
"Sitten on ne "sellaiset" kysymykset, tiedät varmaan kun olet 10 vuotta viettänyt elämästäsi narsun kanssa, joihin ei voi oikein vastata, "
Yli 10 vuotta:) Tosin tietämättä että on narsu ja sitten kun tiesin en sitä mitä se tarkoitti, mutta sekin sitten selvisi.
Sellaisia kysymyksiä ei ole joihin en voi vastata, vaikka olisivat asenteellisiakin.
Koskaan miettinyt syytä siihen, että suurin osa ajasta on kuitenkin ollut sinulle onnellista? Koskaan miettinyt mikä oli se juttu mihin rakastuit? Minkä vuoksi juuri 'narsisti' ?
;)
Sepä hyvä :) Minä en jaksa ottaa riskejä ihan aina kun siihen tarjoutuu tilaisuus. Toisinaan pidän viisaampana kulkemisen hieman kauempaa hiljaa ollen. Saattaa päästä pidemmälle.
Joten jätän vastaamatta kysymyksiin, jotka ovat selvää pässinlihaa sisältäviä. Eipähän tarvihe sitten valittaa, että toiset provosoi kun valitsen itse, että annanko mahdollisuuden provosoida.
Se vastuu provosoitumisestani kun on edelleen minulla ja aina en malta sitäkään jättää väliin :D
Mutta onnea seuraavan kysymyksesi kanssa..
Olet kovin sanoin vaatimassa vastauksia esittämiisi kysymyksiin, mutta itse olet alusta lähtien jättänyt vastaamatta moniin kysymyksiin ja takertunut toisen kirjoituksiin vastatessasi johonkin epäolennaiseen asiaan tai sanaan, jota olet lähtenyt vääntelemään.
Tuntuu myös hyvin usein siltä, että tietty vakioporukka huutaa suureen ääneen sellaisia syytöksiä, mihin itse ovat koko ajan syyllistyneet ja syyttävät joitakin kirjoittajia sellaisiksi, millaisia tuntuvat itse olevan.
Miksi et vastannut sinulle esitettyyn kysymykseen:
"Mieltäni painaa vielä eräs toinen huolestuttava piirre, takerruit aika kriittisesti korjauskirjoitukseen, mutta et sanallakaan tuohon sairaaseen vääristelevään avaukseen. Miksi et? "
Paitsi että jos vastaisitkin, luultavasti se olisi vain käsittämätöntä sanojen pyörittelyä....
Koskaan miettinyt syytä siihen, että suurin osa ajasta on kuitenkin ollut sinulle onnellista?
Ei ole ollut onnelista.
"Koskaan miettinyt mikä oli se juttu mihin rakastuit? Minkä vuoksi juuri 'narsisti' ?"
Rakastuin ihmiseen jota naristi näytteli, en narsistiin.
Kymmenen vuotta roikkunut avioliitossa, jossa olet ollut onneton?
Kai ymmärrät, että valinta avioliittoon jäämiseen on ollut sinun. Asia on sinun oma vikasi, mutta siirrät itsesi syyttämisen vaimoosi. Aika lailla inhaa.
Eli ei ollut omaa kokemustasi asiasta mitä tuolla muualla vähäaika sitten kirjoitit, että narsistin kanssa on välillä lokoisiakin hetkiä?
Siis mielestäni ihmiseen voi rakastua, ei siihen näyttelemiseen.. Jos rakastuminen hiipuu ulkoisten seikkojen vuoksi, ei ole koskaan rakatunut ollutkaan, vaan sekin on ollut hetken huumaa ja omaa halua olla rakastunut ennen kaikkea :)
Puhutko mulle?
Jos kysymys on mielestäsi asiallinen, kerro mulle missä kohtaa ja miksi se sellainen on.
Edelleen määrittelen itse ne kysymykset joihin vastaan ja jätän vastaamatta, niin ikävältä kuin se hennasta tuntuukin.
Jos vastaisin? Sentään huolehdin itse siitä, että mihin vastaan kun vastaan, toisin kuin eräs.
Ja tuu jo pois sieltä puskista leikkimästä, housun polvet likaantuu vaan suotta.
Kuinka sokea ihminen voi itselleen olla?
Ei se mitään henna, kiva kun tajusit tässä vaiheessa. Kaikkien elämä paranee tästä. Voi hyvin!
http://kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/301204150015KM?OpenDocument
http://www.peluuri.fi/mista_apua/hoitomahdollisuudet/yksityinen_terapia/
Ei ole sen henkilön kirjoittama, joka on kauan käyttänyt jo tuota nimimerkkiä, joku tekee kiusaa ja kirjoittaa samalla nimimerkillä tässäkin, kuten viime päivinä monessa muussakin ketjussa. Surkea yritys hämätä.
henna... kyllä me jo tiedettiin sun ongelma, ei se ole kenellekään jäänyt epäselväksi :D
"henna... kyllä me jo tiedettiin sun ongelma, ei se ole kenellekään jäänyt epäselväksi :D"
Henna rehellinen kirjoittaja ja niin ihana, jos minulla olisi tuollainen vaimo, niin ei minun tarvitsisi olla narsupalstalla kirjoittelemassa. :)
Toivon näkeväni hänen kirjoituksia täällä jatkossakin...