voinko esin laittaa lisäläämittimeksi kattilan päälle?
aurinkosähköpaneelin käyhttömahdollisuudet
enrik727
7251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä voi laittaa jos kattilassa ei ole kantta, niin paneli nopeuttaa kiehumista.
Mutta kuinka toimia, kun useimmat kattilat ovat pyöreitä ja aurinkopanelit kantikkaita. Kannattaisiko kattiloita takoa samaan muotoon paneleiden kanssa.
Jos tarkoitat keskuslämmityskattilaa, niin siitä vaan. Mitoitat vain panelin ja vastuksen toisiinsa sopivaksi. Vaatinee omaa suunnitelua, et taida löytää valmiita paketteja.
Että voiko laittaa lisälämmittimeksi kattilan päälle, alle, sivulle tai taakse - tähän en tiedä itsekään mitään vastausta, muuta kuin sen että aina sen aurinkoenergian voi käyttää lisähyödyksi jonkun muun lämmitysmuodon (puu, öljy, suorasähkö yms) jatkeena, eli vastaus kysymykseesi tältä pohjalta on että "kyllä voi".
Lisätietoa esim. tässä linkissä:
http://www.kaukora.fi/sites/default/files/kaukorafiles/kayttoohjeet/Kayttoohje_Jaspi_Solar_PAK_05.05.2011.pdf
Ja enempi lisätietoa löytyy, jos surffailet tuolla www.kaukora.fi sivuilla laajemminkin.
Ja sitten kysyn itse, kun olen myös näitä asioita tässä pohdiskellut, ja vähän epävarma, että miten tuo aurinkoenergia ja sen takaisinmaksuajat oikein pitäisi laskea. Tekniikkaa näyttää olevan kahden laista, joko tehdään aurinkoenergia töpselisähköksi invertterilla muotoon 230V vaihtovirta, tai sitten vaan otetaan auringon tuottamaa lämpöä talteen sellaisenaan esim. käyttöveden lisälämmittämiseen.
Siis lähtökohtahan on aina se, että paljonko auringosta tulee energiaa etelä-Suomen leveyspiireille, ja parhaimpina kesäpäivinä se voi olla yli 5 kWh per neliömetri, lisätietoa tässä linkissä:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Aurinkoarkkitehtuuri
Sitten seuraava kysymys on se, että miten sen aurinkoenergian saisi talteen siitä pinnasta mihin se on tullut. Jos aurinkoenergia muutetaan sähköksi (ensin siis tasavirraksi), niin hyötysuhde on 16% ainakin näiden sivustojen mukaan:
http://sites.google.com/site/kodinvihreaenergia/aurinkopaneelit
Mutta jos annetaan auringonvalon muuttua suoraan lämpöenergiaksi edes yrittämättä tehdä siitä minkään sortin sähköä, sitten talteen saadaan 95% eli häviöt ovat vain 5% eikä 84%.
Ja tässähän on aivan jumalaton ero! Jos olen oikein ymmärtänyt?
95%:n hyötysuhde on mainittu tässä linkissä:
http://www.kaukora.fi/sites/default/files/kaukorafiles/kayttoohjeet/Kayttoohje_Jaspi_Solar_PAK_05.05.2011.pdf
Lisäksi, jos aurinkoenergiasta ei yritä tehdä sähköä omakotitaloon, silloin ei tarvita mitään kalliita inverttereitä eikä sähköverkonvalvontalaitteita, jolloin aloituspaketin kustannuskin on paljon edullisempi. Eikö vain?
Eli vihersähköä kannattaa ottaa mieluummin vaikka omasta tuulimyllystä, aloituspaketin hinta on siinä 8750 euron nurkilla + maston rakentaminen, lisätietoa mm. tässä linkissä:
http://www.akkupojat.fi/index.php/site/tuulivoima/skystream-37
Eli vahvistaisiko joku minulle, että olenko ymmärtänyt oikein jos väitän, että aurinkoenergiasta ei kannata sähköä tehdä? Helpommin ja halvemmalla sen sähkön saa vaikka tuulimyllystä, jos omat sähköt haluaa itse tehdä?
Olet ymmärtänyt väärin, aurinko on hyvä ja helppo sähköntekijä, on myös täysin äänetön, toisin kun tuulimylly.
no aurinkopanelia ei käytetä veden lämmittämiseen. se on rahan tuhlausta. hyötysuhteen ollessa 14% eli auringon tehosta muuttuu 14% sähköksi, mutta jos haluat lämmittää on järkevämpää käyttää aurinkokerääjiä joiden hyötysuhde on 90% paikkeilla toki sitten pitää olla myös varaaja. keräimiä on tasokeräimiä ja putkikeräimiä joista jälkimmäiset ovat tehokkaampia kun otetaan neliötä kohden tuleva tuotto huomioon vuodessa.
tuulivoimalaan jos ajattelit sijoittaa niin sitten puhutaan vähintään semmoisesta 10kW myllyistä ja kuution kahden varaajasta sekä lisäksi pitää olla myös muu lämmitystapa. eli tuo skystream on armottomasti liian pieni. ennen kuin enempää tippa vehkeenpäässä myllyä haaveilet ota selville miten naapurit suhtautuvat 25m korkeaaseen mastoon ja voimalaan sitten voit lähteä kyselemään paikkakunnan rakennusvalvojalta ja lautakunnalta mielipidettä mimmoista lupaa tarvitaan. espoosessa voi olla rakennuslupa pakollinen.
käy lueskelemass vaikka tuolla http://www.ilmaisenergia.info/foorumi juttuja. jos jää jotain epäselväksi niin kannattaa kysyä.
tuo sähköntuotto on kaksi piippuinen juttu kummalla tehdä. aurinko paneli tuottaa 1kw tehoakohden vuodessa ~1000kWh ja taas 1kw tuulivoimala 800-1500kWh riippuen paikasta. aurinkovoimalalla saa energiaa aina kun paistaa eli pääosin kesäisin ja tuulivoimalalla vuoden tuottosta suurin osa tulee vuoden muutaman viikon aikana pääosin. muuten mennään hyvin heikoilla tuotoilla. kaikki riippuu siittä mitä halutaan ja minne. toisiaan tukemaan ne ovat erinomaisia. halpaa ratkaisua ei ole ja aurinkovoimala on näistä kahdesta turvallisempi jollei jouda valvomaan koko aikaa.