Moniarvoinen Suomi?

Varsinkin vihreiden suusta saadaan kuulla yhtenään, että Suomi on moniarvoinen maa, mitä tämä sitten pitääkään sisällään. Olisiko se moniarvoisuus mitattavissa miten arvokas kukin henkilö suomen maassa on.

Moniarvoisuus tuntuu olevan Suomessa itseisarvo in.

Suomessa kehittyy pikkuhiljaa niitä Malmön tapaisia "moniarvoisia" lähiöitä, jonne poliisitkaan eivät mielellään mene. Tämä on väistämättä myös edessä Lieksan kaupungissa. Ei pidä luulla, että lähestyvän laman kourissa työllistyy edes oma kantaväestö. Kun työttömyysaste hipoo 15 %, on tasan tarkkaan varmaa että vuoden 2012 lopussa on työttömyys aste huomattavasti korkeampi.

Moniarvoisuus voi tulla Lieksallekin kalliiksi kun valtiontuet päättyy. Toivotaan että nämä monikulttuuri kansat älyävät lähteä pääkaupunkiseudulle kerjäämään yhdessä Romanian romanien kanssa. Ainoastaan ne "reviiri" hommat voivat kerjäämisen saldoa vähentää.

Tulevaisuutta ei monellakaan Lieksassa ole, ei nimittäin ole työtä Lieksan kaupunki ei pysty heitä elättämään. Jos nostetaan veroäyriä heidän vuokseen korkealle, niin yhteentörmäys on mahdollinen.

Kun mustalaisetkaan eivät onnistuneet monikulttuuria omaksumaan, niin miten sitten kansa, jolla kultturi on ihan toista maata.
23150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Vihreäthän on homojen puolue? Eihän niitä kehtaa edes äänestää!

Äänestä

Monikulttuuri on kirosana monessa maassa. Esimerkkejä löytyy ihan läheltä ei tartte katsoa kuin itään tai länteen...;-) Ihan yksinkertainen totuus tähän päivään. "Töissä käyvät miehet ,ei jouda tappelemaan".. Ymärtääkö kukaan tämän monimerrkityksen , on sitten eri juttu. Mutta lause sisältää rasimia ;-) Näyttäisi siltä ettei hallitus ymmärrä, koska työttömyys nousee koko ajan.?

Äänestä

on valtava rikkaus ja voimavara joka muuta väittää on rasisti.

Äänestä
  • Ymmärrätköhän mistä puhut? Katsohan yuotubesta miten malmöössä koettiin Mamujen ghetto. Ladon seinässä lukee. jotakin tällaista: "Tapa poliisi, niin pääset taivaseen" Ambulanssit paloautot ym, kiertävät kaukaa tietyt asuin alueet. Sekö on se moniarvoisuus ja rikkaus.? Se on ja pysyy.

    Äänestä

  • M.H. kirjoitti:

    Ymmärrätköhän mistä puhut? Katsohan yuotubesta miten malmöössä koettiin Mamujen ghetto. Ladon seinässä lukee. jotakin tällaista: "Tapa poliisi, niin pääset taivaseen" Ambulanssit paloautot ym, kiertävät kaukaa tietyt asuin alueet. Sekö on se moniarvoisuus ja rikkaus.? Se on ja pysyy.

    Malmössä myös koettiin suomalaistaustaisen ammuskelu. Siellä suomalainen on mamu, mutta ruotsalaiset eivät sitä korosta.

    http://www.europalehti.fi/2010/11/malmon-ampumiset-herattivat-ruotsalaisissa-pelkoa/

    Äänestä


Sinun kirjoituksistasi paistaa kova harmi siitä, että kerkesit eläkeläisenä hairahtua muuttamaan Lieksaan halvan asunnon perässä. Eikä edes vaistosi osannut varoittaa mamuryntäyksestä. Itse olen syntyjäni lieksalainen ja olin samoissa muuttoaikeissa. Oli jo löytynyt hyvä edullinen ja sopiva asunto, mutta juuri ennen kaupantekoa tuli jotenkin sellainen vaistonvarainen hyvin voimakas tunne ,että EI. Kuuntelin vaistoani ja arvaa olenko kiittänyt kaitselmusta varoituksesta. Niinpä voin pian edessä olevat eläkevuoteni viettää jossain muualla kuin mamulandiassa.

Äänestä
  • Voihan vitalis! Moneenko kertaan pitää sanoa, että muutin Lieksaan sen kauneuden rauhan ja luonnon takia. Olen elännyt elämäni ns. ruuhkasuomessa joten kuitenkin se on vielä erilainen kuin Lieksa mamuineen.

    Muutoin, nämä "mamulandiat" pesiytyvät lähivuosina lähes jokaiseen maan kolkkaan, joten heiltä voit välttyä vielä jonkin aikaan.
    Lieksa itsessään vastaa kymmenkertaisesti etelän luontoa ja rauhaa.

    Äänestä

Niin on monta mieltä kuin on miestäkin. Minä puolestani en aijemmin ajatellut muuttaa silminnähden kuolevaan kylään. Jos kylään tulee lisää elämää ja nuoria, ja jos elän vielä muutamat vuodet eläkkeelle asti, voisin sittenkin muuttaa. Kun olemme tottuneet elämään monikulttuurisessa ympäristössä sekä Suomessa että muualla, ei ihmisten erilaiset taustat meitä haittaa. Eläjien puute ja autius haittaavat.

Äänestä

Päinvastoin minua Lieksalaisena viehättää juuri tämä rauha ja hiljaisuus mitä täältä löytyy? En kaipaa liikenneruuhkia tai parkkipaikan tunninmittaista kyttäystä jättimarkettien pihoissa, enkä pitkiä jonotusaikoja kassoilla! Ei ole sitä tyhjänpäiväistä koohotusta, eli kiire on aina jonnekkin! Toisten mielestähän Helsinki on ihana paikka jonne junienkin on jokapuolelta Suomea tultava jokavuosi aina 10 minuuttia aikaisemmin, ettei vaan sieltä ihanuudesta jää paitsi!

Äänestä

Pohjois-Karjalaisena viehtättää se, että Lieksa, Nurmes, Ilomantsi ovat kaukana Helsingistä, työntekijöitä toivotan Tervetulleeksi, suunsoittajat jääkää susrajalle

Äänestä

Ei sinne kukaan mielellään tuliskaan!

Äänestä

Pakolaiskysymyksessä on samoja piirteitä mitä pankkien suurissa ongelmissa. Valtaapitävät touhuavat kertomatta oikein mitään, sitten tuleekin mellakoita ja ihmiset valloittavat wall streetin. Pankkiirit saaneet 400 miljoonan tulot kriisivuosina ja kansa nääntyy kaduille.
Kannattaisi kertoa enemmän miksi Suomeen otetaan pakolaisia, eikö heitä voisi oikeasti auttaa lähellä kohdemaata? Samassa kulttuurissa, ilmanalassa.

Äänestä

Suomalaisten päättäjien pitäisi ymmärtää asiat ja ottaa Kreikan malli käyttöön pakolais/maahanmuuttaja asioissa!

Oliko se niin että Kreikka maksaa mamuille 20-50 euroa kuussa?
Kreikassa ei mamuille hankita asuntoja, siellä taloyhtiöt ei kustanna mamujen vuokraasunnon uusia koneita ja kalusteita, kuten Lieksassa mm jää-viileäkaappeja ja liesiä. Onko niin että Lieksan sosiaalihuolto rahoittaa n uudet pyykinpesukoneet , keittiöpöydät tuoleineen ja upo uudet sängytkin !

Minusta olisi kaikin puolin rehtiä toimintaa, jos Lieksaan tulleiden mamujen kustannukset Lieksan taholta julkaistaisiin !
Julkaisu katkaisisi myös huhuilta siivet, mikäli paljastuu ettei mamut saa sossun puolelta sen enepää rahaa, kun kantasuomalaisetkaan !
Tiedän,tiedän ..erityistuet mamuille on ilmeisesti salaisia joita ei voi julkaista!

Kateellinenko?
En ole vaan vaadin tasaarvoa !
Miksi Lieksalainen tai töihin Lieksaan tuleva ulkolainen maybee perheellinenkin, joka muuttaa kaupungin vuokra asuntoon, ei saa samoja etua kuten mamut?

Äänestä

Jos minä muuttaisin takaisin Lieksaan, en ymmärrä miksi tarvitsisin yhteiskunnan rahoittamana nuo asiat. Ei minun elämääni ole sota tuhonnut, enkä joudu jättämään entistä elämääni kaaoksessa taisteluja paeten. Enkä tarvitse myydä kaikkea omaa ja sukuni omaisuutta, että pystyn rahoittamaan pakomatkani. Siksi en niitä tarvitse.
Muuttoavustusta kyllä saa suomalainenkin.
http://www.ptvt.fi/tampere/tyonhakijat/tukena_tyonhaussa.tmpl

Länsimaisissa yhteiskunnissa tasa-arvolla tarkoitetaan samanlaisten mahdollisuuksien pyrkimystä, ei sitä että kaikille pitää jakaa samat tavarat, myös niille, jotka eivät niitä tarvitse.

Äänestä
  • Se on vaan niin, että Suomi on ylivertainen tukien maksamisessa turvapaikan hakijoille. Tuesta joutaa leikata kylmästi ainakin puolet pois!

    Äänestä

  • Ei evakkojenkaan elää kukan auttanut itse piti kaikki hankkia. Jonkun pikkukorvaus tuli menetetyistä maista ja tilasta. Samalla tavalla arvotonta on Somalialaisten maa, Somaliassa..! Katsos kun siellä on se sota. Kaikki omaisuus myydä mikä omaisuus, heh,heh, ei pidä olla sinisilmäinen, sotaa käyvässä maassa raha häviää.! Sitä ei kannata pitää mukana ei muutenkaan sillä joku saattaa saada ajatuksen pikanostoon liipasinta painaen..! Sillä välttää koronmaksun ja muut epämielyttävyydet. Tasa-arvo länsimaisessa yhteiskunnassa tarkoittaa sitä että köyhille annetaan tasan tarkkaan yhtäpaljon rahaa, tavaraa jne. Se on oikeata tasa-arvoa sitä länsimaista. Muuten heidän pakomatkan muuten kustantaa minä, sinä, muut suomalaiset veronmaksajat leiristä eteenpäin, onko ymmäretty..!

    Äänestä

Onko tosiaan niin että Suomi on Maailman Sampo meillä riittää rahaa
Kaikkiiin maailman sotiin Afganistania myöten ja Usan,junailemiin YK,operaatiohin aina demokratian nimissä ?
Samoin olemme valmiit asuttamaan ja elättämään kaikki maahan tulijat
Tarkoitus peristä ja taustoista ei ole niin väliä kunhan vaan tulevat rikastumaan
meidän kulttuurissa ,Siinnä se lopulta on ongelma jaksaako Sampo takoa rahaa
kaikkeeen tähän 5,miljoonan Väinämöisen kansa tuhannen miljoonan kulkijan
kulutukseen ois, melkoinen Kiina ihme ?
Mutta antaa palaa vaan saa politiikot mielen rauhan

Äänestä
  • Juuri näin. Täällä keskustelussa on se ilmiö, että pyritään esittämään omia mielipiteitä ja ennakkoluuloja faktoina.
    Aina löytyy yksittäistapauksia kaikista äärimmäisistä toimintatavoista. Hyvänä esimerkkinä naisten asema muslimimaissa. Etsitää esimerkki missä kohtelu on törkeintä mahdollista. Kun sitten monilla lukijoilla ei ole tietoa keskimääräisestä, tavallisesta elämästä ko. maassa, ei tapahdu normaalia suhteuttamismekanismia, vaan aletaan uskoa asian olevan vallitseva käytäntö.
    Vähälläkin ajattelulla huomaa, etteivät muslimaat ole monoliittisia, vaan erittäin kirjava joukko maita, joiden sisällä suhtautuminen uskontoon vaihtelee tapamuslimiudesta äärifundamentalismiin. Samat vaihtelut kyllä jokainen ymmärtää ja huomaa suomalaisessa kristillisyydessä, joten on kummallista, ettei automaattisesti tajuta niin olevan myös muuallakin.
    Tätä sitten jotkut propagandistit käyttävät häikäilemättömästi hyväkseen lietsoessaan tietoisesti, tällä mekanismilla, ennakkoluuloja ja jopa vihaa uskontoa kohtaan.

    Äänestä

Herää kysymys että olisiko tälläisilla eduilla tulossa sellaisia jotka kärsivät EUn alueella työttömyydestä sekä Kreikan rahojen loppumisesta ?

Siis tälläisia etuja ei ole esim itä Euroopan maissa ja siellä ei edes ole pakolaisia Afrikasta saakka vaan ihan tavallisia ihmisiä hakeutumassa paremman elintason maihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


M.H. kirjoitti:

Varsinkin vihreiden suusta saadaan kuulla yhtenään, että Suomi on moniarvoinen maa, mitä tämä sitten pitääkään sisällään. Olisiko se moniarvoisuus mitattavissa miten arvokas kukin henkilö suomen maassa on.

Moniarvoisuus tuntuu olevan Suomessa itseisarvo in.

Suomessa kehittyy pikkuhiljaa niitä Malmön tapaisia "moniarvoisia" lähiöitä, jonne poliisitkaan eivät mielellään mene. Tämä on väistämättä myös edessä Lieksan kaupungissa. Ei pidä luulla, että lähestyvän laman kourissa työllistyy edes oma kantaväestö. Kun työttömyysaste hipoo 15 %, on tasan tarkkaan varmaa että vuoden 2012 lopussa on työttömyys aste huomattavasti korkeampi.

Moniarvoisuus voi tulla Lieksallekin kalliiksi kun valtiontuet päättyy. Toivotaan että nämä monikulttuuri kansat älyävät lähteä pääkaupunkiseudulle kerjäämään yhdessä Romanian romanien kanssa. Ainoastaan ne "reviiri" hommat voivat kerjäämisen saldoa vähentää.

Tulevaisuutta ei monellakaan Lieksassa ole, ei nimittäin ole työtä Lieksan kaupunki ei pysty heitä elättämään. Jos nostetaan veroäyriä heidän vuokseen korkealle, niin yhteentörmäys on mahdollinen.

Kun mustalaisetkaan eivät onnistuneet monikulttuuria omaksumaan, niin miten sitten kansa, jolla kultturi on ihan toista maata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu