Ennen oli monta baaria putaalla, kirkolla oli Meriläisen baari, Vaskivuon baari ja Esson baari ja niemelän törmän punaisessa talossa oli baari.Keiskassa oli TBhuoltsikan baari.Kellossa oli shellillä baari.Oli kai asemalla ja martissakin baareja.Kuka muistas?
Monta baaria ennen
Ei ollut keskaria
272194
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
repsikka martissa
olihan niitä
asemalla kuivalan baari martissa keidas
mahlakaarto repsikka martin baari kerhola
mahlakaarto oli vielä muistaakseni 60 luvun alussa.
järvenpäällä oli myös baari.
en muista missä se oli tuo vaskivuon baari
valaiskaa jolla on hyvä muisti
Vaskivuon baari oli siinä Meriläisen baarin vieressä, Vaskivuon mummo sitä piti joskus 60 luvun alussa. Siellä oli varmaan putaan ens. levyautomaatti, käytiin soittamassa sitä, Meriläisellä oli pajatso josta sain eturessun auki iskemällä nyrkillä pajatson kylkeen.
Repsikan nimi oli alkujaan Santos-baari. Sitten se oli Repsikka.
Oliko baarin ensimmäinen nimi Santos,sitä piti silloinen kauppias pariskunta Lyyli ja Esko Paakkonen.Kerkesin olla siinä baarissa töissäkin,silloin ei vielä ollut keskikaljaa;) Oli elämä silloin eri rauhallista,ei känniset örveltäneet raitilla!
Kyllä se oli Santos, oven päällä oli valomainos, jossa oli Santos-kahvimainos. Merimiehiä käbvi siellä paljon.Tenhossa oli 50 luvulla baari ja liikennöitsijä Peltosen talossa samoin Putaankylällä.
Möljän rannassa oli ruokala jota piti muistaakseni Saimi Hirvelä. Kun satama valmistui ruokalan paikka muuttui Laitakariin ja sitä piti Signe Sutinen.
Melkein nykyisen Siwan tienoilla oli Varjola-niminen kahvila. Kerholassa oli kuppila. En muista missä kuuluisa Pömilö oli, jospa se oli se Mahlakaarton ruokala siinä tehtaanportin lähellä.
Möljän rannassa ainakin -64 oli Sutisen Singe kokkina,kerkesin sielläkin olla töissä,samoin repolan portilla olevassa ruokalassa.Sitä piti silloin Haurisen Sinikka ja Leo! Monet kuppilat on tullut nuorena "koluttua";))
portilla piti ruokalaa ja paaria mahlakaarto.
haurisen marge piti piharakennuksessa leipomoa
ei pömilö vaan pömilä.
se oli osuuskaupan kahvila
Työväentalolla ja renkaalla oli tanssi iltana kahvilatoimintaa
Oliko Kerholassa ruokaakin myytävänä?
Kahvipaikka se oli ja veikkauksia vietiin sinne.
Patela oli haukipudasta,ja siellä oli ainakin kaksi baaria.kaarnakarin essolla oli baari ja nykyisen Pateniemen tien varressa kans mutta en muista nimeä.
Repsikassa oli aina tunnelmaa. Varmaan paras kuppila miä ollut koskaan Haukiputtaalla.
Smartin Baarisa on nykysin hyvä tunnelma ja myös ruokaaki!
joo ne on vain muistoja.
mut nykyinen smartin baari ei kauan pystyssä pysy.
ei näytä asiakkaita riittävän niinkuin repsikassa.
repsikan aikana sai väkeviäkin kun vain ties keltä ostaa.
eikö se paakkonen aloittanut 60 luvulla sit tuli tievan pariskunta.
sit oli torvela sit sih kiv.t sit oli se raijan mies mut en muista nimeä.
Vois tulla vielä toinen baari niin olis kilpailua.
joo,ja isompi tuohan on kuin persläpi pieni
Mikä baari oli Niemeläntörmällä? Muista et olisin joskus pikkukakarana käynyt siinnä -70 luvulla.
jämpsä piti baaria siinä missä oli se kukkakauppakin.
sen jälkeen oli rantapohja vai onko se siinä vieläkin.
Törmän baari. Meidän silloisten nuorten keskuudessa nimellä Törkybaari
Niemeläntörmän baari oli siinä vanhassa talossa joka oli Rauhalan Erkin talon kohdalla. Myöhemmin siinä oli sitten leirialue ja siinä leirintäalueellakin oli baari, Isohätälän Hinkun baari. Eli siinä on ollut siis kaksikin baaria.
Lisäksi Jäppisen talon lähellä oli vanha kiinteistö jossa oli sellainen baari jossa oli automaattipelejä ja mm. pienoiskeilarata.
Ei kuvia sattuis oleen näistä? Tässähän olis jo kirja ainesta.
Rauhalan talon kohdalla oli aika pitkä punainen talo ja kaksi vanhaa naista piti siinä baaria. Sitä sanottiin mummulaksi. Ei se kauan siinä ollut.
Mummujen baarissa oli aataminaikuinen levyautomaatti jossa oli about 10 levyä. Vaskivuon baarissa oli kirkonkylän ensimmäinen kunnollinen levyautomaatti. Käytiin huudattamassa Aatamia ja Eevaa ja ostettiin kinuskeja. Osakunnalla oli tanssi-iltoina kuppila auki.ja olihan siellä elokuviakin. Alakoskella oli hyviä tansseja ja nimekkäitä esiintyjiä Olavi Virrasta lähtien.
Törkybaariksi sanovat sitä Rantapohojan paikasa ollutta muistaakseni... Tais isäukko olla aikalailla vakiokalustoa siellä... Ja Kellosa Paja-baari...puh 510502... tuli samaista isäukkua joskus kyseltyä, niinku yläbaaristaki... 471702 oli numero... ;)
Kaarnakarin essolla käytiin ohimennessä aina ouluun ajaessa kahvilla, siellä oli tanssi iltoina palkintojen jako kun porukkaa kerääntyi sinne