Pertti Hemmilä pyöveliksi?

Pertti Hemmilä sabotoi Saulin kampanjaa, jos uutinen kuolemanrangaistukseen siirtymisestä on totta.

HSn maalaislehtien gallup väittää Hemmilää teloittamisen kannattajaksi. Oikaise hyvä mies äkkiä tai loikkaa Persuihin. Sinäkö rupeat pyöveliksi musta huppu päässä. Haluatko hirttää, mestata, ampua, hukuttaa, kuristaa vai pistää vanki soihtuna palamaan ?

Uutinen ei voi olla totta, jos olet kokoomuslainen. Teet karhunpalveluksen salolaiselle presidenttiehdokkaalle ja maamme arvostetulle poliisikunnalle. Olen pitänyt Sinua mukavana ja asiallisena veikkona.
683735
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 68

Vanhimmat

se on tehty jo viime vaaleissa! kokkoomus pudotti mahdollisen edustajan salossa "hyvässä hengessä"! sekamelska porukkaa.
arvostettu poliisikunta?? jäikö keltanen nappi ottamatta?
kaikkea kanssa..

Äänestä
  • jootehty mikätehty, muutki pudotti jonkun ja taas "hyvässä hengessä"!!! hirmu kaaos jengiä nekin. arvoisat ammattinharjoittajat?? pananen ja sininen taisi mennä sekaisin vai? kyllä on tääkin........................

    Äänestä

Menikö punainen ja sininen pilleri sekaisin "Kokoomus 1957" ylijäämäneidolta vai vekenakukolta. Kirjoitusvirheiden perustella vekenakukolta.

Pertti tekee uusia yhteiskunnallisia avauksia.

Äänestä

Mikähän porukka harrasti muilutuksia ja muitakin pahantekoja 30-luvulla??
Kyllä se oli oikeisto.

Äänestä

Olishan kuolemantuomio joillekin roistoille liian helppo
Meillä on kaikki rangaistukset todella alakantissa. Autolla kun tapat jonkun selviää muutaman satkun sakoilla.
Itse en yöuniani menettäisi jos joku toistuvasti lapsiin sekaantuja tuomittaisiin kuolemaan.
Murhaajat pääsevät lomille, ja jopa ehdonalaiseen muutaman vuoden istumisen jälkeen, usein toistavat rikoksensa.
Eipähän paljon lopputulokeen vaikuta onko murhaajalla panta jalassa taikka ei.
Toivottavasti Niinistö päällikkönä ollessaan lopettaa armahdukset kokonaan.
Pillerit meni sekaisin, eikä vaan punainen ja sininen vaan myös keltainen, siitä huolimatta rangaistuksia kaikissa rikoksissa on kovennettava.

Äänestä

Pedofiilit tulisi laittaa linnaan isomulkkuuseen n....kerin huoraksi, eikä mihinkään pelkääjien puolelle.
Parin vuoden lusimisen jälkeen luulisi lapsiin sekaantuminen mietityttämään

Äänestä

Salossa kuolemaan tuomitut voisi hirttää Salon jalkapallokentälllä. Saudi Arabiassa telotetaan samassa paikassa perjantaisin. Meillä siis sunnuntaina.
Pertti voisi pitää tilaisuuden alussa poliittisen tilannekatsauksen ilmastonmuutoksen ennakkoluuloista tai muusta kivasta.
Kokoomuksen Naiset ry:n Salon alaosasto voisi myydä olutta ja makkaraa vaalikassan hyväksi.

Äänestä

Saadahan tuloja kentän vuokrasta Salolle ja valtiolle tuloja. Myydähän ringsidepaikat 350 euroa ja lapset/eläkeläiset 250 euroa. Etupaikat maalin takaa 125 euroa ja sivureunapaikat 85 euroa. Lapset ja eläkeläiset vastaavasti 75 ja 50 euroa.

Laitamainoksista saa varmaan muutaman sata euroa.

Äänestä

Televisio-oikeuksista vasta fyrkkaa tuleekin. Kansainväliset televisioyhtiö ja Suomen maksukanavat kuten Canal Plus ostavat varmasti oikeuksia. Urheilukisoissakin liikkuu suuria summia.

Tee Arvoisa Kansanedustaja Pertti Hemmilä lakialoite 1. mistä teoista kuolemanrangaistus ansaitaan, 2. millä tavalla tuomitusta pääsee eroon, 3. mitä lisärangaistuksia ennen kuolemaa tehdään kaikkein pahimmille konnille, 4. pääsylippujen hinnat, 5. tv-oikeuksien hinnat.

Kerro aloitteessa paljonko lasket rahaa tulevan teloituksen yhteydessä kulujen jälkeen. Veikkaan yli 500.000 euroa. Valtion talous tarvitsee rahat ja Salo saa hyvät kenttämaksut.

Äänestä

Salon ja Halikon Kokoomuusjärjestöt voisivat julkisesti ilmoittaa mitä mieltä ovat kuolemanrangaistuksista ,ja milloin se on mahdollista (sota, rauha, mikä rikos, alaikä).

En ota kantaa puolesta enkä vastaan.

Äänestä

Hyvin maksavia rahamiehiä löytyy pyövelin hommiin. Yksi kiinnittää narun kaulaan. Toinen vetää jakkaran alta..

Oiva syntymäpäivälahja kuumailmapallon, koskenlaskun ja muun vastaavan kokeneille.

Äänestä

Hemmilä osoittaa nyt oikean luonteensa. Mielestäni hän on yhteiskunnalle vaarallinen yksilö, ihme että hänet on joskus poliisiksi hyväksytty. En kunnioita häntä yhtään. Toivottavasti hänen tekemisiä nousee lisää päivänvaloon, kyllä äänestäjien pitää tietää minkälaisia "teurastajia" äänestää.

Itse olen äänestänyt Kokoomusta joskus, mutta niin kauan kun vaara, että äänet menee Hemmilälle, en Kokoomusta viitsi äänestää. Olen vaikka äänestämättä!

Äänestä

"kerran kyttä,aina kyttä"! ihan normaalihan tuo on "poliisiksi hyväksytty"!
hyvä että sinunkin silmäsi avautuvat..
..elämä on todellista!? eläkkeellehän tuo seuraavaksi lähtee..
..mutta "arkadia jatkuu"!

Äänestä

En ole huomannut, että Hemmilän esimies Jyrki Katainen olisi irtisanoutunut Hemmilästä tai hyväksynyt ajatukset.

Salon ja Halikon Koomusosastot eivät ole reagoineet vastaan.

Jos en ole huomannut, kertokaa. Aikaa on vielä tulla ulos.

Äänestä

Kyllä on eduskunta sekaisin, kun Teuvo Hakkaraiset häärii. Ei käy kateeksi "Lernerin" työpaikka, Hänhän joutuu koko ajan puolustelemaan ryhmänsä jäsenen käytöstä. Mikä mies tämä T.Hakkarainen on ? Onko hän uskovainen ihminen ? Ja mihin seurakuntaan mahtaa kuulua ? Eikö uskovaisten kuulu hyväksyä jokainen ihminen oli sitten homo, musta, tms.


- Ja joka päivä saamme uutisista kuulla jostain isojen herrojen valtionraha-asioiden väärinkäytöksistä. Voiko enää luottaa kehenkään ?

Äänestä

Paikallinen Hakkarainen esiintyi illalla televisiossa. Hemmilä ei osannut edes alkeellista ruotsia. Onko mies nukkunut keskikoulun ja poliisiopiston ruotsin tunneilla ? Eikö poliisipartiolla ollut koskaan asiaa kemiön saareen ?

Eduskunta järjestää ilmaisia kielikursseja.

Paikallinen Hakkarainen sönkötti rangaistusten korottamista suomeksi.

Äänestä

Katainen ei ole irtisanoutunut Hemmilän kuolemantuomion kannattamisesta.

Halikon ja Salon Kokommus ja Kokoomuksen Naiset ovat olleet hiljaa. Kokoomusporukka kannattaa yksimielisesti teloituksia. Kukaan ei ole ollut julkisesti toista mieltä. Palaamme 1700 luvun hienoihin aikoihin.

Äänestä

Kansanedustaja edustaa kansan ääntä. Ehdokas kertoo ennen vaaleja mielipiteitään kysymättä ja vastaa kysymyksiin. Pertti on Suur-Salon äänitorvi. Sen vuoksi salonseutulaiset äänestäjät hyväksyvät rikollisen tappolinjan.

Asia ei kuulu Kataiselle tai Salon Kokoomukselle.

MOT

Äänestä

Kyllä minä olen vakaasti sitä mietä. että rikollisuus vähenee, kun vakavan teon tehnyt rikollinen pistetään hirsipuuhun Salon torille tai muuhun näkyvään paikkaan vaikka Plazan pääoven lähelle, ja jätetään roikkumaan varoitukseksi muutamaksi kuukaudeksi.

Jää moni leipäveitsi pöydälle ja puukko saapaan varteen. Sakassakin laitettiin 2. maailmansodan loppuvaihessakarkureita roikkumaan lyhtypylväässä varoitukseksi muille.

Ehdotus on kova, mutta säästäisi ihmishenkiä tulevaisuudessa, ja rikoksien määrät putoaisivat varmasti.

Äänestä

Eversti Gaddafin poika aiotaan tuomita kuolemaan Tripolin raastuvanoikeudessa tai vastaavassa paikassa.
Kuolemanrangaistuksen kaannattajilla on nyt mainio tilaisuus kertoa ajatuksiaan, miten käytännön työ eli rangaistus pannaan toimeksi. Lainvalmistelijat Suomessa saavat samalla vinkkejä.

Äänestä

Hyvinkään tämän päivän murhien ja murhayritysten jälkeen on aika jatkaa asiallista keskustelua kuolemanrangaistuksen alaisista rikoksista ja miten toimeenpano tehdään.

Onko ampumiset katolta kuolemanrangaistuksen arvoisia ?

Jos ampuja on 18 vuotias, mikä on alaikäraja ?

Teloitetaanko rikollinen samalla tavalla ampumalla vai onko se liian lyhytkestoinen ?

Pitääkö teloitus tehdä varoituksena muille hörhöille julkisesti vaikka torilla ja televisioida yöllä lasten nukkuessa ?

Äänestä

Ikärajaksi 23 vuotta, toinen murha riittää, ei ensimmäinen vielä.
Elinkautinen ei taida olla elinkautinen vaan 15-20 vuotta luokkaa. Jotkut eivät opi.
Annetaan omaisten päättää päätyvätkö päivät ja millä tavalla.

Äänestä

Espoolainen Toivo 60v. tuomittiin juuri kahdesta murhasta sekä entisen naisystävän törkeästä pahoinpitelystä ja pahoinpitelystä elinkautiseen.

Murhasta saa elinkautisen. Mies sai siis kaupan päälle ilman rangaistusta toisen murhan ja ystävättären mukiloinnit.

Äänestä

Ulosottomies hoitaa saatavien perinnä, ottaa tyhjätaskuilta osamaksuautott ja lähettää vankilaan. Teloitus kuuluisi siten ulosottomiehelle, jos ollaan asialinjalla.

Tuntuu kohtuuttomalta edellyttää sellaista tavallisilta ja mukavilta Salon ulosottomiehiltä ja -naisilta.

Hoitakoon Pertti itse homman, jos sellainen laki tulee hänen aloitteestaan.

Äänestä

Pyöveleitä tarvitaan nykyaikana tietääkseni Pohjois-Koreassa, Kiinassa, USAssa (ei jokaisessa osavaltiossa), Valko-Venäjällä ja jossain terroristivaltiossa,

Suomi saa maailmanmainetta liittyessä mainittujen maiden rintamaan.

Äänestä

Iltasanomien Taloussanomat osassa oli uudella protestilistalla Pertti Aatos Hemmilä osoitteena Halikko. Onko ylläoleva herrasmies ja entinen jämäkkä kansanedustaja vai kuka on kyseessä ?

Toivottavasti velat saadaan hoidettua. Monta muutakin yrittäjäihmistä ja erityisesti yritystä oli joutunut verottajan ja muiden perintätoimistojen kiusaamiksi vaikeina taloudellisina aikoina.

Äänestä
  • No Pertti vielä leipäjonoon joudu. Neljän tonnin sopeutumiseläke juoksee niin kauan kun pystyy töitä välttelemään.

    Äänestä

  • perttipärjää kirjoitti:

    No Pertti vielä leipäjonoon joudu. Neljän tonnin sopeutumiseläke juoksee niin kauan kun pystyy töitä välttelemään.

    Poliiseista oli syksyllä pulaa, kun pakolaisia tuli tuhatmäärin. Miksei pyydetty kokenutta Perttiä sopeutumaan poliisikonstaapelin työhön ?

    Kauanko sopeutuminen vie vielä aikaa ?

    Äänestä

Kansanedustajat ja varalle jääneet makselevat vielä suuria vaalilaskujaan. Siinä on varmaan syy.

Salon Kokoomus töpeksi ottamalla istuvan kansanedustajan rinnalle kaksi muuta ja vielä Somerolta kolmas. Kukaan ei mennyt läpi. Jos muut uudet olisivat älynneet kieltäytyä ja käyttäneet järkeään, Salosta olisi ollut edelleenkin oma kansanedustaja. Montaa ääntä ei jäänyt puuttumaan. Kellään kolmella ei ollut mitään mahdollisuuksia. Sen tiesi etukäteen

Surkeimmin kävi somerolaisella yrittäjäaktivistirouvalla ääni"saalillaan".

Äänestä

Olis sietäny päästä eduskuntaan, ei olis tääl niin paljon riesana. Taantuu henkisesti ihan selvästi kaiken kaikkiaan

Äänestä

Tarkoitatko t-t2 itseäsi vai salolaisia ? Kirjoituksesi on epäselvähkö.

Äänestä

Antti Rantakokko jää lähitulevaisuudessa ansaituille eläkepäiville oloneuvokseksi.

Pertti Hemmilä on yhteiskuntasuhteiltaan pätevä ja kokenut mies jatkajaksi. Valtiovarainministeriö on tärkeä lobbauspaikka Salon tukirahojen saamiseksi. Kokoomuksella on siellä vahva asema.

Äänestä

Turun Sanomissa oli tänään juttu yksityistien osakkaiden riidoista.

Esimerkkinä oli salolainen yksityistie, josta Hemmilä maksaa suosiolla 97 prosenttia kuluista suurten yksiköiden perusteella. Pertti kertoo mielellään pitävänsä tien kunnossa hakerekkojensa takia. Silti on lihava erimielisyys ainakin kolmen prosentin pikkuosakkaiden puolelta. Voisiko Pertti ja joku pikkuosakas kertoa, mistä on kysymys ?

Kummankaan haastattelusta asia ei selviä, ja koko lehtiuutinenkin vaikutti sekavalta ainakin minun päähäni. Asiantuntijoille voi olla selkeäkin lehtijuttu.

Äänestä

salon kokoomuksessa noita riidan kylväjiä riittää! musiikkilikkakin mainosti jo eduskuntavaalien ääniä? miten kävi eduskuntavaaleissa?riitaa,riitaa ja kukaan salolainen ei päässyt! mieti kenelle äänesi annat..

Äänestä

Kenelle annan. Sitä olen yrittänyt päivän mittaan keksiä.

Antakaa suosituksia ? Henkilön tulee ajatella kokonaisvaltaisesti koko Salon kannalta eikä yhtä eturyhmää tai yhtä asiaa.

Äänestä

Et ainakaan Hemmilälle. En löytänyt häntä ainakaan Kokoomuksen listasta.

Äänestä kauneinta naista. Päätät itse, kuka hän on.

Äänestä

Turkulaisten lehdessä oli tänään etä Pertti Hemmilä nautiskelee sopeutumiseläkettö. Tuloja oli silti yli 80.000 euroa.

Nihin vanhempi konstaapeli, maanviljelijä ym tarvitsee soeuttamisrahoja? En tajua enkä kehtaisi.

Äänestä

Pitäisikö arvostettu entinen kansanedustaja palauttaa pakettiautoon ja kumihansikkaat kädessä kantamaan juoppoja autoon ja sieltä putkaan ?

Ei pidä !

Äänestä

Onko sopeutujaa näkynyt presidentin vaalikampanjassa Saulin puolesta?

Puolue on auttanut ja vastapalvelus kuuluu asiaan. Eläkeläisellä on sopeutumisaika.

Äänestä

Salolle ja asukkaille olisi tosi noloa, jos Salea ei valita ensimmäisellä kierroksella vähintään 75 prosentin äänimäärällä.

Kaikki ottamaan yhteyttä mummoihinsa, sulkulaisiin ja työtovereihin ja hoitamaan, että he äänestävät oikein ja mieluiten heti ennakkoon.

Äänestä

Ja vidud. Laura Ahtisaari on minun valinta

Äänestä

Terveydenhuollon Salon suunnitteluyksikkö laskee mielenterveyshoidon laajuuden tarpeen siitä montako ääntää em Laura Huuhaasaari saa.

Äänestä

Sopeutumiseläke on tarkoitettu työttömiksi jääneille siihen asti kun töitä saa. Konstaapelin virka säilyy. Pertillä näyttää olevan laajaa bisnestä, joka työllistää.

Millä oikeudella ja moraalilla rahaa annetaan perusteetta???

Äänestä

Sopeutumiseläke on tarkoitettu työttömiksi jääneille siihen asti kun töitä saa. Konstaapelin virka säilyy. Pertillä näyttää olevan laajaa bisnestä, joka työllistää.

Millä oikeudella ja moraalilla rahaa annetaan perusteetta???

Äänestä

Koska Pertti Hemmilä on aina hoitanut tehtävänsä tunnollisesti, hänet ylennetään Pyhimykseksi 1.4.2020.
Paavi Pius X II saapuu Vatikaanista Halikon Prisman pihalle, jossa pidetään suuri kansanjuhla ko. tapahtuman kunniaksi.
Ohjelmassa on
-virrenveisuuta
- isänmaallisia lauluja
-jumalansanaa
- pulveria
- levää
- loitsuparannutusta
-lapsille kasvomaalausta

Äänestä
  • Ihanko totta siellä on lapsille kasvomaalausta, ihanaa! Ihan varmasti minä ja lapset tulemme paikalle.
    Mieheni haluaa tietää, tuleeko paikalle olutteltta. Jos tulee, niin hänkin saapuu tähän merkittävään tilaisuuteen, joka korottaa Salon kansakuntien eturiviin.
    Terveisin
    Rouva Nuuntola

    Äänestä

  • Se on Mäskilän Ville tässä kun soittaa, moi.
    Saako sielä ilmaista viinaa? Jos saa, nin mä tulen, jos ei saa, nin mä en tule.

    -Ville Mäskilä

    Äänestä

Ei kunnon kylätapahtumia ole ilman oluttelttaa ja tikkataulua.

Uskon Pertin yritysten sponsoroivan oluet, ja ehkä sopeutumiseläkkeestäkin on jäänyt jotain säästöön ja saamme makkaraakin.

Äänestä
  • Se on Mäskilän Ville kun taas soittaa. Meinaan vaan että kai sitä saa kans sinappia makkaran päälle?
    Jos saa niin voin mä tulla, vaikka aika huonoo se on jos vain olutta sielä saa. Otan sit mukaan pari omaa taskumattii, toisessa jaloviinaa, toisessa kossua.
    Tervesin
    Ville Mäskilä

    Äänestä

Kirkonmäelle vaan Saloon ja halikkoon pedofiilit ja hujiarit roikkumaan. Öh no ehkä hemmiläkin vähän huijannut niin ehkä pitää hänenkin vähän myös roikkua kaulastaan..kun kerran laki pitäisi olla kaikille sama.. Tuota ei aina kaikki kiivailijat huomaakaan että voi kopsahtaa omaan nilkkaan.. tai omaan kaulaan..!

Äänestä
  • Hemmilä on Lain Kuulianen kansalanen. Tämän johtosta hirttäkääme vain ihme roistot.
    Tervesin Make Kuultola

    Äänestä

Pertti tarvitsee työn sijasta ilmaista rahaa sopeutumiseen koska haki muiden joukoissa taas sopeutumisrahaa.

Äänestä

Mitähän luulet, pitääkö tuollainen paska paikkansa? Harvinaisen reilu ja suoraselkäinen poliisi! Ei pidä kaikenlaista juttua levitellä!

Äänestä
  • Hau hau hau hau hau hau minä laumanvartia. Muistatko Pertti. 😁😁😁

    Äänestä

  • Anonyymi00054 kirjoitti:

    Hau hau hau hau hau hau minä laumanvartia. Muistatko Pertti. 😁😁😁

    Pertti,
    eikö luopumiseläke ole riittävä.
    Teet karhunpalveluksen Mikko Lundenin valinnalle.

    Äänestä

Tekee karhunpalveluksen Nummentalolle ja todennäköisesti koko Salolle, kun äänien hajautuessa alueelta ei tule yhtään kansanedustajaa

Äänestä

Sopeutumisrahaa vuosia kausia nostanut konstaapeliksi palaamatta tai oikeita töitä hakematta ja samalla pyövelin ammatin palauttamisen kannattaminen on erinomainen meiritti äänestää Perttiä.

Äänestä

Löytyykö Salosta hyvää pyöveliä ? Missä olisi hänen työpisteensä ?

Äänestä

Lehti-ilmoituksella löytyy.

Minusta osapäivätyö riittää, jollei löydy oheistyötä vaikkapa pysäköinnin valvontaan.

Äänestä

Sopeutumiseläkkeen pitkäaikainen nostaminen on Pertti konstaapelin suurin ja ainoa poliittinen saavutus.

Äänestä
  • Höpöä taas kommarit. Mies on ollut päätoiminen yrittäjä vuodesta 2015. Lukekaa eres hänen vaalilehtensä.

    Äänestä

Se riittää hyvin. Osaamista vaatii.

Äänestä

Riittää sopeutumiseläkkeen nostamiseen osaaminen.

Äänestä
  • Mies työllistää 10 henkilöä ja tienaa eläkettä muillekin.

    Äänestä

Miksi nosti sitten pudonneiden edustajien sopeutumisrahaa vuosikausia ? Salasiko tulorajat. ?Silloinhan olisi rikos eli törkeä petos !

Äänestä
  • Jos siinä olisi vähänkin rikosta tai muuta moitittavaa, olisi siitä tehty jo sata ilmoitusta.

    Hemmilä on toiminut koko ajan lain mukaan.

    Äänestä

Moraalittomasti työtä tekeviä veronmaksajia kohtaan. Kunniallinen ei tee niin

En mene aamupimeässä töihin elättääkseni Pertti Hemmilä nimistä entistä konstaapelin.

Äänestä
  • Taitaa olla niin, että maanviljelijä- yrittäjä on tehnyt jo kaksi tuntia töitä siinä vaiheessa kun sinä pääset edes ylös!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kokoomusl vm 1957 kirjoitti:

Pertti Hemmilä sabotoi Saulin kampanjaa, jos uutinen kuolemanrangaistukseen siirtymisestä on totta.

HSn maalaislehtien gallup väittää Hemmilää teloittamisen kannattajaksi. Oikaise hyvä mies äkkiä tai loikkaa Persuihin. Sinäkö rupeat pyöveliksi musta huppu päässä. Haluatko hirttää, mestata, ampua, hukuttaa, kuristaa vai pistää vanki soihtuna palamaan ?

Uutinen ei voi olla totta, jos olet kokoomuslainen. Teet karhunpalveluksen salolaiselle presidenttiehdokkaalle ja maamme arvostetulle poliisikunnalle. Olen pitänyt Sinua mukavana ja asiallisena veikkona.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu