Kyllä vi***ttaa kun aamuyöstä postilaatikko paukkuu Savon Sanomien asuntolehden takia. En oo tarkotuksella (vuorotyöläinen) tilannu sanomalehteä ettei tartte joka aamuyö siihen kolinaan herätä. NYT sitten ovat älynneet tuollaisen PAKKOsyötön, joka helkkarin viikonloppuna sama asia!!!
SAVOKIN PAKKOJAKELUT
Vuorotyöläinen
14202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Pistä oveen kielto "ei mainoksia" tai jos muut mainokset kelpaavat niin "ei SS asuntolehteä".
Kun minulle tuli aikoinaan lehti, laitoin joskus tyynyn oven viereen postiluukun alle, vaimensi aika tehokkaasti sen mätkähtämisäänen. Ajan mittaan sitten totuin siihenkin ääneen, eikä tarvinnut mitään naurettavia tyynyjä viritellä.
Yksi vaihtoehto olisi muuttaa omakoti- tai rivitaloon, jossa posti ei tule eteiseen. Luulisi vuorotyöläisellä olevan rahaa, nykyäänhän duunarit tienaavat hyvin. ;) Eikä se asuntolehti sitäpaitsi tule kuin kerran viikossa.
Mainoskiellon uskominen tuntuu välillä olevan kieltämättä hakusessa näillä jakajilla. Kerran pitelin postiluukkuani kaksin käsin kiinni, kun jakaja yritti tunkea mainoksia kiellosta välittämättä.
ensimmäisen kerran kuulen jonkun pitäneen tyynyä oven alla =) Jos jokin kolahtaa, niin se on kyllä postiluukku.
Kyllä se lehdenjakaja luukkua käsitteli hiljaa, mutta lehti paukahti ainakin siinä asunnossa kuuluvasti kynnykseen. Kaikkiin ääniin kuitenkin tottuu, minustakin tuo tyynyn pitäminen oli aika omituista touhua. :D
postiluukun peltisen lätkähdys äänenkin saisi vaimeammaksi jos liimaa pätkän ikkuna- tai jotain kumitiivistettä oven ja luukun väliin.
Onneksi en ole herkkäuninen ja vain harvoin herään SS Hesaripaketin pudotessa jotain 1,5 metristä. Niinä kertoina kun herään häiritsee luukkun pamahdus ei lehtien paksu paketti edes sunnuntaisin.
Olen kuullut, että täälläpäin tuo mainoskielto ei aina tepsi, mutta ian kannattaa yrittää kieltää. Helsingissä pelkkä ei mainoksia-jätti ilmaisjakelutkin pois. Pelkkiä kaupungin tiedotteita tuli perille.
Tässä tapauksessahan oli kyse POSTILAATIKOSTA eikä postiluukusta.
Miten postilaatikon kolina voi häiritä, nehän ovat yleensä aika kaukana asunnoista. Täytyy olla aika herkkäuninen tai sitten postilaatikot olla talon seinässä kiinni...
Etuovi-lehti jaetaan myös "ei mainoksia"-talouksiin, joten vain "ei ilmaisjakelua"-kielto tepsii.
Joo ja Anttilankin lehtinen on varmaan "tiedotusta" =)
Jos sekään. Tuntuu olevan lukutaito hukassa kun joka viikko tulee jotain ilmaisjakelua. Kokeilen nyt vielä isompaa kieltolappua jos vaikka kiireessä on jäänyt näkemättä.
Minä kerran valitin ilmaisjakelulehdelle, kun ei mainoskielto tepsinyt. Sieltä vastattiin, ettei heidän jakajansa osaa suomea... Teki mieli sen jälkeen laittaa seuraava taulu oveen: Ei mainoksia, No advertisements, Ej reklam, Не рекламу jne. :D Jäi sitten kuitenkin toteuttamatta, kun lehden jakaja sittemmin vaihtui.
Niin taisi olla savolainen jakelija, joka ei osannut suomea. =)
Helsingissä jakelijat taitaa olla useammin ulkomaalaistaustaisia, mutta vuosia on ei mainoksia - lappu toiminut 100 prosenttisesti
Ei valitettavasti ollut, vaan ihan aito ulkomaalainen - en asunut Kuopiossa silloin. :D Savolaisen ollessa kyseessä olisin varmaan laittanutkin oveeni kyltin "ee maenoksija".