Miksi Oilon Jnior pro öljypoltin on alkanut ulista käynnin aikana. Melko korkea ääni kuin turbon vihellys kulluu ympäri taloa.
Oilon ulisee
15
9786
Vastaukset
- turpo-oilon
Ettei se ole turbomallia tosiaan? Tarkistappa asia. Voi olla tietysti suutin tai stefa menny? Ehkä laakeri, tiiä noista?
- dfewsq
Tai, öljynsuodatin tukossa.
- hyvääpukkaatulemaan
Eikös ihmiset enään huoltoliikkeitä vaivaa moisilla? Yleensä kerran vuoteen siellä vois jokin mutteri-idiootti poiketa.
- wnfjg
Eikun siitä joutuu maksamaan!
- oiiiioiiiiiioooooooo
Kyllä näillä öljyn hinnoilla oilonkin huutaa hoosiannaa !!
- ei ole...
ei öljy kallista ole!
- Köyhis
Juu ei, mut rahaa ei vaan ole tarpeeksi.
- rahaa,
Se on toinen juttu jos ei rahaa ole.
- Moottorin
laakerit ne siellä vaan vetelee viimeisiään. Niihin kun ei ole raaskittu laittaa rasvaa valmistusvaiheessa kuin vain nimeksi. Voit kokeilla asian polttimen käydessä työntämällä vaikka puukepin polttimen runkoa vasten ja kepin toisen pään korvaa vasten. Sieltähän kuuluu vaikka mitä. Toinen vaihtoehto on että öljypumppu kavitoi, toisin sanoen joutuu vetämään öljyä väkisin esim. tukkeentuneen suodattimen takia. Jos sinulla on 2-putkijärjestelmä, voit kokeilla asian sulkemalla imuputken venttiili ja kuuntelemalla sekä vertaamalla ääntä alkuperäiseen ulinaan. Mutta älä vaan sulje paluuputken venttiiliä, siitä seuraa helposti jonkin tasoinen katastrofi.
- Paskaton
Itellä ainakin oli muutama vuosi sitten suodatin niin täys paskaa, että ei öljy kulkenu läpi, varsinkaan säiliön täytön jälkeen.
Rupes pitämään juurikin omituista ulinaa.
- Öpoltinmies
Puhallinmoottorin laakerit ne siel ulisee uusi moottori vaan paikalleen ni se on siinä. Katot vaan ,että on saman merkkinen AEG tahi Hanning 90W minkä sinne laitat. Noissa on pikkusen eri kierrosnopeudet l. säädöt menee vituilleen jos laitat erimerkkisen.
T:Öpoltinmies- Eikö muka riitä
että vaihtaa vaan ne muutaman euron laakerit. Sinä et tietysti osaa tai viitsi käydä niitä vaihtamaan.
- tee se itse.........
Kyllä se poltinmieskin sinne menee jos vaan maksetaan D
- Anonyymi
täällä sama vika,olisi..nyt löyty suodatin uusi..vähän fiksattu,toimisto nyt..nähään kohta..
- Anonyymi
Toimiiko kohta.. tuo lause Kännyn sonta muuttaa lauseet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492169
- 1211465
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3361260Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401190Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni651175IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31171- 1411149
- 491099
Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470967Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet98965