50 Wattinen yksikidepaneeli sadalla eurolla kotiin seuraavat ilman rahtia alle 80€ kappale!
http://www.ebay.de/itm/Solarmodul-50W-Solarpanel-Solarzelle-12V-Monokristallin-/260810753168?pt=Solaranlagen
Halpa AURINKOPANEELI noin 100 EUROA!
6
838
Vastaukset 6
- Markkinat
Aurinkosähköyritykset ovat joutuneet laskemaan hintojaan. Esimerkiksi aurinkotukku myy 70 senttiä/watti maksavaa Kiinapaneelia 220€ hintaan.
Kuitenkin kannattaa funtsia ostaako sen paneelin turvalliselta kauppiaalta!
EBAY de ja avaloid de on toimittanut lukuisia paneeleita Suomeen. Avalod de myy suuria määriä paneeleita Ruotsiin ja Tanskaan. Ruotsissa on lynkkausmieliala Avaloidia vastaan. Tukholmassa paneelikauppa on romahtanut, koska asiakkaat tilaavat paneelinsa Saksasta!- Kysyn mä vaan
Mitä tarkoittaa tässä "turvallinen kauppias"? Mistä voin tietää että avaloid.de on turvallinen? Onko sulla jotain faktaa lyödä tiskiin?
- Voimaaa
Joopa joo, vaikka saisinkin paneelit tuohon 80 eur per 50 W eli 1,6 eur/W hintaan, niin ei vielä kannata. Invertteri maksaa tuommosen 1 eur/W, vähän alle tai yli riippuen minkälaisen ostaa. Sitten pitäisi vielä hommata kunnon telineet katolle. Ne maksaa äkkiä muutaman kympin per paneeli eli siitäkin saadaan tuommoset 0,4 eur/W hintaa lisää. Eli ollaankin sitten jo 3 eur/W hinnassa. Ja jos tuon koko homman asentaa ammattimies, niin hinta asettuu jonnekin 3-4 eur/W välille. Tämä on sitten taas jo ihan liian kallista verrattuna verkkosähköön.
- ölkjölkj
Riippuu mistä roikkuu. Saarimökilleni sähköt maksaisivat kaikkiaan ehkä 8000€. Lisään sinne aurinkopaneelikapasiteettia harrastuksen mukaan ja nautin tulevaisuudessa "ilmaisesta" sähköstä.
No, ei se ehkä ihan näin mene, mutta vähän sinnepäin. Kuitenkin verkkosähkö kallistuu vuosi vuodelta.
- Voimaaa
Täällä on toisessa ketjussa keskustelua siitä mitä paneelit sais maksaa Suomessa, jotta ne olis kannattavia. Tuntuu, että aika monen mielestä koko järjestelmän hinta asennettuna pitäis olla alle 2 euroa/W eli kyllä ne hinnat saa vielä puolittua ennen kuin kannattaa ostaa. Enkä oikeen usko, että verkkosähkön hintakaan sentään niin paljon nousee. Viimese kymmenen vuoden aikana se on tosin noussut muutaman kymmenen prosenttia mutta ei se silti ole kuin jotain 3 prossaa vuodessa. Ei sillä vielä tuota hintaeroa kurota kiinni.
- keep it simple
Paikallinen sähköyhtiö Savossa lähetti pyytämättäni tarjouksen sähköjen vetämiseksi mökilleni, joka sijaitsee saaressa. Hintaa hommalle tulisi 18000 euroa. Mökki on pelkästään kesäkäytössä, joten en näe mitään järkeä vetää sinne sähköjä. Tuolla hintaa saa jo aikamoisen aurinko - tuuli - akkujärjestelmän jos nyt välttämättä haluaa sähköt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1811505
- 841312
- 1041048
- 48879
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40763Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..8704Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83646Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.103602Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30576Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45557