Eli RX 300:sesta kokemuksia kaivataan. Miten noi jenkeistä tuodut yksilöt, onko jotain eroja eurooppalaisiin verrattuna? Saako osia helposti ym.?
RX -kokemuksia?
17
20600
Vastaukset
- hfuk lu i buibuiyb
Osat on kalliita. Jenkeistä tuoduissa on mailimittarit. Muutenhan se on ihan tavallinen japsiauto, sisustukset harmaata muovia ja meteliä riittää. RX:n takakontti ei olekovin tilava, mutta läpikuljettava ohjaamo on hyvä ominaisuus. Ryssät tykkää Lexuksesta.
- 350
Eipä yhdessäkään Lexuksessa "meteliä riitä", - korkeintaan poislukien ykköskoppanen IS - jos kilpailijoihin verrataan. Se ei tee autosta huonoa, jos venäläiset siitä tykkää. Suomalaiset eivät vain ole merkkiä hokanneet.
- Sharks
Itella on 2011 rx 450h, jonka vaihdoin Audi Q7:sta.
Plussat: tehoa piisaa, erittain hiljanen, pienet huoltokustannukset, pieni kulutus(max keskikulutus on 10 litraa kaupungissa)
Miinukset: korin jaykkyys on verrattuna esim. Q7 on onneton. Kuoppasessa maastossa joka ovi natisi tiivisteillaan, onneton infotainment ja muutenkin nappula ergonomia on onneton, suuntavakaus(pieni toyssy niin ratti heilahtaa paljon enemman kuin Q7)- Sharks
Huomasin etta Lexuksessa ei lasinpyyhkimissa ole asennon vaihtoa. Q7:ssa pyyhkimet vaihtoi asentoa ettei kumiosa "vasy". Pyyhkimet kesti helposti 1-1.5 vuotta ilman vaihtoa. Lexuksessa piti vaihtaa kuuden kuukauden jalkee. Nakojaa pitaa kasipelilla vaihtaa pyyhkimen asentoa notta se kestaa kauemmin.
- terveiset kutturasta
ihanko juuri ratti heilahti?...
- Anonyymi
Sharks kirjoitti:
Huomasin etta Lexuksessa ei lasinpyyhkimissa ole asennon vaihtoa. Q7:ssa pyyhkimet vaihtoi asentoa ettei kumiosa "vasy". Pyyhkimet kesti helposti 1-1.5 vuotta ilman vaihtoa. Lexuksessa piti vaihtaa kuuden kuukauden jalkee. Nakojaa pitaa kasipelilla vaihtaa pyyhkimen asentoa notta se kestaa kauemmin.
Voi pyhä Sylvi äijällä on 60th euron auto ja nillittä kun pyyhkijän sulat kuoleentuu,voiko olla edes totta.
- jöppeli
Aika mopo, jos on huonompi kuin Audi.
- Anonyymi
https://www.ajovalo.net/Koeajot/RX450h.html
audifani arvotellut. lexuksen teho/kulutus suhteeseen ei mikään muu yllä. luotettvuus myös eri tasolla audiin vrtna - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://www.ajovalo.net/Koeajot/RX450h.html
audifani arvotellut. lexuksen teho/kulutus suhteeseen ei mikään muu yllä. luotettvuus myös eri tasolla audiin vrtnaSehän noissa Lexuksissa hienoa onkin. Tilastollisesti luotettavimpia autoja mitä on. Kokeilujeni perusteella ne ovat myös todella hiljaisia. Teho/kulutus -suhde on yleensä erinomainen.
- ....
Ajelin pari vuotta RX:llä, elämäni auto, ei siitä muuta voi sanoa, rakastin sitä autoa ja sillä ajamista, se oli auto jota käännyin vähintään kerran katsomaan parkkipaikalta kävellessä. Sana "nojatuolimatkailu" sai täysin uuden merkityksen, siillä kuskinjakkaralla ei mikään matka tuntunut pitkältä.
Valitettavasti se oli tavan bensakoneella, eikä palkansaajan resursseilla ajella 20tkm/v suomalaisilla polttonestehinnoilla. Nyt sitten körötellään jollain ompelukoneella. - tieske
RX450h, mahtava auto, tuskin koskaan vaihdan merkkiä.
- osia.vaihtoon
Jenkeistä tuotua autoa ei kannata ostaa, jos sitä ei ole valmiiksi rekisteröity Suomessa. Voi tulla nimittäin vaikeuksias, jos se ei ole ns. muuttoauto.
- osia.vaihtoon
Lisäyksenä, muuttoautolla on 3 vuoden myyntikarenssi.
- hurjaukko535353
osia.vaihtoon kirjoitti:
Lisäyksenä, muuttoautolla on 3 vuoden myyntikarenssi.
Tähän minä vielä lisäisin,että 3 vuoden jälkeen auto mahdollisesti myydään jolloin uusi omistaja yllättyy muuttoauton kanssa.Ei sitten enää käykkään ne samat valot ,linssit ja turvalaitteet kuin auton maahantuoneen henkilön sen katsastaessa.Mikä logiikka tässäkin sitten täällä verososialismi maassa on.
- Anonyymi
Huomaa että kansa ei Lexuksella ajele, ne ajelee saksanraadoilla ja ooppeleilla ja muilla koreankopioilla. Jos yhtään tajuaa laadun ja luotettavuuden päälle niin kerran kun omistaa niin ei merkki vaihdu enää helpolla. RX 3.0 4wd ja bensaa kuluu 12/100 mutta on sen väärti ja huoltokulut todella alhaiset kun korjata ei tarvitse.
- Anonyymi
Juuri näin Luxus on Lexus pari vuotta olen ajellu 300RX ei koskaan mitää vikaa ..
- Anonyymi
Itelläkin on harkinnassa hybridi 3.5 l koneella asuntovaunun veturiksi. Tää ois niitä harvoja hybridejä missä ois 2000 kg kärrinvetomassa. Paljonko on käytännössä keskikulutus, 6.3 näyttää olevan paperilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986278KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3505764Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602763Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072198Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071888- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331088