Equasym; kokemuksia?

Äiti&poika

Pojallani, jolla todettiin hiljattain add/adhd, aloitettiin Equasymin kokeilu, alkuun 10mg/pvä. Nyt on syysloma, joten vasta koulujen alettua taitaa todellinen vaikutus selvitä..

Aihepiiri&lääke on minulle aivan outo&uusi asia joten olisin todella kiitollinen kaikesta kokemuksesta, mitä teillä/lapsillanne lääkkeestä on. Mitkä olivat lähtökohdat, vaikutukset (hyvät&huonot, ts. sivuoireet) jne.

2

8617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • addiaddiap

      Hei!

      Itse suostuin vasta nyt aikuisiällä ottamaan tuon equasym lääkkeen ja minulla annostus aamuisin 10mg 1-4 kappaletta. Olen ottanut vain yhden aamuisin.

      Olen aika lääkekammoinen, mutta koulussa oli niin valtavia vaikeuksia ja kotona jumitin vain mielenkiinnon kohteissani ja lopulta oli sellainen piste, että kaikki oli tehty.

      E toimii hyvin minulla. Se vie päästä sen hälinän ja kohelluksen ja rauhoittaa. Tasaa tosi paljon liikaa energiaa, auttaa keskittymään, parantaa hyvin hermoja ja vähentää liikkumisen tarvetta.

      Haittapuolina saattaa joskus olla pientä sykkeen nousua, tätä ei esiinny aina ja alussa oli päänsärkyä, mutta se loppui kyllä viikossa. Nykyisin ei ole mitään sivuvaikutuksia. Ruoasta ja juomisesta kannattaa pitää hyvää huolta, koska se saattaa lääkkeen kanssa joiltain unohtua ja siitä tulee sitten oireita kun verensokeri laskee. Ainiin, kyllä tämä lisää hirmuisesti virtsaamista! Kokoajan saa käydä vessassa, siksikin täytyy muistaa juoda.

      Kyllä itselleni on tuonut suuren avun, mutta tietenkin harmittaa tosi paljon syödä tätä, koska onhan se lääke ja suhtaudun vähän peläten tähän vieläkin. :(

      Sitten vielä vinkkinä, että kannattaa lääkkeiden lisänä syöttää lapselle kalaöljyä ja esim. iltaisin magnesium b6 vitamiinia. Auttaa hyvin nukahtamaan.

      Ja lisäaineet pois ruoasta, pois sokerit ja valmisruoat. Oikeaa kotiruokaa ja sellaista joka pitää verensokerin tasaisena, eikä saa sitä heittelemään. Paljon marjoja, kasviksia ja hyviä rasvoja:)

    • Anonyymi

      mulla on se sama lääke ja suosittelen ottamaan sen aamupalan jälkeen koska se voi viedä ruokahalua ja sitten syömään illalla paljon kun vaikutusaika on mennyt jo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11089
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      46
      8541
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      133
      5376
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3684
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3608
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3564
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3288
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2569
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      39
      2091
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1816
    Aihe