Uuteen mikroon tulee Windows 7, mutta onko 64-bittinen hyvä valinta, jos halutaan pelata vanhempiakin pelejä? Tai yleensä pelejä? Vai onko 32-bittinen varmempi valinta?
Hm... onkohan helppo saada vanhahkotkin pelit toimimaan 64-bittisessä Windowsissa? Vanhakin XP-mikro jää kyllä pelikoneeksi, mutta uusi mikro on tehokkaampi.
Hm... onkohan helppo saada vanhahkotkin pelit toimimaan 64-bittisessä Windowsissa? Vanhakin XP-mikro jää kyllä pelikoneeksi, mutta uusi mikro on tehokkaampi.
Vastaukset 4
Vanhimmat
64b pystyy käyttämään muistia yli 3072M on 32 bn rajoitus. Emulaaroreilla tai virtual boxilla vanhat pelit toimii.
No nin toki, muistin takiahan se 64-bittinen pitää asentaa. Koneeseen tulee 8 gigaa, joten turhaahan se määrä olisi, jos olisi 32-bittinen. Thanks!:)
Oikeastaan tuolla onko 32 vai 64 bittinen ei ole merkitystä vanhojen pelien toimivuuteen. Oikeastaan windows versiolla on väliä ottaako sellaisen missä windows xp mode, jonka siis osa vanhoista peleistä vaatii toimiakseen.
Kun sitä ei ole kuin pro ja ultimate versiossa.
AINA 64-bittinen, jos muistia vaan tarpeeksi (yli 2GB) ja laitteet ei niin aataminaikaisia, ettei niillä ois tehty 64-bit ajureita. Windowskin tunnistaa itsessään vähänkin uudemmat laitteet.
aataminaikaiset 16-bit ohjelmat ei toimi 64-bittisessä.