Onko suurimmilla kauppaketjuilla joku kartelli?

Lueskelin tuossa juuri loppuviikon tarjouksia, 6 samaa tuotetta missä lähes samat hinnat! Taidan taas mennä saksakauppaan ostoksille, se on halvempi eikä vehkeile markkinajohtajien kanssa!
574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onhan niillä, mutta se toimii hiukan toisin. Käyttävät määräävää markkina-asemaansa suhteessa tavarantoimittajiin, yhteiskuntasuhteitaan jotta päättäjät vaikeuttaisivat kilpailijoiden asemaa jne. Saamme maksaa ylihintaa siitä että nämä yrittävät vallata naapurimaiden markkinoilta tilaa, samoin kuin esimerkiksi Itellakin, kerää täältä rahaa jota polttaa tappiollisiin ulkomaisiin tyttäriinsä...

Äänestä

Laitahan pystyyn joku kauppa, jos saattuu olemaan pääomaa.
Alat sitten myymään halvalla.
Jos pääoma on pankista, niin hintoja vaan halvemmaksi.
Kyllä tulee asiakkaita, ainakin sen verran kun varastosi riittää.
Sitten konkurssi tai keskustelu naapurikauppojen kanssa.
Jos taas teet ihmeen niin kerrohan meille resepti.
Katsos, kauppoja on turhaa moittia.
Voit myös laittaa pystyyn keskusliikkeen.
Silloin pitää liike-ideasi viedä analysoitavaksi isompiin pankkeihin,
Laitapa pystyyn sikala, kahviplantaasi, Tomaattiviljelmä sähkövoimalampuilla....

H.

Äänestä
  • ymmärsikö joku jotain tästä hunkzin viestistä ja jos ymmärsi niin mitä ymmärsi liittyen aloitukseen?

    Äänestä

  • itse en ymmärtänyt kirjoitti:

    ymmärsikö joku jotain tästä hunkzin viestistä ja jos ymmärsi niin mitä ymmärsi liittyen aloitukseen?

    Kuelkeittoo on pakko keittää, ku kaali on koomikkojen kaupoissa halvalla tarjolla.

    Äänestä

"lähes"

Niinpä, suomessa ei ole hintasäännöstelyä kuin jossain tupakassa ja kossussa, muissa tuotteissa pääsääntöisesti vapaa kilpailu.

=DW=

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukkarolla äänestäjä kirjoitti:

Lueskelin tuossa juuri loppuviikon tarjouksia, 6 samaa tuotetta missä lähes samat hinnat! Taidan taas mennä saksakauppaan ostoksille, se on halvempi eikä vehkeile markkinajohtajien kanssa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu