ABS- valo

Kilsoja edessä

Hintsailin tuossa kesällä takalokasuojien kaaret ja ensimmäistä roiskaisua ennen en tajunnut ottaa akkua irti. Tuo ehkä syyllinen, tai sitten joku muu, mutta lopputulema on, että ABS- valo palaa.

Mistäköhän voisin vikaa alkaa etsimään? ABS- antureita varmaan on joka renkaalle ja keskusyksikkökin jossain, mutta en noita aivan arpapelillä viitsisi yksitellen alkaa etsimään ja uusimaan. Voiko noita jotenkin testailla, tai jotain vinkkejä löytyykö apuun?


Auto -94 Volvo 440 2,0 automaatti.

2

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vverrrr

      Itse ajelen joskus eräällä ranskalaisella keksinnöllä
      ja siinä palaa joskus vaikka mitä valoja, viimeksi paloi
      abs valo. Valo alkoi puolenpäivän aikaan palamaan ja katosi
      sitten taas vähän myöhemmin ilman mitään syytä.

      Kun en yhtään tiedä millasesta anturista on kyse niin
      voiko nuo puiden lehdet vaikuttaa asiaan kun niitä
      niitä nyt tähän aikaan vuodesta tiellä on?

      • Kilsoja edessä

        Voi varmaan, mutta kuten kirjoittelin, niin hitsailu tapahtui kesällä (tarkemmin 4kk sitten) josta asti valo on palanut. Toivoin, että asia olisi valohoidolla parantunut, mutta eipä korjaantunut.

        Toisena autona minullakin on ranskis, jossa sen abs- valo alkaa palamaan, tai oikeamminkin aluksi palaa satunnaisesti, jos jarrunestettä on liian vähän. Lisäys auttaa tuohon, mutta tässä tapuksessa syynä ei ole nesteen vähyys.

        Kyllä tuollainen abs- anturi tuolta renkaan vierestä varmaan löytyy, mutta kuinka sen toimivuuden pystyy kokeilemaan? Irti ja yleismittarilla jotain mittailemaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      437
      7469
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      94
      6166
    3. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      185
      5866
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      208
      5652
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      35
      4511
    6. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4368
    7. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      34
      3654
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      116
      3590
    9. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3588
    10. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      85
      3530
    Aihe